Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Práce v cizí domácnosti. Kdo a za jakých podmínek pracuje?

Víte, kdo Vám doma uklízí?

„Já jsem původně učitelka v mateřské školce. Nejsem uklízečka, mám řádné vzdělání." vypráví jednatřicetiletá Nina z Ukrajiny, která přijela za prací do České republiky.

 

Když Nina přišla do Čech, tak nejdříve sháněla práci. Dělala v kuchyni restaurace. Časem začala s úklidem po rodinách. Zařídila si živnostenské oprávnění a myslela si, že bude svobodnější. "Není to ale tak jednoduché, jak jsem si představovala…“ komentuje svou situaci Nina. Nechala doma na Ukrajině malou dceru, o kterou se nyní starají její příbuzní. Podobných příběhů se ovšem v českých domácnostech odehrává víc. 

 

Placenou práci v domácnosti v současné době vykonává podle statistik  Mezinárodní organizace práce minimálně 52 miliónů, ale možná až 100 milionů osob, z nichž většinu tvoří ženy. Poptávka po placených hospodyních, chůvách a uklízečkách roste. Řada žen v západním světě tráví péčí o domácnost mnohem méně času. A Česká republika v těchto trendech Západ velmi rychle dohání.

 

Placenou práci v domácnosti pak vykonávají hlavně migrantky. Pro ženy z rozvojových zemí je možnost přivydělat si nekvalifikovanou prací v domácnosti často jedinou možností jak uživit vlastní rodinu, přestože se tím dostávají do paradoxní situace. Vychovávají cizí děti a své vlastní často vidí jenom několikrát do roka. „Já se snažím mít toho klučíka ráda, on ke mně přijde a hned se přitulí. Cítí, že ho mám ráda. Ale jeho matka někdy žárlí. Řekla mi, že bych se s ním neměla tolik sbližovat. To je ale těžké, když je celý den v práci. Teď jsem své dceři chtěla na Vánoce koupit kožíšek, takový pěkný jsem viděla. Když jsem ale byla v obchodě, tak jsem ani nevěděla, jakou velikost potřebuje. Musela jsem volat domů. Vždyť jsem ji půl roku neviděla.“ Další příběh z Ukrajiny, tentokráte od dvaatřicetileté Oxany.

 

Práce v domácnosti má přitom mnohá specifika, která se pro ženy mohou stát potenciálně nebezpečná. Především je tato práce stále přehlížena a podceňována. Dlouhou dobu byla považována za „tradičně ženskou“ a neplacenou činnost. Jedná se o práci, která je na jednu stranu veřejnou aktivitou, na druhou stranu se odehrává v soukromém prostředí. To znamená, že ač jsou pracovní podmínky určeny zákonem, jejich kontrola a vymahatelnost práv v praxi je velmi obtížná. Nedodržování pracovních podmínek, ponižování, společenská izolace, ale i fyzické a psychické násilí jsou rizika, které ženy zaměstnané v domácnostech ohrožují. Když se tyto hrozby stanou skutečností, mají cizinky často omezené možnosti, jak se bránit.

 

Situaci migrantek, které pracují jako placené pomocnice v domácnosti, se věnují neziskové organizace Sdružení pro migraci a integraci (SIMI) a Člověk v tísni. Díky projektu Pracovnice v domácnosti si můžete přečíst další příběhy pracujících žen. Na stránce projektu najdeš i materiály o  placené práci v domácnosti a migraci. Stránky jsou určené také samotným migrantkám, které zde naleznou praktické informace týkající se jejich práv a povinností při výkonu práce v domácnosti.  Nabízí také možnost bezplatného právního a sociálního poradenství