Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Jaké to je být mladý v dnešní EU?

Liší se nějak život mladých lidí v jednotlivých státech EU? Jaké jsou jejich osobní vztahy, jak bydlí, jakou mají práci? Porovnejte svoji situaci a situaci ve vaší zemi se zbytkem EU.

Kvalita života

Podle zprávy o kvalitě života v EU vypracované nadací Eurofound patří lidé ve věku 16–24 let ke skupině obyvatelstva s nejvyšší mírou životní spokojenosti (v průměru 7,6 bodu z 10). Hned za nimi následují páry s dětmi (7,4 bodu).

 

Zpráva rovněž poukazuje na to, že lidé s vysokou mírou životní spokojenosti bývají často ve velmi dobré zdravotní kondici. Ačkoli je mezi mladými v EU hojně rozšířeno kouření, valná většina z nich (67,7 %) prohlašuje, že se těší dobrému či velmi dobrému zdraví. Většina mladých také provozuje sport nebo jinou tělesnou aktivitu.

 

Evropané jsou obecně spokojeni se svými osobními vztahy (v průměru 7,8 bodu z 10), bydlením (7,5) i s prostředím, v němž žijí (7,3).

 

Životní styl a zvyky

Zvyšující se počet mladých lidí je online každý den (9 z 10 lidí ve věku 16–29 let) a připojují se zejména prostřednictvím mobilních přístrojů.

 

Mladí lidé nyní také často déle studují, než nastoupí do první práce. To může být způsobeno tím, že je těžké najít si pracovní uplatnění, jelikož míra nezaměstnanosti v této skupině dosahuje 20,9 %.

 

Mladí lidé však mají nízkou důvěru v právní systém ve své zemi (4,6 bodu z 10). To odráží i volební účast ve volbách do evropského parlamentu v roce 2014 (42,5 %). Pouze 56 % lidí ve věku 15–30 let uvádí, že šli v posledních třech letech k volbám. V některých zemích jsou však tato čísla podstatně vyšší: Malta (76 %), Belgie (73 %) a Itálie (71 %).

 

Poměrně velká část mladých lidí (44 %) se nikdy neúčastnila žádné organizované činnosti. Nejoblíbenějšími činnostmi jsou ty, které organizují sportovní oddíly (35 % mladých prohlašuje, že v posledním roce byli členy sportovního oddílu) a kluby mládeže, zájmové skupiny jakéhokoli zaměření nebo mládežnické organizace (22 %).

 

Porovnej svou situaci s ostatními

Vyzkoušejte interaktivní nástroj Mladí Evropané. Díky němu můžete srovnat svoji životní situaci se situací ostatních mladých lidí v EU.

 

Mohli by vás také zajímat výsledky celounijního průzkumu o kvalitě života.

 

Související odkazy:

Mladí v dnešní Evropě

 

Zveřejněno: ne, 29/11/2015 - 11:48


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz