Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Staj olanakları

A picture
© iStockphoto.com - skynesher
Staj, gelecek kariyeriniz için pratik deneyim ve beceri kazanırken, iş dünyası ile yakınlaşmanızın büyük bir olasılıkla en iyi yoludur.

Staj, genellikle mezun olduktan sonra fakat ilk işinizden önce yaşayacağınız, 3 aydan bir yıla kadar geçici öğrenim deneyimidir. Buna karşın, bazı durumlarda, mezun olabilmek için staj yapmanız istenebilir.

Staj zamanı, eğitiminiz boyunca edindiğiniz bilgiyi gerçek bir iş ortamında uygulama fırsatınızdır. Stajların hepsi, bariz bir yoğunlaşma ve bitirmeniz gereken belli bir proje ile size, bir uğraş, sanayi veya kariyer alanı ile yakınlaşma fırsatı sunmalıdır. Görevleriniz ve öğrenmeniz beklenen konular, yazılı bir staj sözleşmesi ile ortaya konulmalıdır.

 

Buna karşın, tüm stajlar bu kuralları izlemez – işte bu nedenle Avrupa Gençlik Forumu Çıraklık ve stajyerliklerde kaliteyi sağlamaya yönelik şartları taslak olarak hazırlamıştır. Bu belge, stajlar için hukuki kalite kriterlerini belirlemeyi amaçlamaktadır ve staj fırsatı sunan kişileri kalite standartlarına uymaya çağırmaktadır.

 

İster yaşadığınız ülkede, ister yurtdışında olsun, uluslararası organizasyonlar, kamu kuruluşları veya özel şirketlerde, Avrupa’nın içinde ve dışında birçok staj fırsatları bulunmaktadır. Eurodesk, böyle staj fırsatlarının güncel bir listesini sunmaktadır.

Yayınlanma: Sal., 23/04/2013 - 09:54


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!