Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Začni v EU podnikat mimo svou zemi

© fotolia.com - FotolEdhar
© fotolia.com - FotolEdhar
Máš smysl pro podnikání? Chceš to zkusit v jiné zemi, ale máš strach, že nezvládneš tamější byrokratické postupy a že nevíš, jaké požadavky musíš v dané zemi splnit?

Jako občan EU máš nárok začít podnikat v jakékoli zemi EU nebo založit v jiném členském státě pobočku či dceřinou společnost již existujícího podniku se sídlem v EU. Požadavky jsou v každém členské státě jiné, takže je důležité si prostudovat, co všechno je nutné dodržet. Zde pro tebe uvádíme několik odkazů s informacemi, které ti tento proces usnadní.

 

EU podporuje členské státy, aby dodržovaly několik základních věcí, takže by mělo platit, že

  • založení společnosti by nemělo trvat déle než 3 pracovní dny
  • a nemělo by to stát více než 100 eur,
  • veškeré související formality by měly probíhat u jediného správního orgánu,
  • veškeré registrační formality by se měly dát vyřídit online
  • a online společnost v jiné zemi EU i zapsat do příslušného obchodního rejstříku (prostřednictvím jednotných kontaktních míst).

 

Jde nicméně o doporučení (nikoli pravidla), takže musíš začít tím, že si zjistíš, kolik založení nového podniku bude v praxi stát, kolik času to zabere a jestli bude možné se obrátit pouze na jeden administrativní orgán země, kde chceš podnikat.

 

Na stránkách „Zahájení podnikání“ portálu Vaše Evropa si můžeš pro každou zemi detailně ověřit, jaké požadavky bude potřeba splnit, tzn. s dodržením kterých zákonů budeš muset počítat a jakými postupy budeš muset projít. Portál Vaše Evropa také uvádí informace o DPH a clech, prodeji do zahraničí, požadavcích na různé výrobky a značkách environmentální kvality.

 

Pokud chceš podnikat najednou ve více než jedné zemi EU, bude zřejmé dobré zvážit založení evropské společnosti (societas europaea). V případě takové společnosti je možné přenést sídlo společnosti do jiné země EU, aniž by bylo nutné nejdříve provést likvidaci stávajícího podniku, a využít své zaměstnance ve více než jedné zemi.

 

Chceš si vyzkoušet, jaké to je podnikat v jiné zemi EU? Přihlaš se na Erasmus pro mladé podnikatele. Po dobu šesti měsíců budeš získávat spoustu užitečných tipů od zkušených podnikatelů a uvidíš, jak se ti podnik dobře rozjede!

Zveřejněno: čt, 19/03/2015 - 12:29


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz