Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Nauki ścisłe są też dla dziewczyn!

A picture
© fotolia.com - Alexander Raths
Dziewczyny są wciąż niewystarczająco reprezentowane w sektorach nauk ścisłych, technologii i badań naukowych w Europie, mimo że w szkole radzą sobie z przedmiotami ścisłymi tak samo dobrze jak chłopcy. Nie zmarnuj swojego talentu – nauka potrzebuje dziewczyn!

Wybierając karierę naukowca, technologa lub inżyniera, jako dziewczyna możesz mieć swój udział w kolejnym wielkim odkryciu naukowym. Aby pomóc Ci zdecydować się na karierę naukową Twoich marzeń, Komisja Europejska rozpoczęła kampanię Nauki ścisłe są dla dziewczyn!

 

Gdzie jest Twoje miejsce w nauce?

Rozwiąż quiz, który pomoże Ci zdecydować, który z zawodów naukowych jest najlepszy dla Ciebie. Jeżeli chcesz się bliżej zapoznać z naszą inicjatywą, sprawdź, kiedy kampania Nauki ścisłe są dla dziewczyn zawita w Twoim kraju w formie mobilnej wystawy. Przełam stereotypy i pokaż światu, że nauka naprawdę jest czymś interesującym dla dziewczyn.

Pracując jako naukowiec, możesz działać z korzyścią dla ludzkości. Czy wyobrażasz sobie, jakby to było, gdybyś mogła chronić środowisko naturalne, zapewniać ludziom jedzenie i walczyć z ubóstwem? Dzięki nauce możesz wykorzystać swoją wyobraźnię i kreatywność, aby wymyślić coś, czego nikt jeszcze przed Tobą nie wymyślił – zastanów się, jakie stawiać pytania i w jaki sposób pogłębiać wiedzę.

Wybierając jedną z wielu dziedzin nauki, gwarantujesz sobie bardzo ciekawą przyszłość. Kariera badawcza może dać Ci okazję do podróżowania po całym świecie oraz pracy w międzynarodowym zespole.

 

New Technology - Iris Slootheer, young student in applied physics

 

 

Informacje ogólne

Mimo, że w Europie mieszka wiele utalentowanych kobiet, a większość absolwentów uniwersytetów to kobiety, odsetek kobiet na najwyższych stanowiskach w europejskim środowisku naukowym jest wciąż bardzo mały. Absolwentki uniwersytetów są nadal niewystarczająco reprezentowane w takich dziedzinach jak inżynieria, produkcja, budownictwo, matematyka, informatyka i inne nauki ścisłe. Dzieje się tak, ponieważ mimo tego, że chłopcy i dziewczęta wykazują takie samo zainteresowanie przedmiotami ścisłymi w szkole, wiele dziewcząt nie decyduje się kontynuować nauki w dziedzinie fizyki, inżynierii czy technologii i wybiera inne kierunki.