Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Bilim aynı zamanda kızlar içindir!

A picture
© fotolia.com - Alexander Raths
Her ne kadar kız öğrenciler okulda fen ve matematik derslerinde erkekler kadar başarılı iseler de, kadınlar Avrupa’da fen bilimleri, teknoloji ve araştırma alanlarında hala yeteri kadar temsil edilememektedirler. Yeteneğiniz harcanmasına izin vermeyin: bilimin kadınlara ihtiyacı var!

Bir kız öğrenci olarak fen, teknoloji veya mühendislik alanlarında bir yol izleyerek ileride yeni büyük bir bilimsel keşfin sahibi olabilirsiniz. Hayalinizdeki bilim mesleğini bulmanız için Avrupa Komisyonu, Bilim: kızlar içindir! Kampanyasını başlatmıştır.

 

Bilimde yeriniz neresi?

Hayalinizdeki bilim mesleğini bulmak için testi yanıtlayın. Eğer daha yakından bakmak isterseniz, Bilim: kızlar içindir!, mobil sergisi ülkenize geldiğinde bu sergiye katılın. Klişeleri kırın ve dünyaya bilimin gerçekten kızlar için olduğunu gösterin.

Bilim alanında çalışarak insanların hayatlarını iyileştirebilirsiniz. Çevreyi korumanın, insanlara yiyecek vermenin ve fakirlikle mücadelenin nasıl hissettireceğini hayal edebiliyor musunuz? Bilim ile hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı kimsenin daha önce aklına gelmeyen bir şeyi düşünmek için kullanabilirsiniz - soru sorma ve bilgiyi izleme hakkında düşünün.

Çeşitli dalları aracılığıyla bilim, geleceğiniz için büyük bir fırsat olabilir. Bir araştırma kariyeri size dünyayı dolaşma ve uluslararası bir ekiple çalışma fırsatı dahi verebilir.

 

New Technology - Iris Slootheer, young student in applied physics

 

 

Arka plan bilgi

Her ne kadar Avrupa’da büyük miktarda kadın yetenek var ve üniversite mezunlarının çoğunluğu kadın ise de, Avrupa biliminde üst düzey mevkilerdeki kadın oranı hala çok düşüktür. Kadın mezunların mühendislik, imalat, inşaat, fen bilimleri, matematik ve bilgisayar alanlarında temsili hala ciddi şekilde düşük düzeydedir. Bunun sebebi her ne kadar kız ve erkek öğrenciler okulda bilimsel konulara aynı ilgiyi gösterseler de, çok sayıda kız öğrencinin diğer alanlarda devam etmek için bilim, mühendislik ve teknolojiden vazgeçmeleridir.

 

Yayınlanma: Per., 25/04/2013 - 16:18


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!