Ko darīt, ja jums neizdodas atrast darbu

Ja gribat atgriezties mājās ātrāk, nekā norādīts jūsu veidlapā U2

Ja atgriezīsieties valstī, kura jums maksā pabalstu, ātrāk, nekā norādīts jūsu veidlapā U2, jums turpinās izmaksāt bezdarbnieka pabalstu, kurš jums piešķirts. Pabalsta izmaksas ilgums un kopējais apjoms nemainīsies.

Piemērs no dzīves

Jums ir tiesības 8 mēnešus saņemt pabalstu valstī, kur pirms darba pazaudēšanas strādājāt. Esat divus mēnešus saņēmis pabalstu šajā valstī, bet nākamos divus mēnešus esat pabalstu saņēmis ārzemēs. Ja atgriezīsieties atpakaļ, jums joprojām būs tiesības saņemt pabalstu četrus atlikušos mēnešus.

Ja jums neizdodas darbu atrast pirmajā valstī, kurp devāties, jūs drīkstat to meklēt citā valstī. Ja gribat, lai bezdarbnieka pabalsta izmaksa turpinās arī tad, kad atrodaties ārzemēs, rīkojieties šādi:

Uzmanību

(pavaicājiet nodarbinātības dienestā, vai jums jādodas mājup, lai varētu lūgt šo jauno atļauju, vai arī jūs to varat izdarīt, atrodoties ārzemēs.)

  • piekrītiet pārbaudēm, ko otrajā valstī veic par bezdarbnieka pabalsta pieprasītājiem (tā ir tā pati procedūra, ko veic tiem, kuri saņem bezdarbnieka pabalstu no otrās valsts).

Jūs nedrīkstat uzturēties ārzemēs (proti, visās valstīs kopā) ilgāk par 3 mēnešiem. Šo termiņu var pagarināt līdz 6 mēnešiem, ja tam piekrīt iestāde, kas jums maksā pabalstu.

Ja gribat ārzemēs palikt ilgāk, nekā norādīts jūsu veidlapā U2

Ja citā valstī paliksiet ilgāk par 3 mēnešiem un nelūgsiet iestādēm pagarinājumu, jūs pazaudēsiet tiesības uz visiem bezdarbnieka pabalstiem, kad būs pienācis jūsu veidlapā U2 norādītais datums, un jums nāksies kvalificēties pabalsta saņemšanai no jauna. Tas nozīmē, ka jūs atgūsiet tiesības uz bezdarbnieka pabalstu tikai tad, ja atkal kādu laiku būsiet strādājis.

Ja jums ir sajūta, ka jums neizdosies atgriezties 3 mēnešu laikā, tad jums pirms 3 mēnešus ilgā termiņa notecēšanas vajadzētu sazināties ar nodarbinātības dienestiem tajā valstī, kurā ieguvāt bezdarbnieka statusu, un tiem lūgt termiņa pagarinājumu.

Uzmanību

Pagarinājumu lūdziet pēc iespējas ātrāk. Turklāt ņemiet vērā, ka jums tas jālūdz, pirms ir pagājis sākotnējais 3 mēnešus garais termiņš.

Piemērs no dzīves

Lūdziet termiņa pagarinājumu laicīgi!

Spānijas pilsonis Ramons devās uz Ungāriju, līdzi ņemot veidlapu U2 (agrāk to sauca par E 303), lai viņš varētu turpināt saņemt bezdarbnieka pabalstu visus 3 mēnešus, ko viņš bija plānojis uzturēties Ungārijā. Tomēr svarīgas darba intervijas dēļ viņš palika Ungārijā mazliet ilgāk. Kad Ramons atgriezās Spānijā, izrādījās, ka viņš ir pazaudējis tiesības uz bezdarbnieka pabalstu.

Lai no šādām nepatikšanām izvairītos, vienmēr savas valsts nodarbinātības dienestam lūdziet termiņa pagarinājumu, pirms ir pagājis 3 mēnešus ilgais sākotnējais termiņš. Iespējams, ka tās piekritīs turpināt jums izmaksāt pabalstu vēl 3 mēnešus, kamēr meklējat darbu ārzemēs. Ja neesat saņēmis  atbildi vai arī neesat pārliecināts, ka jums piešķirs pagarinājumu, labāk atgriezieties mājās, pirms ir pagājis 3 mēnešus ilgais periods.

Ja savā valstī atgriezīsieties pēc tam, kad sākotnējais 3 mēnešus ilgais termiņš pagājis, vai tikai tad lūgsiet pagarinājumu, ļoti iespējams, ka pabalstu vairs nesaņemsiet, tāpat kā tas gadījās Ramonam.

Pat tad, ja nesaņemat bezdarbnieka pabalstu, jūs nedrīkst piespiest pamest jūsu jauno mītnes valstī, kamēr vien varat pierādīt, ka joprojām meklējat darbu un ka jums ir labas izredzes to atrast.

Uzmanību

Saglabājiet savu pieteikuma vēstuļu un uzaicinājumu uz darba intervijām kopijas, kā arī atbildes uz jūsu pieteikumiem.

Bezdarbnieka pabalsta pieprasīšana pēc strādāšanas ārzemēs

Ja pazaudējat darbu, principā bezdarbnieka pabalsts jums jāpieprasa pēdējā valstī, kurā strādājāt.

Ja periodā, kad pēdējoreiz strādājāt vai bijāt pašnodarbināts, jūs bijāt pārrobežu darba ņēmējs (nedzīvojāt tajā pašā ES valstī, kurā strādājāt, un vismaz reizi nedēļā atgriezāties valstī, kurā strādājāt), jums pabalsts par ārzemēs nostrādāto laiku jāpieprasa valstī, kurā dzīvojat. Jums būs jāpieprasa veidlapa U1 (kādreizējā veidlapa E 301) valstī, kurā pēdējo reizi strādājāt.

Ja pēdējā darba vai pašnodarbinātības periodā strādājāt vienā, bet dzīvojāt citā ES valstī, kur atgriezāties retāk nekā reizi nedēļā, varat pieprasīt bezdarbnieka pabalstu vai nu dzīvesvietas valstī, vai arī valstī, kurā strādājat pēdējo reizi. Ja dodaties atpakaļ uz valsti, kur dzīvojat, jums būs jāpieprasa veidlapa U1 (kādreizējā veidlapa E 301) valstī, kurā pēdējo reizi strādājāt.

Iestādes, kas izskata jūsu pieprasījumu, var saņemt informāciju no citām valstīm tieši (pat bez minētās veidlapas). Tomēr tad, ja aizpildīsiet veidlapu U1, tās, iespējams, varēs jūsu iesniegumu izskatīt ātrāk.

Lai uzzinātu, kādas ir jūsu tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, ieteicams sazināties ar valsts nodarbinātības dienestiem valstī, kur vēlaties lūgt pabalstus.

Nepieciešamās veidlapas

  • Veidlapa U1 (kādreizējā veidlapa E 301) — paziņojums par apdrošināšanas periodiem, kuri jāņem vērā, aprēķinot bezdarbnieka pabalstu.

Šo veidlapu varat saņemt no valsts nodarbinātības dienesta tajā valstī (vai valstīs), kur pēdējoreiz strādājāt. Šī veidlapa jāiesniedz valsts nodarbinātības dienestam tajā valstī, kur lūdzat pabalstus.

  • Veidlapa U2 (kādreizējā veidlapa E 303) — atļauja jūsu bezdarbnieka pabalstu "eksportēt" uz citu valsti.

Šo veidlapu varat saņemt tās valsts nodarbinātības dienestā, kurā kļuvāt bezdarbnieks. Šis dokuments jums būs jāiesniedz tās valsts nodarbinātības dienestā, kurā meklējat darbu un gribat reģistrēties kā darba meklētājs.

Bieži uzdotie jautājumi

ES tiesību akti

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Pēdējā pārbaude: 23/05/2022
Kopīgot šo lapu