Darbas viešajame sektoriuje užsienyje

Valstybės tarnautojai užsienyje

Būsite laikomas valstybės tarnautoju užsienyje, jei:

  • esate kurios nors ES šalies valstybės tarnautojas, komandiruotas dirbti į kitą šalį (dirbate ambasadoje, konsulate ar kitoje oficialioje institucijoje);
  • arba valstybės tarnautoju dirbate vienoje šalyje, bet dėl asmeninių priežasčių gyvenate (turite nuolatinę gyvenamąją vietą) kitoje šalyje.

O jei dirbate savo priimančiosios šalies vietos viešojo sektoriaus įstaigoje, nors nesate tos šalies pilietis, būsite laikomas darbuotoju migrantu.

Išsiaiškinkite šiuos dalykus:

Galimybė dirbti viešajame sektoriuje

ES piliečiai turi teisę dirbti kitose ES šalyse, taip pat ir viešajame sektoriuje, t. y. valstybinėse įmonėse, vyriausybinėse įstaigose ir valdžios institucijose.

Į kai kurias ES šalių darbo vietas gali būti priimami tik tų šalių piliečiai, bet tik tuo atveju, jei darbas susijęs su:

  • viešosios valdžios funkcijų vykdymu,
  • bendrųjų valstybės interesų apsauga.

Paprastai tai yra postai diplomatinėje tarnyboje, kariuomenėje, policijoje bei saugumo pajėgose, teismuose ir mokesčių institucijose. Bet net ir šiose institucijose su viešosios valdžios funkcijų vykdymu nesusijusias pareigas turi būti leidžiama eiti ir kitų ES šalių piliečiams. Pavyzdžiui, administracinis darbas ir techninės paramos teikimas nesusijęs su viešosios valdžios funkcijų vykdymu, todėl negali būti reikalaujama, kad šį darbą dirbtų tik tos šalies pilietybę turintys žmonės.

Kad gautumėte darbą viešajame sektoriuje, tikriausiai reikės, kad jūsų kvalifikacija būtų oficialiai pripažinta šalyje, kurioje norite dirbti.

Šalis, kurioje ketinate įsidarbinti, neturi teisės jūsų profesinę patirtį įvertinti prasčiau vien dėl to, kad ją įgijote kitoje ES šalyje, kai sprendžiami šie klausimai:

  • sprendžiama, kokias pareigas galite užimti, jei konkurso sąlygose reikalaujama darbo stažo arba patirties,
  • nustatomas jūsų atlyginimo dydis, kategorija arba kitos sąlygos.

Įspėjimas

Kaip kitoje ES šalyje darbo ieškantis ES pilietis turite teisę gauti tokios pačios pagalbos iš viešųjų užimtumo tarnybų kaip tos šalies piliečiai.

Pavyzdys

Į jūsų patirtį Europos Sąjungoje turi būti atsižvelgta

Prancūzė Eliza 10 metų dirbo mokytoja Prancūzijoje, o paskui persikėlė į Italiją. Italijos institucijos pripažino jos mokytojos kvalifikaciją, tačiau ji buvo laikoma pradedančiąja. Jai buvo suteikta žemiausia kvalifikacinė kategorija ir mažiausias atlyginimas.

Jei Italijoje nustatant mokytojų kategoriją ir atlyginimą atsižvelgiama į profesinės patirties metus, Italijos institucijos privalo lygiai taip pat atsižvelgti į profesinę patirtį, kurią Eliza įgijo kitoje ES šalyje.

Dar žr.

Profesinių kvalifikacijų pripažinimas

Europasas

Laisvos darbo vietos Europoje

DUK.

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Paskutinį kartą tikrinta 2023-12-18
Pasidalyti šiuo puslapiu