Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 25/04/2017

Najczęściej zadawane pytania - Rejestracja samochodów a podatki

 • Mieszkam we Francji. Kupiłam nowy samochód u dilera w Belgii i zapłaciłam VAT. Teraz rejestruję samochód we Francji i ponownie zażądano ode mnie zapłacenia VAT-u. To z pewnością pomyłka?

  TAK / NIE – Nie możesz zostać zmuszona do zapłacenia podatku VAT w więcej niż jednym kraju, ale VAT od samochodu należy zapłacić w kraju, w którym ma nastąpić rejestracja – w tym przypadku we Francji (nie zaś w kraju, w którym auto zostało kupione, przy czym zasada ta dotyczy też większości innych towarów).

  Mogłaś uprzedzić dilera, że samochód zostanie zarejestrowany we Francji – uniknęłabyś w ten sposób zapłacenia belgijskiego VAT-u.

  A skoro już go zapłaciłaś, teraz powinnaś przedstawić belgijskim organom podatkowym wniosek o zwrot VAT-u wraz z wystawionym przez francuską administrację dokumentem zaświadczającym, że zarejestrowałaś swój samochód we Francji w ciągu 6 miesięcy od jego wyjazdu na drogę i że nie miał on wtedy na liczniku 6 tys. kilometrów.

 • Mam zamiar kupić samochód w Niemczech i przywieźć go do Francji, gdzie mieszkam. Jak mam go zarejestrować?  

  Mimo że samochód docelowo ma zostać zarejestrowany we Francji, będziesz potrzebować niemieckich tablic rejestracyjnych, żeby dojechać do swojego kraju. Jeżeli samochód jest nowy, powinieneś otrzymać tablice tymczasowe – pozwoli Ci to uniknąć zapłacenia podatku VAT w Niemczech. Jeśli jest to używane auto, prawdopodobnie będziesz musiał wyrobić zwykłe niemieckie tablice rejestracyjne, nawet jeśli potrzebujesz ich na krótki okres. Zastanów się, czy taniej nie wyniesie Cię wysłanie samochodu do Francji lawetą, aby nie rejestrować go w Niemczech.

 • Jestem Brytyjczykiem, ale na emeryturę przeniosłem się na Maltę. Zabrałem swój samochód ze sobą, lecz kiedy chciałem go zarejestrować na Malcie, zażądano ode mnie zapłacenia bardzo wysokiego podatku od importu. Myślałem, że cła importowe zostały zniesione w ramach jednolitego rynku europejskiego?

  Cła importowe zostały zniesione w obrębie UE. Być może opłaty, których od Ciebie zażądano, to w rzeczywistości podatek od rejestracji i podatek drogowy, które są nakładane na wszystkie samochody zarejestrowane w danym kraju, bez względu na to, skąd pochodzą. Podatków tych nie reguluje prawo UE. Musisz je zapłacić, o ile nie są one środkiem dyskryminującym samochody importowane. I tak na przykład podatek od rejestracji nie może przewyższać wartości podatku nałożonego na podobny samochód już zarejestrowany na Malcie.

 • Przeprowadzam się z Belgii do Portugalii i zabieram ze sobą samochód. Portugalski podatek od rejestracji jest bardzo wysoki. Wydaje mi się niesprawiedliwe, że muszę zapłacić taki podatek – przecież już zapłaciłem go w Belgii, a mieszkańcy Portugalii za jeden samochód płacą tylko raz.

  Przepisy UE nie regulują kwestii podatku od rejestracji samochodów osobowych. Zatem kraje UE mogą swobodnie nakładać taki podatek na samochody rejestrowane na ich terytorium po raz pierwszy. Opisanej przez Ciebie sytuacji czasami da się uniknąć – obecnie każdy kraj UE decyduje o ewentualnym przyznaniu zwolnienia z podatku w przypadku samochodów przywiezionych w związku z przeprowadzką właściciela.  Powinieneś skontaktować się z portugalską administracją i zapytać, czy kwalifikujesz się do takiego zwolnienia, a jeśli tak – jakie warunki musisz spełnić.

 • Chcę kupić samochód w Niemczech, a następnie zabrać go do siebie do Holandii i tam zarejestrować. Czy muszę dwa razy płacić VAT, a potem ubiegać się o jego zwrot?

  NIE  – Wystarczy, że poinformujesz sprzedawcę w Niemczech, że zamierzasz zarejestrować pojazd w innym kraju.  Zapłacisz wówczas VAT tylko w Holandii.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat
Rejestracja samochodu i podatki
Konsultacje publiczne
  Potrzebujesz pomocy lub porady?
  Skontaktuj się z działem pomocy