Available languages:

Informacija verslui
Paskutinį kartą tikrinta 2020-02-13

Automobilio pirkimas ir išperkamoji nuoma – Lietuva

Paveikė „Brexit’as“?

Ar galiu už automobilį sumokėti grynaisiais pinigais?

Taip, nėra taikoma jokių apribojimų. Jei keliaujate Europos Sąjungoje, muitinėje jums nereikia deklaruoti pinigų, kuriuos vežatės. Atvykdamas į ES arba iš jos išvykdamas, muitinėje turite deklaruotien ne mažesnę kaip 10 000 eurų arba lygiavertę pinigų sumą, naudodamasis specialia forma .

PVM mokėjimas

Jei tai ES vidaus sandoris, nauji automobiliai turėtų būti parduodami be PVM. Automobilis laikomas nauju, jei nuo jo pirmo įregistravimo dienos praėjo ne daugiau kaip 6 mėnesiai arba jo rida nėra didesnė kaip 6 000 km. Kai kurie pardavėjai gali reikalauti sumokėti PVM kaip užstatą, kuris grąžinamas įregistravus automobilį pirkėjo šalyje. Iš anksto paklauskite pardavėjo, kokia yra PVM grąžinimo tvarka, t. y. kokių dokumentų jam iš jūsų reikia. Atminkite, kad negalite prašyti grąžinti PVM tiesiogiai mokesčių institucijų, tik pardavėjo, tad turėtumėte tai padaryti greitai.

Visi kiti automobiliai laikomi naudotais (daugiau kaip 6 mėnesiai nuo pirmo įregistravimo dienos ir didesnė kaip 6 000 km rida). Į jų kainą PVM (21 %) paprastai įskaičiuotas, jei tiekėjas yra komerciniais pagrindais veikiantis pardavėjas (PVM neapmokestinama, jeigu tiekėjas yra privatus asmuo). Šalyje, kurioje gyvenate, PVM jums mokėti nereikia.

Ar pardavėjas privalo pasirūpinti transporto priemonės patikra?

Ne. Lietuvoje, techninė apžiūra turi būti atliekama kas dvejus metus. Vidutinė techninės apžiūros kaina yra 14,45 euro.

Ar Lietuvoje atliekama transporto priemonės patikra pripažįstama mano šalyje?

Kai kurios šalys ją pripažįsta. Kad išvengtumėte nereikalingų išlaidų, to iš anksto pasiteiraukite savo nacionalinės institucijos.

Ar galiu paprašyti eksperto patikrinti automobilį pardavėjo patalpose?

Taip, jeigu padengsite išlaidas. Galite to prašyti techninės apžiūros centro arba privataus techninio eksperto (sąrašas nepateikiamas). Vidutinė kaina yra 15 eurų.

Į ką pirkimo–pardavimo sutartyje turėčiau atkreipti dėmesį?

Atidžiai perskaitykite sutartį. Pasirašykite tik tas sutartis, kurias suprantate. Kai kurie pardavėjai bando į jas neįtraukti teisėtų garantijų teisių tvirtindami, kad sutartis yra įmonių tarpusavio sutartis arba kad automobilis parduodamas „be garantijų" (tik įmonių ir vartotojų sutartyse tokia sąlyga būtų laikoma negaliojančia). Įsitikinkite, kad pardavėjo pavadinimas arba vardas ir pavardė sutampa su registracijos dokumente nurodytu pavadinimu arba vardu ir pavarde arba kad pardavėjas turi įgaliojimą parduoti automobilį registruoto savininko vardu. Jei perkate iš prekybininko, įsitikinkite, kad sutartyje nurodytas įmonės pavadinimas ir informacija apie PVM.

Ar galiu atšaukti pasirašytą sutartį?

Kokius dokumentus turėtų pateikti pardavėjas?

Patikrinkite, ar šalyje, kurioje ketinate automobilį įregistruoti, reikia kitų dokumentų.

Ar turėčiau kreiptis dėl laikinųjų numerių, kad galėčiau parvairuoti automobilį namo?

Dėl informacijos kreipkitės į kompetentingą instituciją:

Valstybės įmonė „Regitra", Liepkalnio g. 97, LT-02121 Vilnius

Kaina – apie 15 eurų (išduodama nedelsiant)

Galiojimas – 30 dienų

Taip pat galite paprašyti išduoti tranzitinius numerius savo šalyje. Kreipkitės į atitinkamą savo šalies instituciją.

Įprasti valstybiniai numeriai

Jei norite namo grįžti vis dar su valstybiniais automobilio numeriais, ar privalote juos grąžinti ankstesnės registracijos šalies, ar registracijos šalies kompetentingam registravimo biurui?

Jei automobilis įsigyjamas Lietuvoje ir turi būti parsivežtas į kitą valstybę narę, savininkas turėtų iš kompetentingos Lietuvos institucijos gauti tranzitinius numerius ir panaikinti transporto priemonės registraciją Lietuvoje (grąžinti standartinius numerius). Jeigu savininkas parduoda automobilį nepanaikinęs registracijos, numerius vis tiek reikia grąžinti kompetentingai Lietuvos institucijai. Todėl pirkėjas gali vykti į savo šalį su standartiniais numeriais, tačiau, kad būtų panaikinta registracija Lietuvoje, jie turi būti išsiųsti kompetentingai Lietuvos institucijai.

Ar reikia laikino draudimo?

Parvairuodamas automobilį namo turite turėti draudimą, kuris suteikia jums teisę važiuoti viešaisiais keliais. Prašydamas tranzitinių numerių turite pateikti (laikino) civilinės atsakomybės draudimo įrodymą.

Jeigu norėčiau pateikti skundą dėl kitoje valstybėje įsigytos transporto priemonės, į ką galėčiau kreiptis?

Kreipkitės į savo vietos Europos vartotojų centrą: www.ecc.lt.

Į kokią neteisminio ginčų sprendimo įstaigą Lietuvoje galima kreiptis?

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba

Vilniaus g. 25, LT-01402 Vilnius

Tel. +370 5 262 67 51

Faksas +370 5 279 14 66

e. paštas tarnyba@vvtat.lt

Interneto svetainė

Kam pranešti apie sukčiavimo atvejus?

Kreipkitės į arčiausiai pardavėjo patalpų esančią policijos nuovadą.

 

Europos vartotojų centrų tinkloen 2016 m. kovo mėn. pateikta informacija. Žr. mūsų teisinį pranešimą.

Žr. pagrindinę informaciją šia tema

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pasidalyti šiuo puslapiu: