Available languages:

Uzņēmējdarbība
Pēdējā pārbaude: 01/03/2017

Automašīnas iegāde Latvijā

Vai varu samaksāt par automašīnu skaidrā naudā?

Jā, nav nekādu ierobežojumu šajā jautājumā. Ja ceļojat ES, jums nav jādeklarē līdzpaņemtās naudas daudzums muitā. Iebraucot ES vai atstājot to, jums muitā ar īpašas veidlapas palīdzību ir jādeklarēen naudas summa, kas sasniedz vai pārsniedz 10 000 eiro.

Vai man ir jāmaksā PVN?

Darījumā, kas īstenots ES iekšienē, jaunas automašīnas principā tiek pārdotas bez PVN. Automašīnu uzskata par jaunu, ja tā pirmo reizi reģistrēta mazāk nekā pirms sešiem mēnešiem vai tās nobraukums nepārsniedz 6000 km. Praksē daži tirgotāji prasa PVN maksājumu kā depozītu, kas ir jāatmaksā, kolīdz automašīna ir reģistrēta pircēja valstī. Iepriekš pajautājiet pārdevējam, kā pieprasīt PVN atmaksu, t.i., kādi dokumenti jums viņam ir jāiesniedz. Ņemiet vērā, ka nevarēsiet iesniegt sūdzību tieši nodokļu iestādēs — to varēsiet iesniegt tikai pārdevējam. Tāpēc jums atmaksa ir jāprasa ātri.

Visas pārējās automašīnas uzskata par lietotām (ja ir pagājuši vairāk nekā 6 mēneši no sākotnējās reģistrācijas datuma un nobraukums pārsniedz 6000 km). Tās parasti pārdod, ieskaitot PVN (21 %), ja piegādātājs ir profesionāls pārdevējs. PVN nav jāmaksā, ja piegādātājs ir privātpersona. Jums nav jāmaksā PVN savā pastāvīgās dzīvesvietas valstī.

Vai pārdevējam ir jāizsniedz tehniskās apskates apliecība?

Nē. Latvijā pirmā transportlīdzekļa tehniskā apskate ir jāveic ne vēlāk kā 2 gadus pēc pirmās reģistrācijas un pēc tam reizi gadā.

Vai Latvijā veikta tehniskā apskate tiek atzīta manā valstī?

Jā, dažās valstīs to atzīst. Noskaidrojiet to iepriekš savas valsts iestādē, lai novērstu nevajadzīgas izmaksas.

Vai es varu prasīt, lai kāds speciālists pārbaudītu automašīnu pārdevēja telpās?

Teorētiski jā. Šim nolūkam oficiālas organizācijas Latvijā nav. Jums būs pašam jāizvēlas speciālists.

Kam ir jāpievērš uzmanība pirkuma līgumā?

Rūpīgi izlasiet līgumu un parakstiet līgumus tikai tad, ja tie ir jums saprotami. Daži tirgotāji cenšas izslēgt tiesības uz likumā paredzēto garantiju, apgalvojot, ka attiecīgais līgums ir starp uzņēmumiem un automašīna tiek pārdota "bez garantijas" (šādu klauzulu varētu uzskatīt par spēkā neesošu tikai līgumā, kas noslēgts starp uzņēmumu un patērētāju). Pārliecinieties, ka pārdevēja vārds/nosaukums ir tāds pats kā reģistrācijas dokumentā norādītais, vai ka pārdevējs ir pilnvarots pārdot automašīnu reģistrētā īpašnieka vārdā. Ja pērkat no profesionāla tirgotāja, pārliecinieties, ka uzņēmuma nosaukums ir minēts līgumā un ka tajā ir norāde par PVN.

Vai varu anulēt parakstītu līgumu?

Kādus dokumentus pārdevējam ir pienākums sniegt?

Jums ir arī jāpārbauda, vai valstī, kur gatavojaties reģistrēt savu jauno auto, nav vajadzīgi citi dokumenti.

Vai man ir jāpieprasa pagaidu numurzīmes, lai nogādātu transportlīdzekli savā valstī?

Lai uzzinātu vairāk, sazinieties ar kompetento iestādi.

Kompetentā iestāde: CSDD, Miera iela 25, Rīga, LV-1001 Tel: +371 67025777, e-pasts: office@csdd.gov.lv

Cenas: automašīnas — 35,91 eiro + 10–5 eiro papildu izmaksām; mopēdi, motocikli un piekabes 22,81 eiro + 5–10 eiro papildu izmaksām.

Vajadzīgais laiks: jūs varat saņemt tranzīta numurzīmes stundas laikā Rīgā. Citur var paiet līdz pat 30 dienām.

Derīgums: 5 dienas Latvijā un 30 ārvalstīs (ir iespējams 5 dienu termiņa pagarinājums).

Iespējams, ka varat pieprasīt tranzīta numura zīmes savai valstij. Pārbaudiet, vai tā ir, savas valsts kompetentajā iestādē.

Parastās valsts numura zīmes

Ja ir vēlme doties mājās ar automašīnu un valsts numura zīmēm uz tās, vai šīs zīmes vēlāk ir jāatdod kompetentajām reģistrācijas iestādēm iepriekšējās reģistrācijas valstī vai jaunās reģistrācijas valstī?

Ja Latvijā reģistrētu transportlīdzekli pārdod ārvalstu pircējam, tā reģistrācija vispirms ir jāanulē, un tikai tad to var izvest no Latvijas; tas nozīmē, ka reģistrācijas numura zīmes ir jāatdod atpakaļ Ceļu satiksmes drošības direkcijai (CSDD).

Kad anulē transportlīdzekļa reģistrāciju, lai to varētu izvest no Latvijas, reģistrācijas apliecības sadaļā "Note concerning the deregistration of the vehicle" ( Atzīme par transportlīdzekļa noņemšanu no uzskaites) veic ierakstu "Deregistered for export from Latvia" ( Noņemts no uzskaites izvešanai no LR).

Lai ar šādu transportlīdzekli varētu atrasties uz ceļa, jāiegūst tranzīta numura zīmes.

Vai man ir vajadzīga pagaidu apdrošināšana?

Kad braucat ar automašīnu mājās, jums jābūt attiecīgi apdrošinātam, lai varētu pārvietoties pa koplietošanas ceļiem. Iesniedzot tranzīta zīmju pieprasījumu, jums ir jāuzrāda pierādījums par (pagaidu) apdrošināšanu.

Ar ko ir jāsazinās, ja vēlos iesniegt sūdzību par iepirkumu, kas veikts citā valstī?

Sazinieties ar vietējo Eiropas Patērētāju centru ( ECC): www.ecclatvia.lven

Kura Latvijā ir kompetentā ārpustiesas strīdu izšķiršanas struktūra?

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs Latvijā

Brīvības iela 55, Rīga, LV-1010

e-pasts: ptac@ptac.gov.lv

Tīmekļa vietneen

Kam ir jāziņo par krāpšanas gadījumiem?

Jums par tiem ir jāpaziņo tuvākajā policijas iecirknī vai Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē.

Ja dzīvojat citā ES dalībvalstī, jūs varat vērsties Valsts policijas galvenajā birojā: Čiekurkalna 1. līnija 1, k-4, Rīga, LV-1026, Tel: +371 67075212, sekretariāts: +371 67075030, e-pasts: kanc@vp.gov.lv

 

Informācijas avots: Eiropas Patērētāju centru tīklsen (2016. gada marts) —skatiet juridisko paziņojumu.

Skatīt galveno informāciju par šo tematu

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Ikkondividi din il-paġna: