Gyakran feltett kérdések - Autóvásárlás és -lízing külföldön

A nemzeti vámhatóságnál speciális hozzáadottértékadó-bevallást kell kitöltenie, és be kell fizetnie az új gépjárműre kivetett hozzáadottérték-adót (Magyarországon: az általános forgalmi adót, az áfát).

Ezen túlmenően biztosítást kell kiváltania az autóra, ha használt járművet vesz, azt le kell vizsgáztatnia, végezetül pedig regisztráltatnia kell a gépkocsit, és minden helyi adót – pl. az útadót – be kell fizetnie utána.
NEM – Ezt tiltja a törvény.
Ha Ön azt tervezi, hogy gépkocsit vásárol, az interneten könnyen össze tudja hasonlítani az árakat. Ha azt szeretné összehasonlítani, hogy egy bizonyos modell mennyibe kerül az egyes országokban, fontos, hogy azonos felszereltségű és belső kiképzésű gépkocsik árát vegye figyelembe. Az autók műszaki jellemzői (légkondicionálás, fűtés stb.) eltéréseket mutathatnak a gépjármű értékesítési helyének függvényében.

A hozzáadottérték-adóról (Magyarország esetében az általános forgalmi adóról) sem szabad megfeledkeznie:

Új autó vásárlása esetén Önnek egyrészt meg kell fizetnie a jármű nettó vételárát abban az országban, ahol az autót megvásárolja, másrészt be kell fizetnie a hozzáadottérték-adót (héát) a lakhelye szerinti országban.

Használt autó vételekor Önnek nem kell hozzáadottérték-adót fizetnie abban az esetben, ha a gépjárművet magánszemélytől vásárolja meg. Ha viszont hivatalos kereskedőtől vesz autót külföldön, akkor be kell fizetnie a hozzáadottérték-adót a helyi adókulcsnak megfelelő összegben abban az országban, ahol a gépjárművet megvásárolja.
Ideiglenes rendszám birtokában Ön a nemrégiben külföldön megvásárolt autót hazavezetheti a lakhelye szerinti országba, hogy ott regisztráltassa. Az ideiglenes rendszámtáblát abban az uniós országban válthatja ki, ahol a járművet megvásárolta. A kereskedő elvileg segíteni tud Önnek ezzel kapcsolatban.

Mivel az uniós tagállamok nem ismerik el kölcsönösen az ideiglenes rendszámokat, azt tanácsoljuk, hogy mielőtt útnak indul, feltétlenül nézzen utána, hogy mindazokban az országokban elfogadják-e a vásárlás helye szerinti országban kiadott ideiglenes rendszámot, amelyeken útja során áthalad.

Az állandó rendszámot abban az országban kell kiváltania, ahol a gépkocsit regisztráltatja.

Ahhoz, hogy hazavezesse a külföldön vásárolt kocsit, arra is szükség van, hogy a gépkocsira olyan biztosítást váltson ki, mely az útba eső országok mindegyikében érvényes.
Ha Ön hivatalos kereskedőtől új gépkocsit vásárol, az autóra legalább két év szavatosságot kap. A szavatossági idő használt gépjármű esetében egy évre csökkenthető, ám ennél rövidebb szavatossági időt nem lehet kikötni. A szavatosság azokra a gyártási hibákra terjed ki, amelyekért a kereskedő a felelős.

A járműre kiegészítő kereskedelmi garancia is vonatkozhat. Ez további védelmet jelent a fogyasztónak, de semmiképp sem léphet a 2 éves szavatosság helyébe, és nem csökkentheti le annak időtartamát – minimum két év szavatosságra ugyanis Ön mindenképpen jogosult az uniós szabályozás értelmében.

Az uniós jog értelmében Ön a gyártó hálózatába tartozó autókereskedések bármelyikénél érvényt szerezhet szavatossággal, illetve jótállással kapcsolatos jogainak, függetlenül attól, melyik uniós országban vette a gépkocsit. Ha például Németországban vesz autót, és azt hazaviszi magával Magyarországra, ahol él, ott helyben felkeresheti a lakhelyéhez közeli márkakereskedők valamelyikét, és (a jótállási, illetve a szavatossági időszak lejárta előtt) kérheti, hogy orvosolják a gyártási hibát, tehát nem kell visszautaznia Németországba ahhoz, hogy rendezze a dolgot.
Ez attól függ, hogy a kereskedő mit mondott Önnek a gépkocsiról a jármű értékesítésekor, illetve hogy pontosan mi a probléma az autóval.

Az uniós jog értelmében a termékek minőségének és teljesítményének kielégítőnek kell lennie. A kereskedőnek abban az esetben is az adásvételi szerződésben foglaltaknak megfelelően kell leszállítania az árut, ha használt terméket értékesít. A terméknek meg kell felelnie a kereskedő által adott leírásnak, és alkalmasnak kell lennie arra, hogy a vevő arra a célra használja, amelyre megvásárolta. További feltétel, hogy a termék megfeleljen a szerződéskötéskor Ön által elfogadott feltételeknek.

A kereskedő nem felelős azokért a hibákért, melyekről Ön tudott az adásvétel idején, illetve amelyek a természetes elhasználódás következtében lépnek fel.

Ha azonban az autónak komoly műszaki hibája volt a vétel idején, és Önnek erről nem volt tudomása, akkor Ön jogosult arra, hogy jogorvoslatban részesüljön.

Az európai uniós jog értelmében Ön legalább két éven át érvényt szerezhet szavatossági jogának, ha kiderül, hogy a termék hibás vagy nem úgy néz ki, illetve nem úgy működik, ahogy azt megvételre kínálták. A szavatossági idő használt gépjármű esetében egy évre csökkenthető, ám ennél rövidebb szavatossági időt nem lehet kikötni. Erről a vevőt a vásárlás idején tájékoztatni kell.

Ha az autó a használatbavételt követő első 6 hónapban hibásodik meg, az uniós szabályok értelmében úgy kell tekinteni, hogy a jármű már átvételkor hibás volt, ám a hiba csak később jelentkezett.

Ön 6 hónap elteltével is jogorvoslatot kereshet a szavatossági jogra hivatkozva, de ha az autókereskedő azt állítja, hogy a hiba az adásvételkor még nem állt fenn, lehet, hogy Önnek bizonyítania kell ennek az ellenkezőjét. Ehhez valószínűleg műszaki szakértőt is be kell vonnia az ügybe.

Önnek a hiba felfedezését követően a lehető leghamarabb, de legfeljebb két hónapon belül értesítenie kell a kereskedőt.

Először is ki kell kérnie a kereskedő jóváhagyását ahhoz, hogy valamelyik helyi autószerelő műhelyben megjavíttassa az autót. Ez új gépjárművek esetén nem szokott gondot jelenteni, használt autók esetében azonban nem feltétlenül ez a helyzet.
Ebben az esetben Önt nagyon kevés jog illeti meg. A fogyasztóvédelmi jogszabályok nem vonatkoznak a magánszemélyek közötti adásvételre, csak arra az esetre alkalmazhatók, ha hivatalos kereskedők értékesítenek termékeket fogyasztók részére. Ezért Önnek rendkívül körültekintően kell eljárnia akkor, ha magánszemélytől vásárol gépjárművet.

Ha az autót eladó személlyel támadt jogvitát nem tudja békésen rendezni, polgári peres eljárást indíthat az illető ellen, de ez igen körülményesnek és költségesnek bizonyulhat.

A témával kapcsolatos legfontosabb információk

EU-jogszabályok

Utolsó frissítés: 06/09/2022
Oldal megosztása