Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 16/11/2017

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jeżeli jesteś obywatelem UE mieszkającym w kraju UE innym niż Twój kraj ojczysty, masz prawo do głosowania i kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w kraju, w którym mieszkasz.

Wpisanie się do spisu wyborców

Jeżeli chcesz głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w kraju, w którym mieszkasz, powinieneś zgłosić swój zamiar głosowania, wpisując się do spisu wyborców w tym kraju.

Dowiedz się, gdzie i w jaki sposób możesz zarejestrować się w kraju, w którym mieszkasz:

Wybierz kraj

* Nie otrzymaliśmy jeszcze informacji od organów administracji krajowej

Rejestrując się jako wyborca uczestniczący w wyborach do Parlamentu Europejskiego, będziesz musiał także złożyć oświadczenie, że w tych samych wyborach zagłosujesz tylko raz.

Warunki głosowania

Jako obywatel UE będziesz głosował na takich samych warunkach jak obywatele kraju, w którym mieszkasz. Jeśli od obywateli danego kraju wymaga się, aby mieszkali w nim przez określony czas, zanim będą mogli głosować, wymóg ten będzie dotyczył również Ciebie.

Jednak powinny zostać wzięte pod uwagę okresy, które spędziłeś w krajach UE innych niż Twój kraj ojczysty.

Specjalne zasady mogą obowiązywać w krajach UE, gdzie cudzoziemcy stanowią ponad 20 proc. elektoratu. Mogą one wymagać od obywateli innych krajów UE dodatkowego okresu zamieszkania, zanim będą mogli uczestniczyć w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Obecnie jedynym takim krajem jest Luksemburg.

Obowiązek wyborczy

W przypadku gdy głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest obowiązkowe w kraju, w którym mieszkasz, i po zarejestrowaniu się zostaniesz wpisany do spisu wyborców w tym kraju, masz obowiązek oddania głosu - tak samo jak obywatele tego kraju.

Udział w wyborach jest obowiązkowy w następujących krajach: Belgia, Cypr, Grecja i Luksemburg.

Kandydowanie

Jeżeli masz zamiar kandydować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, będziesz musiał złożyć oświadczenie, że nie jesteś objęty zakazem kandydowania i że nie kandydujesz dodatkowo w innym kraju UE.

W wyborach europejskich możesz głosować i kandydować tylko w jednym kraju.

Jeśli postanowisz głosować lub kandydować w kraju, w którym mieszkasz, nie możesz tego zrobić w swoim kraju ojczystym.

Warunki kandydowania

Jako obywatel UE możesz kandydować na takich samych warunkach jak obywatele kraju, w którym mieszkasz. Jeśli od obywateli danego kraju wymaga się, aby mieszkali w tym kraju przez określony czas, zanim będą mogli kandydować w eurowyborach, wymóg ten będzie dotyczył również Ciebie.

Niemniej jednak powinny zostać wzięte pod uwagę okresy, które spędziłeś w krajach UE innych niż Twój kraj ojczysty.

Specjalne zasady mogą obowiązywać w krajach UE, gdzie cudzoziemcy stanowią ponad 20 proc. elektoratu. Mogą one wymagać od obywateli innych krajów UE dodatkowego okresu zamieszkania, zanim będą mogli kandydować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Obecnie jedynym takim krajem jest Luksemburg.

Więcej informacji na temat głosowania i kandydowania w wyborach w kraju, w którym mieszkasz:

Wybierz kraj

* Nie otrzymaliśmy jeszcze informacji od organów administracji krajowej

Konsultacje publiczne
    Potrzebujesz pomocy lub porady?
    Skontaktuj się z działem pomocy