Ścieżka nawigacji

Ostatnio sprawdzono 22/01/2018

Prawa własności intelektualnej

Od 30 marca 2019 r. wszystkie unijne akty prawne przestaną mieć zastosowanie do Wielkiej Brytanii, chyba że w ratyfikowanej umowie o wystąpieniu z UE przewidziana zostanie inna data lub Rada Europejska i Wielka Brytania podejmą jednomyślnie decyzję o przedłużeniu dwuletniego okresu negocjacji. Więcej informacji na temat skutków prawnych dla przedsiębiorstw:

Czym jest własność intelektualna?

Własność intelektualna obejmuje produkty, utwory i procesy, które stworzyłeś i które dają Ci przewagę konkurencyjną.

Istnieją trzy kategorie własności intelektualnej:

  • własność przemysłowa: wynalazki (patenty), znaki towarowe, wzory przemysłowe, nowe odmiany roślin oraz nazwy pochodzenia i oznaczenia geograficzne
  • dzieło artystyczne chronione prawem autorskim: oryginalne prace literackie i artystyczne, utwory muzyczne, programy telewizyjne, oprogramowanie, bazy danych, projekty architektoniczne, twórczość reklamowa i multimedialna
  • strategie handlowe: tajemnice handlowe, know-how, umowy o zachowaniu poufności lub szybka produkcja.

W jaki sposób mogę chronić swoją własność intelektualną?

Swoją własność intelektualną możesz chronić za pomocą praw własności intelektualnej ustanowionych przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO). Forma ochrony zależy od rodzaju własności intelektualnej. Ochronę zapewniają:

  • patenty − w zależności od rodzaju wynalazku mogą przez pewien czas uniemożliwiać osobom trzecim wytwarzanie, wykorzystywanie bądź sprzedawanie Twojego wynalazku
  • znaki towarowe − chronią Twój produkt, zakazując innym przedsiębiorstwom sprzedaży produktu pod tą samą nazwą
  • prawo autorskie − informuje o tym, że jako autor zamierzasz kontrolować produkcję, dystrybucję, prezentację lub wykonywanie swoich dzieł. Prawo autorskie obowiązuje automatycznie, bez konieczności formalnej rejestracji. Od razu możesz używać symbolu praw autorskich.

Prawa własności intelektualnej nadal chronione są najczęściej prawem krajowym, a nie unijnym. Zapewnienie egzekwowania ich w każdym kraju UE może być trudne i kosztowne. Możesz zaoszczędzić czas i pieniądze, chroniąc swoją własność intelektualną na poziomie UE.

Jeśli prowadzisz działalność w więcej niż jednym kraju UE, znak towarowy Unii Europejskiej i zarejestrowany wzór wspólnotowy zapewnią Ci ochronę w 28 państwach członkowskich UE – wystarczy do tego jednorazowa rejestracja. Możesz zgłosić swój znak towarowy i wzór w dowolnym spośród 23 języków urzędowych UE na jednym formularzu w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Opłata za zgłoszenie online znaku towarowego wynosi 850 euro, a za zgłoszenie online wzoru wspólnotowego – 350 euro.

Możesz ubiegać się o patent krajowy w urzędzie patentowym kraju UE lub o patent europejski w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO). Patent europejski musi jednak zostać uznany przez krajowy urząd patentowyEnglish w każdym kraju, w którym ma zapewniać ochronę. W zależności od prawa krajowegoEnglish konieczne może okazać się przedłożenie tłumaczeń lub wniesienie opłat w konkretnym terminie. Więcej informacji o kosztach i procedurach urzędów ds. własności intelektualnej w 30 europejskich krajach można znaleźć tutaj .

Szukaj według kraju:

Wybierz kraj

Wybierz kraj


* Nie otrzymaliśmy jeszcze informacji od organów administracji krajowej

Podrabianie (nielegalna imitacja wyrobu markowego) i piractwo (nielegalna kopia produktu objętego prawem własności intelektualnej) to zjawiska, których nasilenie się w ostatnim czasie budzi niepokój, ponieważ mają one negatywny wpływ na innowacje, wzrost gospodarczy, zatrudnienie oraz zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów.

W zależności od przepisów obowiązujących w danym państwie członkowskim oraz źródła, z jakiego pochodzą podrobione towary, organem, do którego należy się w konkretnym przypadku zwrócić, może być: urząd celny, organ nadzoru rynku (normy handlowe), policja lub biuro ds. patentów i znaków towarowych.

Ochrona przed podrabianiem

Twoich praw własności intelektualnej bronią przede wszystkim administracje celne, które stoją na pierwszej linii frontu, jaką są zewnętrzne granice UE. Możesz poprosić je o zatrzymanie towarów podejrzanych o naruszenie prawa własności intelektualnej – musisz wtedy wystąpić z wnioskiem o podjęcie działańfrançaisDeutschEnglish do właściwych krajowych organów celnych.

Chociaż wniosek ten składa się w jednym państwie członkowskim, we wszystkich krajach UE może mu zostać przyznany taki sam status prawny.

FormularzefrançaisDeutschEnglish i podręcznikfrançaisDeutschEnglish dotyczące złożenia wniosku o podjęcie działań przez organy celne

Zobacz także:

Kontakt z partnerskim lokalnym punktem wsparcia dla biznesu

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Europejska Sieć Przedsiębiorczości może udzielić bezpłatnej porady.

Lokalny punkt wsparcia dla biznesu

Pomoc i porady

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Pomoc i porady

Kontakt z partnerskim lokalnym punktem wsparcia dla biznesu

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Europejska Sieć Przedsiębiorczości może udzielić bezpłatnej porady. Aby umożliwić doradcy udzielenie odpowiedzi szybko i adekwatnie do danej sytuacji, prosimy o podanie jak najdokładniejszych informacji.

EEN-logo

Formularz do kontaktu

(Wszystkie pola są obowiązkowe)
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy!
Z powodu problemów technicznych wiadomość nie została wysłana. Proszę spróbować później.
Proszę podać prawidłowy adres e-mail.

Dane osobowe

Informacje o firmie

TakNie

Austria

Wien

Belgia

Brussel

Bruxelles

Namur

Bułgaria

Sofia

Chorwacja

Zagreb

Cypr

Nicosia

Czechy

Praha

Dania

Copenhagen

Estonia

Tallinn

Finlandia

Helsinki

Francja

Blagnac Cedex

Caen

Dijon

Guadeloupe, Martinique

Lille

Lyon

Paca

Paris, Ile-de-France, Centre, Nouvelle-Calédonie, Polynésie

Rennes

Saint-Denis

Grecja

Athens

Hiszpania

Barcelona

Madrid

Oviedo

Palma

Santa Cruz de Tenerife

Sevilla

Valencia

Vitoria- Gazteiz

Zaragoza

Holandia

Den Haag

Irlandia

Dublin

Islandia

Reykjavík

Litwa

Vilnius

Luksemburg

Luxembourg

Malta

Pieta`

Niemcy

Berlin

Bremen

Erfurt

Hannover

Kiel

Leipzig

Magdeburg

Mainz

Mülheim an der Ruhr

München

Rostock

Stuttgart

Wiesbaden

Norwegia

Oslo

Polska

Kielce

Lublin

Warsaw

Wroclaw

Portugalia

Lisboa

Rumunia

Baciu Cluj

Bucuresti

Constanta

Timișoara

Slovenië

Ljubljana

Szwecja

Stockholm

Słowacja

Bratislava

Węgry

Budapest

Włochy

Firenze (Toscana, Umbria, Marche)

Milano (Lombardia, Emilia Romagna)

Napoli (Abruzzo, Calabria, Campania, Basilicata, Molise, Puglia, Sicilia)

Roma (Lazio, Sardegna)

Torino (Piemonte, Liguria, Valle d’Aosta)

Venezia (Veneto, Trentino Alto Adige, Friuli Venezia Giulia)

Zjednoczone Królestwo

Belfast (Northern Ireland)

Cardiff (Wales)

Edinburgh (Scotland)

London (England)

Łotwa

Riga

3000/3000

Informacje podane w tym formularzu są wysyłane bezpośrednio do partnera z Europejskiej Sieci Przedsiębiorczości. Dane osobowe podane w tym formularzu są wykorzystywane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie; po udzieleniu odpowiedzi nie będą przechowywane.

Pomoc i porady

Europejski Punkt Informacyjny IPREnglish

Bezpłatne porady i szkolenia na temat zarządzania własnością intelektualną w przypadku projektów współfinansowanych przez UE oraz międzynarodowych transakcji handlowych

Punkt informacyjny w zakresie praw własności intelektualnej dla MŚPEnglish

Bezpłatne porady i narzędzia do zarządzania prawami własności intelektualnej w Azji Południowo-Wschodniej

InnovAccessEnglish

Informacje na temat krajowych środków wsparcia, procedur rejestracyjnych i przepisów prawnych pochodzące z urzędów ds. praw własności intelektualnej w 30 krajach Europy