Naršymo kelias

Atnaujinta 2018-01-22

Intelektinės nuosavybės teisės

Intelektinė nuosavybė. Kas tai?

Intelektinė nuosavybė – tai produktai, darbas arba procesai, kuriuos jūs sukūrėte ir kurie jums suteikia konkurencinį pranašumą.

Išskiriami 3 intelektinės nuosavybės porūšiai:

  • pramoninė nuosavybė: išradimai (patentai), prekių ženklai, pramoninis dizainas, naujos augalų veislės ir geografinės kilmės nuorodos;
  • autorių teisių saugomi meno kūriniai: originalūs literatūros ir meno kūriniai, muzika, televizijos laidos, programinė įranga, duomenų bazės, architektūros projektai, reklamos ir multimedijos kūriniai;
  • prekybos strategijos: verslo paslaptys, praktinė patirtis, konfidencialumo susitarimai arba greitos gamybos strategijos.

Kaip galima apsaugoti savo intelektinę nuosavybę?

Savo intelektinę nuosavybę galima apsaugoti Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos nustatytomis intelektinės nuosavybės teisėmis. Apsaugos forma priklauso nuo intelektinės nuosavybės tipo:

  • patentai suteikia jums galimybę užsitikrinti, kad tam tikrą laikotarpį, kuris priklauso nuo išradimo rūšies, trečiosios šalys jo negamintų ir nenaudotų bei juo neprekiautų;
  • prekės ženklais apsaugomas jūsų produkto pavadinimas, kad kiti verslininkai neprekiautų tokio paties pavadinimo produktais;
  • autorių teisėmis kitos šalys informuojamos, kad jūs (kaip autorius) ketinate kontroliuoti, kaip jūsų kūrinys gaminamas, platinamas, rodomas ar atliekamas. Autorių teisės suteikiamos automatiškai, jų nereikia oficialiai įregistruoti. Autorių teisių simbolį galima pradėti naudoti iš karto.

Intelektinės nuosavybės teisės vis dar daugiausia saugomos nacionaliniais, o ne ES teisės aktais. Jas apginti kiekvienoje ES valstybėje narėje gali būti sudėtinga ir brangu. Jeigu intelektinę nuosavybę apsaugosite ES lygmeniu, sutaupysite laiko ir pinigų.

Jei užsiimate verslu daugiau kaip vienoje ES šalyje, naudokitės Europos Sąjungos prekių ženklu ir registruotuoju Bendrijos dizainu . Tereikia užsiregistruoti vieną kartą ir gausite apsaugą 28 ES valstybėse narėse. Savo prekės ženklą arba dizainą galite įregistruoti bet kuria iš 23 ES kalbų pateikę vieną paraišką Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybai (EUIPO). Prekės ženklo registracija internetu kainuoja 850 eurų, o Bendrijos dizaino – 350 eurų.

ES valstybių narių patentų biuruose galite prašyti nacionalinio patento, o Europos patentų tarnybojeEuropos patento, tačiau Europos patentą turi patvirtinti kiekvienos šalies, kurioje reikalinga apsauga, nacionalinis patentų biurasEnglish. Priklausomai nuo nacionalinės teisėsEnglish nuostatų jums gali tekti pateikti vertimus arba iki tam tikro termino sumokėti tam tikrus mokesčius. Daugiau informacijos apie 30 Europos šalių intelektinės nuosavybės tarnybų taikomus mokesčius ir tvarką pateikiama čia .

Sužinokite daugiau apie atskirų šalių taisykles:

Pasirinkite šalį

Pasirinkite šalį


* Nacionalinės institucijos dar nepateikė informacijos

Klastojimas (neteisėta prekės ženklu paženklinto produkto imitacija) ir piratavimas (neteisėtas intelektinės nuosavybės teisėmis apsaugoto produkto kopijavimas) pasiekė nerimą keliantį mastą – tai kelia didelį pavojų inovacijų procesui, ekonomikos augimui, užimtumui ir vartotojų sveikatai bei saugai.

Atsižvelgiant į atitinkamos ES šalies įstatymus ir iš kur plūsta klastotės, reikėtų kreiptis į: muitinę, rinkos priežiūros (prekybos standartų) institucijas, policiją arba patentų biurus ir prekių ženklų tarnybas.

Apsauga nuo klastojimo

Jūsų intelektinės nuosavybės teises prie ES sienų pirmiausia gina muitinė. Kompetentingoms nacionalinėms muitinės institucijoms skirtame prašyme imtis veiksmųfrançaisDeutschEnglish galite prašyti, kad jos sulaikytų prekes, dėl kurių, kaip įtariama, pažeidžiamos intelektinės nuosavybės teisės.

Nors prašoma, kad pagalbą suteiktų valstybė narė, vienoje ES valstybėje narėje pateiktiems prašymams gali būti suteiktas visose ES šalyse vienodas teisinis statusas.

Prašymo muitinei imtis veiksmų formosfrançaisDeutschEnglish ir vadovasfrançaisDeutschEnglish.

Taip pat žr.:

Susisiekite su paramos verslui vietos punktu partneriu

Turite klausimų dėl verslo veiklos užsienyje, pavyzdžiui, eksporto arba verslo plėtros kitoje ES šalyje? Jei taip, Europos įmonių tinklas gali duoti nemokamų patarimų.

Paramos verslui vietos punktas

Pagalba

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pagalba

Susisiekite su paramos verslui vietos punktu partneriu

Turite klausimų dėl verslo veiklos užsienyje, pavyzdžiui, eksporto arba verslo plėtros kitoje ES šalyje? Jei taip, Europos įmonių tinklas gali duoti nemokamų patarimų. Kad jūsų vietos patarėjui būtų lengviau laiku ir tinkamai atsakyti, pateikite kuo daugiau informacijos.

EEN-logo

Kontaktinė forma

(Būtina užpildyti visus laukelius.)
Ačiū! Jūsų laiškas išsiųstas.
Dėl techninių problemų Jūsų laiško išsiųsti nepavyko. Bandykite dar kartą vėliau.
Pateikite galiojantį e. pašto adresą.

Asmens duomenys

Įmonės duomenys

TaipNe

Airija

Dublin

Austrija

Wien

Belgija

Brussel

Bruxelles

Namur

Bulgarija

Sofia

Čekija

Praha

Danija

Copenhagen

Estija

Tallinn

Graikija

Athens

Islandija

Reykjavík

Ispanija

Barcelona

Madrid

Oviedo

Palma

Santa Cruz de Tenerife

Sevilla

Valencia

Vitoria- Gazteiz

Zaragoza

Italija

Firenze (Toscana, Umbria, Marche)

Milano (Lombardia, Emilia Romagna)

Napoli (Abruzzo, Calabria, Campania, Basilicata, Molise, Puglia, Sicilia)

Roma (Lazio, Sardegna)

Torino (Piemonte, Liguria, Valle d’Aosta)

Venezia (Veneto, Trentino Alto Adige, Friuli Venezia Giulia)

Jungtinė Karalystė

Belfast (Northern Ireland)

Cardiff (Wales)

Edinburgh (Scotland)

London (England)

Kipras

Nicosia

Kroatija

Zagreb

Latvija

Riga

Lenkija

Kielce

Lublin

Warsaw

Wroclaw

Lietuva

Vilnius

Liuksemburgas

Luxembourg

Malta

Pieta`

Norvegija

Oslo

Nyderlandai

Den Haag

Portugalija

Lisboa

Prancūzija

Blagnac Cedex

Caen

Dijon

Guadeloupe, Martinique

Lille

Lyon

Paca

Paris, Ile-de-France, Centre, Nouvelle-Calédonie, Polynésie

Rennes

Saint-Denis

Rumunija

Baciu Cluj

Bucuresti

Constanta

Timișoara

Slovakija

Bratislava

Slovėnija

Ljubljana

Suomija

Helsinki

Švedija

Stockholm

Vengrija

Budapest

Vokietija

Berlin

Bremen

Erfurt

Hannover

Kiel

Leipzig

Magdeburg

Mainz

Mülheim an der Ruhr

München

Rostock

Stuttgart

Wiesbaden

3000/3000

Šioje formoje įrašyta informacija siunčiama tiesiai Europos įmonių tinklo partneriui. Formoje įvesti asmens duomenys bus naudojami tik padėti patarėjui atsakyti į jūsų užklausą. Po to duomenys saugomi nebus.

Pagalba

Europos intelektinės nuosavybės teisių pagalbos tarnybaEnglish

Nemokamos konsultacijos ir mokymai intelektinės nuosavybės valdymo ES remiamuose projektuose arba tarptautiniuose verslo sandoriuose tema

INT MVĮ pagalbos tarnybaEnglish

Nemokami patarimai ir verslo priemonės valdyti jūsų intelektinei nuosavybei Kinijoje, Lotynų Amerikoje ir Pietryčių Azijoje

InnovAccessEnglish

Nacionalinės paramos priemonės, registracijos procedūros ir 30 Europos šalių intelektinės nuosavybės tarnybų pateikta informacija apie teisės aktus