Využívání, uchovávání a předávání údajů
Jako jednotlivec nebo podnik či organizace máte právo neosobní data využívat, ukládat, uchovávat, přenášet a spravovat a využívat datová centra a cloudové služby kdekoli v EU (v tomto případě 27 členských států EU).
To vám může pomoci vyhnout se případnému zdvojení nákladů. Můžete například centralizovat svou IT infrastrukturu do jedné země EU, a to i v případě, že působíte ve více zemích.
Co se považuje za osobní údaje?
Neosobní údaje jsou informace, které nelze spojit s konkrétní identifikovanou nebo identifikovatelnou osobou, například:
- data generovaná jako součást obchodních postupů (např. při fakturaci podniku podnikem)
- data generovaná propojením průmyslových zařízení (získaná prostřednictvím senzorů, např. u meteorologických aplikací).
- data zaznamenaná pro potřeby údržby (například průmyslových robotů, ulic, mostů atd.)
Osobní údaje a smíšené datové sady
Pravidla nakládání s osobními údaji se liší od pravidel pro neosobní údaje. Další informace o osobních údajích a pravidlech ochrany dat najdete na stránce věnované GDPR.
Osobní a jiné než osobní údaje jsou často ukládány a uchovávány společně. Pak se označují jako smíšené údaje. Jestliže máte na starost smíšené soubory údajů, platí zde stejná úroveň ochrany jako pro osobní údaje. Další informace o smíšených datových sadách a jejich správě.
Své údaje můžete ukládat kdekoli v EU, a to včetně serverů služeb cloud computingu
Až na výjimečné případy, které jsou vysvětleny níže, si můžete umístění, kde budou data uložena nebo zpracována, vybrat.
Pokud k uchovávání údajů využíváte služeb cloud computingu, máte právo na hladký přechod k jinému poskytovateli těchto služeb a na přenesení údajů do vašich interních IT systémů.
Několik poskytovatelů se v této souvislosti zavázalo k dodržování Kodexu pro přechod mezi poskytovateli cloudových služeb a přenositelnost dat (Cloud Switching and Porting Data, SWIPO). Další informace najdete zde en .
Omezení volného pohybu údajů v EU
Ve výjimečných případech mohou země EU omezit možnosti umístění některých typů údajů, ale pouze tehdy, je-li to odůvodněno zájmy souvisejícími s ochranou veřejné bezpečnosti. Například pokud se dané údaje týkají probíhajících vyšetřování v rámci boje proti terorismu nebo pokud by ztráta údajů mohla způsobit závažnou dopravní nehodu (např. údaje o řízení letového provozu).
Ověřte si, zda v zemi, kde máte sídlo, nebo kam hodláte rozšířit svou obchodní činnost, neplatí nějaká omezení týkající se uchovávání údajů v zahraničí.
Potřebujete-li více informací o dalších pravidlech využívání, ukládání a předávání údajů v konkrétní zemi nebo o daném nařízení, obracejte se na národní kontaktní místa.
Sdílení údajů s příslušnými orgány
Pokud příslušný orgán legitimním způsobem požádá o přístup k vašim údajům – a to i v případě, že jsou údaje spravovány nebo uchovávány v jiné zemi EU – údaje musíte zpřístupnit. Za nedodržení těchto pravidel lze v souladu s vnitrostátními právními předpisy uložit sankce.