Meniu

Socialinio draudimo įmokų mokėjimas

Kaip darbdavys ES turite užtikrinti, kad jūsų darbuotojai būtų tinkamai apdrausti socialiniu draudimu. Kiekviena ES šalis turi savo socialinės apsaugos teisės aktus, tačiau nacionalinės sistemos koordinuojamos ES taisyklėmis siekiant užtikrinti, kad į kitą šalį persikeliantys asmenys neprarastų socialinės apsaugos (pavyzdžiui, teisių į pensiją ir sveikatos priežiūrą) ir visada žinotų, kurios šalies teisės aktai jiems taikomi.

Bendroji taisyklė: taikomi tik vienos šalies teisės aktai

Jūsų darbuotojams vienu metu gali būti taikomi tik vienos ES šalies socialinės apsaugos teisės aktai. Pareigos ir teisės pagal šiuos teisės aktus vienodos visiems tos šalies darbuotojams – nesvarbu, ar jie yra vietos gyventojai, ar atvykę iš užsienio. Paprastai jūsų darbuotojas (arba savarankiškai dirbantis asmuo) moka socialinio draudimo įmokas toje šalyje, kurioje dirba. Tai taikoma nepriklausomai nuo to, kur jis gyvena ar kur yra jūsų bendrovės buveinė.

Jei jūsų darbuotojai (arba savarankiškai dirbantys asmenys) gyvena kitoje ES šalyje nei ta, kurioje jie dirba arba yra apdrausti, jiems gali tekti naudotis S1 forma. Ši forma suteikia galimybę gauti sveikatos priežiūros paslaugas savo gyvenamojoje šalyje, tačiau jiems taikoma šalies, kurioje jie dirba, socialinės apsaugos sistema.

Pavyzdys

Ruta įsidarbinusi Vokietijoje įsikūrusioje tarptautinėje bendrovėje, tačiau yra paskirta dirbti Prancūzijoje. Ji gyvena Vokietijoje ir kasdien važinėja į Prancūziją. Kadangi Ruta dirba Prancūzijoje, jai turi būti taikomi Prancūzijos socialinės apsaugos reikalavimai. Rutos darbdavys užsiregistruoja Prancūzijos socialinio draudimo institucijoje ir užtikrina Rutos registraciją. Ruta moka socialinio draudimo įmokas Prancūzijoje ir dėl to ten gauna atitinkamas išmokas.

Pavyzdys

Tiago yra grafikos dizaineris, jis gyvena Portugalijoje ir dirba savarankiškai, daugiausia Ispanijoje. Kadangi Tiago dirba Ispanijoje, jam turi būti taikomi Ispanijos socialinės apsaugos teisės aktai. Tiago užsiregistruoja Ispanijos socialinės apsaugos institucijoje. Kadangi Tiago gyvena Portugalijoje, bet yra apdraustas Ispanijoje, jis pateikia prašymą išduoti S1 formą. Turėdamas šią formą jis gali gauti sveikatos priežiūros paslaugas Portugalijoje, būdamas apdraustas pagal Ispanijos socialinės apsaugos sistemą.

Išimtys Komandiruoti darbuotojai

Jei siunčiate darbuotojus (arba savarankiškai dirbančius asmenis) dirbti kitoje ES šalyje trumpesniam negu dvejų metų laikotarpiui, tam tikromis sąlygomis jie gali likti apdrausti šalyje, kurioje dirbo iš pradžių. Trumpalaikėms komandiruotėms pateikite prašymą išduoti draudimo pažymą – A1 formą (dar vadinamą PDA1), kurioje patvirtinama, kad jūsų darbuotojai lieka apdrausti šalyje, kurioje jie dirbo anksčiau.

Pavyzdys

Paulo dirba Italijos įmonėje ir siunčiamas į Belgiją 18 mėnesių trukmės projektui. Kadangi Paolo į Belgiją komandiruojamas trumpesniam negu dvejų metų laikotarpiui, jis gali likti apdraustas pagal Italijos socialinės apsaugos sistemą. Paulo darbdavys prašo išduoti draudimo pažymą – A1 formą (arba PDA1), kuria patvirtinama, kad Paulo ir toliau bus apdraustas Italijoje. Laikinai dirbdamas Belgijoje Paulo toliau moka socialinio draudimo įmokas Italijoje.

Pavyzdys

Savarankiškai dirbanti Švedijoje Kasia vykdo šešių mėnesių trukmės konsultacijų projektą Prancūzijoje. Kadangi Kasia Prancūzijoje dirbs trumpiau negu dvejus metus, ji gali likti apdrausta pagal Švedijos socialinės apsaugos sistemą. Norėdama išlaikyti socialinę apsaugą Švedijoje, Kasia pateikia prašymą išduoti A1 formą (PDA1). Laikinai dirbdama Prancūzijoje, Kasia toliau moka socialinio draudimo įmokas Švedijoje.

Ypatingi atvejai. Darbas keliose šalyse

Jei jūsų darbuotojai vienu metu dirba daugiau nei vienoje ES šalyje, specialiomis taisyklėmis nustatoma, kur jie turėtų mokėti įmokas. Tai priklauso nuo tokių veiksnių kaip gyvenamoji vieta ir kiekvienoje šalyje atliekamo darbo dalis.

Jūs ir jūsų darbuotojai privalote informuoti atitinkamas socialinės apsaugos institucijas kiekvieno darbuotojo gyvenamoje šalyje apie darbuotojo darbo tvarką keliose šalyse. Turite pateikti darbo tvarką patvirtinančius dokumentus, įskaitant sutartis, darbo grafikus ir visus kitus susijusius dokumentus. Socialinės apsaugos institucijos koordinuos veiksmus ir nustatys, kurios šalies teisės aktai bus taikomi.

Pavyzdys

Sophie gyvena Belgijoje, bet 50 proc. darbo atlieka Belgijoje, 30 proc. Prancūzijoje ir 20 proc. Vokietijoje. Kadangi ji dirba keliose šalyse, siekiant nustatyti, kur ji turėtų mokėti socialinio draudimo įmokas, taikomos specialios taisyklės. Sophie ir jos darbdaviai informuoja atitinkamas socialinės apsaugos institucijas. Šios koordinuoja veiksmus ir nustato, kad bus taikomi Belgijos socialinės apsaugos teisės aktai, nes ten atliekama didžioji darbo dalis. Sophie moka socialinio draudimo įmokas Belgijoje, taip užtikrindama atitiktį taisyklėms ir draudimą.

Pavyzdys

Cesaras gyvena Portugalijoje, tačiau reguliariai atlieka darbus Ispanijoje ir Italijoje; jo darbo laikas beveik vienodai paskirstytas visose trijose šalyse. Cesaras savarankiškai dirba keliose šalyse, todėl socialinės apsaugos teisės aktų taikymą jam nustato specialios taisyklės. Cesaras informuoja Portugalijos, Ispanijos ir Italijos socialinės apsaugos institucijas. Atlikusios veiksmų koordinavimą institucijos nustato, kad jis mokės įmokas toje šalyje, kurioje vykdo didžiausią veiklos dalį. Cesaras moka socialinio draudimo įmokas Portugalijoje, kur praleidžia daugiausia laiko, užtikrindamas sau tinkamą draudimą.


Registravimo prievolės

Kaip darbdavys privalote užsiregistruoti šalies, kurioje dirba jūsų darbuotojai, socialinės apsaugos institucijoje, net jei jūsų įmonė nėra ten įsisteigusi, ir ten mokėti įmokas. Taip esate įtraukiami į vietos socialinės apsaugos sistemą.

Savo darbuotojus taip pat turite užregistruoti šalies, kurioje jie dirba, socialinės apsaugos institucijoje. Taip užtikrinama, kad jie būtų apdrausti pagal vietos socialinės apsaugos sistemą.

Įspėjimas

Daugumoje ES šalių reikalaujama, kad nutraukus darbo sutartį darbdaviai informuotų socialinės apsaugos institucijas, mokesčių administratorius arba įdarbinimo agentūras. Tai padeda atnaujinti darbuotojo socialinio draudimo įrašus, sustabdyti socialinio draudimo įmokas ir valdyti bedarbio pašalpas.

Nacionalinę informaciją rasite toliau.

Pasirinkite šalį Atverti Uždaryti

Taip pat žr.

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

EURES konsultantai

EURES konsultantai gali suteikti jums informacijos apie darbo sąlygas, padėti atlikti įdarbinimo procedūras jūsų šalyje arba gretimame užsienio šalies regione.

Elektroninių socialinės apsaugos informacijos mainų (EESSI)

Elektroninių socialinės apsaugos informacijos mainų (EESSI) duomenų bazėje galite ieškoti ES šalių kompetentingų institucijų, atsakingų už ligos ir bedarbio pašalpas, pensijų ir šeimos išmokas;

Turite klausimų dėl verslo veiklos užsienyje, pavyzdžiui, eksporto arba verslo plėtros kitoje ES šalyje? Jei taip, Enterprise Europe Network gali duoti nemokamų patarimų.

Leškoti tinkamos pagalbos taip pat galite naudodamiesi pagalbos paslaugos ieškikliu.

Paskutinį kartą tikrinta 2024-09-24
Pasidalyti šiuo puslapiu