yourEUright

Poznaj #yourEUright

Home > Poznaj #yourEUright

Obháj si svoje práva spotrebiteľa v EÚ

Pravdivé reklamy
image of white bank safe with wings
Presun a transparentnosť bankového účtu
image of white caravan
Balíky cestovných služieb
image of white toaster with fire
Bezpečnosť výrobkov
image of a contract with loupe
Prijateľné zmluvy
The image of white dryer with water coming out
Oprava alebo výmena
image of white unrepeared jaket
Vrátenie do 14 dní

Keď ťa v reklame oklamú

Pravdivé reklamy sú #yourEUright občana EÚ. „Klamlivé reklamy“ klamú poprípade oklamú ľudí, ktorí ich sledujú. Dostupnosť tovaru a zloženie výrobku by malo byť v reklamách presné.

image of orange bike

V klamlivých reklamách sa môžu potraviny alebo zdravotné výrobky chvastať tým, aké sú prírodné. Výhry, darčeky, tovar zadarmo alebo obmedzené ponuky sú len ďalšie reklamné triky. Zameriavajú sa na vaše deti, aby vás o niečo poprosili? Môžeš kontaktovať miestnu spotrebiteľskú organizáciu, aby bojovala proti takýmto praktikám.

Večera v reštaurácii za polovicu? Žiaľ, nie.

Case study image

Spotrebiteľ z Portugalska našiel na internete reštauráciu v Porte, ktorá v reklame ponúkala 50-percentnú zľavu na menu, a rezervoval si stôl. Keď prišiel, povedali mu, že stoly, na ktoré platí táto akcia, sú už obsadené.

Reštauráciu kontaktovala spotrebiteľská organizácia a následne zákazníkovi ponúkla náhradu vo výške 50 % z účtu.

Jednoduchý presun účtu do inej banky je #yourEUright

Presunúť účet do inej banky by mala byť hračka. Keď si otvoríš nový účet v druhej banke, tvoja stará banka zruší starý účet. A to bez skrytých poplatkov. No čo, ak si banka predsa účtuje poplatky?

image of orange bank safe with pink housemoving boxes

Európska únia od bánk vyžaduje, aby informácie poskytovali štandardizovane a každá členská krajina musí mať minimálne jednu samostatnú webovú stránku s porovnaním bankových poplatkov a úrokov. S týmto môžeš argumentovať pri online riešení sporov, a ak potrebuješ pomoc, môžeš sa obrátiť na miestnu spotrebiteľskú organizáciuvo svojej krajine. V prípade sporu s predávajúcim z inej krajiny ti môžu podať pomocnú ruku kancelárie siete európskych spotrebiteľských centier. Pomôžu ti kontaktovať spoločnosť, ktorá spor vyrieši.

Banka „zabudla“ zrušiť účet

Case study image

Banka spotrebiteľa z Rumunska mu neposkytla dostatok informácií o poplatkoch a zvýšila ich bez oznámenia. Banka mu „zabudla“ zrušiť účet napriek tomu, že ju o to požiadal a všetky peniaze si z účtu vybral.

Rumunská spotrebiteľská organizácia banku kontaktovala a banka spotrebiteľovi zrušila účet bez ďalších poplatkov.

Balík cestovných služieb, za ktorý si si zaplatil/a, je #yourEUright

Na dovolenku by si mal/a ísť bez stresu. Koniec koncov, o tom je dovolenka. Ak si mal/a s balíkom výletných služieb problémy, môžeš požiadať o vrátenie peňazí. Ak organizátor skrachuje v dobe tvojej dovolenky, #yourEUright je, aby ťa zadarmo dopravil späť domov.

travel package image with couple and dirty caravan

Tieto práva máš, či si si kúpil/a výlet cez internet, na pobočke organizátora, cestovnej agentúry alebo od iného obchodníka, ktorý je zodpovedný za organizáciu balíka.

Zmena plánov a prekvapenie v podobe ďalších poplatkov?

Case study image

Taliansky spotrebiteľ si kúpil cestovný balík na ostrov Fuerteventura pre päť osôb vrátane spiatočnej letenky a prenájmu auta cez webovú stránku. O tri mesiace musel zmeniť dátum odletu pre jedného cestujúceho. Zo zákazníckeho centra dostal odpoveď, že to bude stáť 90 eur. Pokuta od leteckej spoločnosti 60 eur a 30 eur administratívne poplatky. V potvrdzovacom e-maili mu napísali, že to bude stáť 355 €. Spotrebiteľ napísal niekoľko e-mailov a niekoľkokrát organizátorovi telefonoval, no problém nevyriešil a nakoniec si kúpil novú letenku priamo od leteckej spoločnosti za 176 €.

Spotrebiteľská organizácia kontaktovala cestovnú webovú stránku v mene spotrebiteľa, ktorý požadoval vyrovnať rozdiel medzi pôvodnou cenou a cenou novej letenky z dôvodu nedostatočnej komunikácie na webovej stránke. O týždeň dostal kompenzáciu.

Bezpečnosť výrobkov a #yourEUright

Cieľom predpisov EÚ je zabezpečiť, aby tovar, ktorý si kupuješ, bol bezpečný. Všetky výrobky, ktoré sa predávajú v EÚ, musia spĺňať bezpečnostné požiadavky (alebo právne predpisy). Na zvyšovanie povedomia a podnet spotrebiteľov k činnosti sa využíva systém varovania.

image of exploded toaster

Ak zistíš, že výrobok je nebezpečný, okamžite to oznám predajcovi a príslušným orgánom vo svojej krajine. Okrem toho by si mal/a požadovať kompenzáciu, pretože výrobok by mal byť bezpečný počas celej doby životnosti. V systéme rýchleho varovania EÚ (Safety Gate), ktorý ponúka aj odber týždenných noviniek, nájdeš ďalšie tipy, ako sa vyhnúť nebezpečným výrobkom a čo by si ty alebo spoločnosť mali urobiť.

Nebezpečná policajná súprava v obehu – vyhlásenie poplachu

Case study image

Cyperské úrady označili policajnú súpravu pre deti, ktorá obsahovala projektily s prísavkami, za nebezpečnú, pretože prísavky sa dali odtrhnúť a deti si ich mohli vložiť do úst, a udusiť sa. Hračkou sa zaoberal Úrad na ochranu spotrebiteľov cyperského Ministerstva energetiky, obchodu a priemyslu.

Hračka bola stiahnutá z obehu a zaradená do systému rýchleho varovania EÚ ako nepotravinový výrobok, ktorý predstavuje vážne nebezpečenstvo pre spotrebiteľov. Vďaka tomu si túto hračku na trhu všimli aj rumunské orgány a nariadili obchodom, aby ju stiahli z predaja.

#yourEUright na prijateľnú zmluvu

V niektorých zmluvách sú skryté podmienky, niektoré obmedzujú zodpovednosť obchodníka, umožňujú mu zrušiť zmluvu, pričom spotrebiteľ toto právo nemá, alebo vyžadujú nadmernú náhradu od kupujúceho. Neprijateľné zmluvné podmienky porušujú #yourEUright.

close-up image of lady ordering a crib on an iPad

Aké máš možnosti? Neprijateľné zmluvné podmienky nie sú platné. Ak sa zmluva bez týchto podmienok zásadne nezmení, zostáva platná. O pomoc môžeš požiadať miestnu spotrebiteľskú organizáciu. V prípade sporu s predávajúcim z inej krajiny ti môžu podať pomocnú ruku kancelárie siete európskych spotrebiteľských centier. Pomôžu ti kontaktovať spoločnosť, ktorá spor vyrieši.

Ako vyriešiť kúpu auta so skrytými chybami a neprijateľnú zmluvu?

Case study image

Spotrebiteľ zo Slovinska si od dílera kúpil ojazdené auto a po 2 mesiacoch zistil, že je problém s káblami. Okrem toho zistil, že bol pretočený kilometrovník. Sťažoval sa u dílera, chcel auto vrátiť a žiadal vrátenie zaplatenej sumy. Díler odmietol a tvrdil, že podľa zmluvy mal kupujúci možnosť otestovať vozidlo a že vozidlo sa predáva „ako stojí a leží“. Kupujúci si preto nemôže uplatniť nárok na chyby, ktoré môžu vzniknúť.

Spotrebiteľ sa poradil s miestnou spotrebiteľskou organizáciou a potom obchodníkovi oznámil, že zmluvné vylúčenie zodpovednosti za skryté chyby je v rozpore so zákonom. Díler nakoniec súhlasil, že mu poskytne zľavu z kúpnej ceny úmernú k chybám.

Oprava alebo výmena tovaru. Zaručene.

Oprava alebo výmena chybného tovaru je #yourEUright. Ak je výrobok chybný alebo nefunguje tak, ako ho predávajúci opisoval v reklame, počas prvých dvoch rokov ti ho musí opraviť, vymeniť, poskytnúť zľavu z predajnej ceny alebo ti vrátiť peniaze.

image of an orange dryer with wet clothes coming out

Oznám to predávajúcemu čo najskôr. Hoci záruka platí 2 roky, postupom času môže byť ťažšie domáhať sa jej. Po šiestich mesiacoch od nákupu musíš dokázať ty, že chyba tovaru nevznikla používaním. Ak sa na riešení problému nedokážete dohodnúť, pomôže ti miestna spotrebiteľská organizácia alebo sieť európskych spotrebiteľských centier. Nenechaj si od predávajúceho nahovoriť, že záruka platí len jeden rok. Je to protizákonné. Dva roky sú minimálna záručná lehota podľa predpisov EÚ. V niektorých krajinách môže byť záruka ešte dlhšia.

Ďalekohľad poškodený a v dohľade žiadne riešenie?

Case study image

Dánsky spotrebiteľ si kúpil ďalekohľad od obchodníka z Luxemburska. Najprv mu ho obchodník vymenil, pretože bol chybný, no rovnaký problém vznikol znova. Vtedy už od nákupu uplynulo 25 mesiacov, teda jeden mesiac po skončení 2-ročnej záruky, a obchodník mu odmietol vrátiť peniaze.

Za pomoci Európskeho spotrebiteľského centra bola spotrebiteľovi ponúknutá zľava. Predávajúci mu nebol zo zákona povinný zľavu poskytnúť, no tento príbeh dokazuje, že dozorné orgány môžu pomôcť aj v takýchto situáciách. Či nová záručná lehota začne plynúť od výmeny tovaru záleží od toho, či vnútroštátne predpisy krajiny chránia práva spotrebiteľa nad rámec minimálnych práv EÚ.

Nepáči sa ti tovar, ktorý si si objednal/a? Do 14 dní ho môžeš vrátiť.

Vrátenie tovaru bez udania dôvodu je jedným zo základných práv spotrebiteľa pri nákupe cez internet. Stačí predávajúcemu do 14 dní oznámiť, že chceš tovar vrátiť, a poslať mu ho späť. Máš na to právo. Existuje však zopár výnimiek: nemôžeš vrátiť spotrebný tovar, ako napríklad potraviny, stiahnutý softvér alebo personalizované produkty. Nemôžeš si len „požičať“ oblečenie, nosiť ho a potom ho vrátiť. Okrem týchto prípadov však MÔŽEŠ vrátiť akýkoľvek tovar a k dispozícii máš nástroje, ktoré ti s tým pomôžu. Ak ťa predávajúci neinformoval o tvojom práve na odstúpenie od zmluvy, tvoje právo odstúpiť od zmluvy sa predlžuje o ďalších 12 mesiacov od ukončenia pôvodnej lehoty na odstúpenie.

image of lady trying to pull her dress correctly

Ak predávajúci nerešpektuje tvoje právo, k dispozícii sú nástroje, ktoré ti s vrátením peňazí pomôžu. Predávajúci by ti mal poskytnúť formulár na odstúpenie od zmluvy. Môžeš sa obrátiť aj na miestnu spotrebiteľskú organizáciu. V prípade sporu s predávajúcim z inej krajiny ti môžu podať pomocnú ruku kancelárie siete európskych spotrebiteľských centier. Pomôžu ti kontaktovať spoločnosť, ktorá spor vyrieši.

Sako nesadlo, bolo vrátené a keď spotrebiteľ trochu pritlačil, vrátili mu peniaze.

Case study image

Spotrebiteľ z Talianska si kúpil sako na webovej stránke dánskej odevnej značky. Po 8 dňoch prišlo, bolo mu však malé, tak využil svoje právo na odstúpenie od zmluvy podľa podmienok uvedených na webovej stránke. Žiadosť o vrátenie peňazí mu predávajúci dokonca schválil a potvrdil e-mailom. Keď však spotrebiteľ poslal balík s tovarom späť, predávajúci sa mu neozýval, ani keď poslal viacero e-mailov. Kontaktoval taliansku spotrebiteľskú organizáciu, ktorá spoločnosti napísala. Spotrebiteľovi následne vrátili peniaze na kreditnú kartu.