yourEUright

Žinok savo teises: #yourEUright

Home > Žinok savo teises: #yourEUright

Gink savo, ES vartotojo, teises

Teisinga reklama
image of white bank safe with wings
Bankų keitimas ir skaidrumas
image of white caravan
Kelionių paketai
image of white toaster with fire
Produktų sauga
image of a contract with loupe
Sąžiningos sutartys
The image of white dryer with water coming out
Taisymas arba keitimas
image of white unrepeared jaket
Grąžinimas per 14 dienų

Kai reklama yra melaginga

Esi ES pilietis ir turi teisę #yourEUright į teisingą reklamą. „Klaidinanti reklama“ apgaudinėja arba gali apgauti asmenis, kuriems ji skirta. Reklamos turėtų pateikti tikslią informaciją apie turimas prekės atsargas ir medžiagas, iš kurios ji pagaminta.

image of orange bike

Klaidinančios reklamos gali išgirti maistą arba sveikatinimo produktus, skelbiant, kokie jie natūralūs. Prizai, dovanos, nemokami arba riboti pasiūlymai yra kitos gudrybės. Pardavėjai gali skatinti vaikus paprašyti jiems ką nors nupirkti. Norėdamas užkirsti kelią tokiems veiksmams, gali susisiekti su vietos vartotojų teises prižiūrinčia organizacija.

Skaityti daugiau

Per pusę sumažinta restorano sąskaita? Jau nebe.

Case study image

Vartotojas iš Portugalijos internete pamatė skelbimą, kad Porto mieste esančiame restorane siūloma „50 proc. nuolaida nuo meniu“, ir rezervavo staliuką. Atvykus, klientui buvo pasakyta, kad pagal šį pasiūlymą rezervuotų staliukų skaičius jau viršytas.

Vartotojų teises ginanti organizacija susisiekė su restoranu ir klientui buvo pasiūlyta sugrąžinti 50 proc. nuo sumokėtos sąskaitos sumos.

Lengvai pasikeisk banką – tai tavo teisė: #yourEUright

Sąskaitos perkėlimas į kitą banką turėtų vykti sklandžiai. Atsidarius sąskaitą naujajame banke, senasis turėtą sąskaitą uždaro. Neturėtų būti jokių paslėptų mokesčių. Tačiau ką daryti, jei jie yra?

image of orange bank safe with pink housemoving boxes

Europos Sąjunga reikalauja, kad visi bankai informaciją teiktų vienodu standartizuotu būdu, o kiekvienoje ES šalyje turi veikti nors viena nepriklausoma svetainė, kurioje lyginami bankų taikomi mokesčiai ir palūkanos. Tai suteikia tau amunicijos ES elektroniniam ginčų sprendimui, o jei reikia daugiau pagalbos, gali susisiekti su vietos vartotojų teises ginančia organizacija. Jei ginčas kyla su kitoje valstybėje veikiančia šalimi, tau padėti gali Europos vartotojų apsaugos centrų tinklas. Jie gali padėti susisiekti su įmone ir išspręsti ginčą.

Skaityti daugiau

Bankas „užmiršo“ uždaryti sąskaitą

Case study image

Klientas iš Rumunijos teigė, kad bankas neteikė pakankamai informacijos apie taikomus komisinius mokesčius ir padidino juos be jokio įspėjimo. Bankas „pamiršo“ uždaryti jo sąskaitą, nors klientas buvo to pareikalavęs, o sąskaitos likutis buvo nulinis.

Nacionalinė vartotojų teises ginanti organizacija susisiekė su banku ir vartotojas galėjo uždaryti sąskaitą nemokėdamas jokių papildomų mokesčių.

Turi teisę #yourEUright į kelionių paketą, už kurį susimokėjai

Turėtum keliauti užtikrintai, juk, galiausiai, tam ir yra atostogos. Jei įsigijus kelionių paketą patyrei problemų, gali reikalauti grąžinti dalį kainos. O jei, tau beatostogaujant, kelionių operatorius bankrutuoja, turi teisę #yourEUright į nemokamą parvežimą.

travel package image with couple and dirty caravan

Šios teisės galioja ir perkant turą asmeniškai, ir internetu, taip pat nepriklausomai nuo to, ar įsigijai jį iš turo operatoriaus, kelionių agento ar bet kokio kito prekybininko, veikiančio kaip paketo organizatorius.

Skaityti daugiau

Pakeisti planai ir netikėti papildomų mokėjimų reikalavimai?

Case study image

Vartotojas iš Italijos kelionių interneto svetainėje nusipirko kelionės į Fuerteventūrą paketą penkiems žmonėms, apimantį kelionę į abi puses ir automobilio nuomą. Po trijų mėnesių jam prireikė pakeisti vieno keleivio grįžimo datą. Klientų aptarnavimo skyriaus darbuotojas informavo, kad tai kainuos 90 €: 60 € sudaro avialinijų bauda ir 30 € tvarkymo mokestis. Pokytį patvirtinančiame el. laiške nurodyta kaina buvo 355 €. Nepaisant daugybės el. laiškų ir telefono skambučių, problema liko neišspręsta ir galiausiai klientas nusipirko bilietą už 176 € tiesiai iš avialinijų.

Vartotojų teises ginanti organizacija kliento vardu susisiekė su kelionių interneto svetaine ir pareikalavo, kad būtų atlygintas skirtumas tarp pirminės ir naujojo bilieto kainos, nes svetainė nesuteikė tinkamo aptarnavimo. Po savaitės jis gavo kompensaciją.

Produkto sauga ir tavo teisės #yourEUright

ES taisyklėmis siekiama užtikrinti, kad, kai ką nors perki, produktas yra saugus. Visi ES parduodami produktai privalo atitikti ES saugumo reikalavimus (arba įstatymus), taip pat egzistuoja perspėjimo sistema, leidžianti informuoti ir imtis veiksmų.

image of exploded toaster

Jei aptikai nesaugų produktą, nedelsiant informuok pardavėją ir savo šalyje veikiančias institucijas. Taip pat turėtum reikalauti atlyginti kainą, nes produktas turėtų būti saugus visą jo veikimo laikotarpį. ES Saugos vartuose pateikiama daugiau patarimų, kaip išvengti nesaugių produktų ir kokių veiksmų gali imtis pats arba tavo įmonė, taip pat ten gali užsiprenumeruoti kassavaitinį naujienlaiškį.

Skaityti daugiau

Pavojingas žaislinis policijos rinkinys – reikia jungti sireną

Case study image

Kipre veikiančios institucijos nustatė, kad žaislinis policijos rinkinys, kuriame yra strėlyčių su limpančiais antgaliais, yra pavojingas, nes antgaliai gali nusimauti, o vaikai gali įsikišti juos į burną ir užspringti. Žaislo klausimą nagrinėjo Kipro energetikos, prekybos ir pramonės ministerijos Vartotojų apsaugos tarnyba.

Žaislas buvo išimtas iš prekybos ir įtrauktas į ES skubių pranešimų sistemą apie vartotojams rimtą grėsmę keliančius ne maisto produktus. Dėl šių veiksmų Rumunijos institucijos savo rinkoje taip pat pastebėjo šį produktą ir nurodė pašalinti jį iš parduotuvių lentynų.

Tavo teisė #yourEUright į sąžiningas sutartis

Kai kuriose sutartyse yra paslėptų sąlygų, ribojama pardavėjo atsakomybė, įrašytas leidimas prekybininkui nutraukti sutartį, nesuteikiant pirkėjui tokios pat teisės arba įtrauktas reikalavimas pirkėjui sumokėti didelę kompensaciją. Jei sutartyje yra nesąžiningų sąlygų, tai pažeidžia tavo ES numatytas teises #yourEUright.

close-up image of lady ordering a crib on an iPad

Kokius pasirinkimus turi? Nesąžiningos sutarties sąlygos yra negaliojančios. Jei likusi sutartis, išskyrus šias nesąžiningas sąlygas, yra aiški, ji lieka galioti. Jei reikia pagalbos, gali susisiekti su vietos vartotojų teises ginančia organizacija. Jei ginčas kyla su kitoje valstybėje veikiančia šalimi, tau padėti gali Europos vartotojų apsaugos centrų tinklas Jie gali padėti susisiekti su įmone ir išspręsti ginčą.

Skaityti daugiau

Automobilis su paslėptais defektais ir nesąžininga sutartimi – koks sprendimas?

Case study image

Vartotojas iš Slovėnijos iš prekiautojo nusipirko padėvėtą automobilį, o po 2 mėnesių pastebėjo, kad laidai neveikia tinkamai. Taip pat sužinojo, kad ridos skaitiklis atsuktas. Jis pasiskundė prekiautojui ir norėjo grąžinti automobilį bei atgauti sumokėtus pinigus. Prekiautojas atsisakė, nurodydamas, kad pirkimo sutartyje nurodyta, jog vartotojui buvo suteikta galimybė išbandyti automobilį, kad jis parduodamas tokios būklės, kokia yra pirkimo momentu, ir kad vartotojas neturi teisės pateikti skundo tuo atveju, jei išaiškėtų defektai.

Pasitaręs su vietos vartotojų teises ginančia organizacija, vartotojas pranešė prekiautojui, kad neteisėta sutartyje įrašyti sąlygą, numatančią atsakomybės neprisiėmimą už paslėptus defektus. Prekybininkas galiausiai sutiko sumažinti pirkimo kainą proporcingai rastiems defektams.

Prekė turi būti sutaisyta arba pakeista. Garantuotai.

Turi teisę #yourEUright į nekokybiškos prekės taisymą arba keitimą. Jei prekė yra nekokybiška arba per pirmuosius dvejus metus neveikia taip, kaip reklamuota, pardavėjas privalo ją sutaisyti, pakeisti arba grąžinti dalį ar visą pardavimo kainą.

image of an orange dryer with wet clothes coming out

Informuok pardavėją kaip įmanoma greičiau. Nors ir suteikiama 2 metų garantija, bėgant laikui šia teise pasinaudoti tampa vis sunkiau. Nuo pirkimo praėjus šešiems mėnesiams tu privalai įrodyti, kad prekė sugedo ne dėl to, kad netinkamai ja naudojaisi. Jei nepavyksta problemos išspręsti derybų būdu, padėti gali vietos vartotojų teises ginanti organizacija arba Europos vartotojų apsaugos centrų tinklas. Nepasiduok pardavėjui, teigiančiam, kad garantija taikoma tik vienus metus. Tai neteisėta.Tai minimalios ES nustatytos taisyklės; kai kuriose šalyse esi apsaugotas dar labiau.

Skaityti daugiau

Nekokybiški žiūronai – sprendimo nesimato?

Case study image

Danas klientas iš prekybininko Liuksemburge nusipirko žiūronus. Pradžioje prekybininkas juos pakeitė dėl defekto, tačiau tokia pat problema atsirado ir vėl. Tačiau tuo metu nuo žiūronų pirkimo jau buvo praėję 25 mėnesiai – vienu mėnesiu daugiau, nei 2 metų garantija, todėl prekybininkas atsisakė grąžinti pinigus.

Padedamas Europos vartotojų apsaugos centro, vartotojas gavo pasiūlymą atgauti dalį sumokėtos kainos. Pagal įstatymą pardavėjas nėra įpareigotas taip elgtis, tačiau iš šios istorijos galime matyti, kad kreipiantis į vartotojų teises prižiūrinčias organizacijas, pagalbos galima sulaukti ir tokiais atvejais. Ar naujasis garantinis laikotarpis prasidės nuo gaminio pakeitimo dienos, priklauso nuo to, ar nacionaliniai įstatymai suteikia vartotojams kitų teisių, papildančių ES suteikiamas minimalias teises.

Nepatinka pirkinys? Per 14 dienų gali reikalauti jį grąžinti.

Tai viena iš pagrindinių tavo, pirkėjo internetu, teisių – neprivalai pateikti jokios priežasties. Tiesiog informuok pardavėją ir išsiųsk prekę atgal per 14 dienų – turi tokią teisę. Taikomos išimtys: negali grąžinti tokių vartojimo prekių kaip antai, maisto, programinės įrangos ar suasmenintų prekių. Negali tiesiog „pasiskolinti“ drabužio – panešioti jį ir po to grąžinti. Negali tiesiog „pasiskolinti“ drabužio – panešioti jį ir po to grąžinti. Išskyrus šiuos atvejus, prekes GALI grąžinti; egzistuoja tau padėti galinčios priemonės. Atkreipk dėmesį, kad jei pardavėjas neinformuoja apie teisę atsisakyti sutarties, tai pradinis sutarties nutraukimo laikotarpis pratęsiamas 12 mėnesių laikotarpiui.

image of lady trying to pull her dress correctly

jei pardavėjas nepaiso šios teisės, gali pasinaudoti priemonėmis, padėsiančiomis atgauti savo pinigus. Pardavėjas turėtų suteikti standartinį sutarties atsisakymo blanką. Taip pat gali susisiekti su vietos vartotojų teises ginančia organizacija. Jei ginčas kyla su kitoje valstybėje veikiančia šalimi, tau padėti gali Europos vartotojų apsaugos centrų tinklas. Jie gali padėti susisiekti su įmone ir išspręsti ginčą.

Skaityti daugiau

Švarkas netiko – grąžinau jį ir atgavau pinigus, tačiau teko pakovoti

Case study image

Italas nusipirko švarką Danijos prekės ženklo internetinėje parduotuvėje. Jis atkeliavo per 8 dienas, tačiau klientas suprato, kad švarkas jam per mažas, todėl nusprendė pasinaudoti sutarties atsisakymo teise pagal svetainėje pateiktas sąlygas. Be to, pardavėjas el. paštu patvirtino pinigų grąžinimo reikalavimą ir savo sutikimą juos grąžinti. Tačiau vartotojui išsiuntus grąžinamas prekes, iš drabužių bendrovės daugiau nebuvo nieko girdėti, nors vartotojas ir siuntinėjo jiems el. laiškus. Jis susisiekė su vietos vartotojų teises ginančia organizacija, kuri nusiuntė laišką bendrovei. Tuomet vartotojui buvo sugrąžinti pinigai į kredito kortelę.