Skip to main content
EUROPEAN YEAR OF RAIL

Evropský rok železnice

Zapojte se i vy!

Why Rail?

Facts&Figures

Interesting facts and statistics about rail transport.

Proč železnice?

Rail connects people_CS

Železnice má všechny důležité výhody.

Je pro všechny. Železnice nemá přínos jen pro lidi, co dojíždějí do práce nebo vyrážejí na výlet. Podniky a nákladní dopravci se mohou přesunout na železnici a těžit z nízkonákladových, stále konkurenceschopnějších nabídek přepravy svého zboží po celé Evropě – sníží tak zároveň svou uhlíkovou stopu.

Sustainable_CS

Má ekologický a udržitelný charakter. Železnice je z velké části elektrifikována a emise CO2 jsou mnohem nižší, než když se srovnatelný objem dopravy uskutečňuje po silnici nebo letecky. Je s ní spojeno pouze 0,4 % emisí skleníkových plynů z dopravy v EU – na veškerou dopravu v EU přitom připadá 25 % celkových emisí Unie. Kromě toho je jediným druhem dopravy, který v období 1990–2017 soustavně snižoval své emise a spotřebu energie a stále více využívá obnovitelné zdroje energie. 

Rail is safe_CS

Je cenově dostupná, pohodlná a bezpečná. Ať už jste na dovolené nebo na služební cestě, na železnici se můžete spolehnout: Vlakem se bezpečně dostanete do své destinace. Jedná se o nejbezpečnější druh pozemní dopravy, s nejnižším výskytem smrtelných nehod. Využijte vlak jako pojízdnou kancelář, anebo si jen prostě užívejte pohled z okna a cestujte v pohodě a bez stresu.

 

#EUYearofRail – novinky týkající se Evropského roku železnice

Odebírejte náš zpravodaj!