Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia - Vyhlásenie

Vyhlásenie vysokej predstaviteľky/podpredsedníčky Komisie Federicy Mogheriniovej a komisára pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christosa Stylianidesa pri príležitosti Svetového humanitárneho dňa 2019

Brusel 19. august 2019

Rok 2019 je pre medzinárodné humanitárne právo mimoriadne významný, pretože sa nesie v znamení 70. výročia Ženevských dohovorov. Keďže riziká ohrozujúce humanitárnych pracovníkov neustále narastajú, Európska únia vzdáva poctu všetkým tým, ktorí sú odhodlaní riskovať svoje životy, aby kdekoľvek vo svete poskytovali humanitárnu pomoc. Európskej únii zvlášť záleží na nekompromisnom dodržiavaní medzinárodného práva, na bezpečnosti a ochrane humanitárnych pracovníkov a na tom, aby mali títo pracovníci bezproblémový prístup k ľuďom, ktorí ich potrebujú.

Pri príležitosti Svetového humanitárneho dňa 2019 vysoká predstaviteľka a podpredsedníčka Komisie Federica Mogheriniová a Christos Stylianides, komisár EÚ pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie, vydali toto vyhlásenie:

„Porušovanie medzinárodného humanitárneho práva patrí aj naďalej k najvážnejším problémom, pokiaľ ide o ochranu civilného obyvateľstva, ako aj ochranu humanitárnych a zdravotníckych pracovníkov.

Násilie páchané na humanitárnych pracovníkoch má negatívny dosah na civilné obyvateľstvo a bráni v tom, aby miliónom ľudí mohla byť poskytnutá životne dôležitá pomoc. Záchrana životov by nemala stáť ďalšie životy.

Z tohto hľadiska bol rok 2018 historicky druhým najhorším, keďže približne 400 humanitárnych pracovníkov sa stalo obeťou závažných útokov. Viac ako tretina z nich bola zabitá a ďalšia tretina unesená. Svetový humanitárny deň je príležitosťou uctiť si týchto pracovníkov oddaných humanitárnej pomoci a angažovať sa za ich bezpečnosť a ochranu.

Humanitárna pomoc spočíva na princípoch, ako sú ľudskosť, nezávislosť, neutralita a nestrannosť. Tieto princípy by mali chrániť humanitárnych pracovníkov a umožniť im, aby svoju prácu vykonávali bez obmedzení.

EÚ a jej členské štáty sú svetovým lídrom v poskytovaní humanitárnej pomoci. Podpora humanitárnej pomoci založenej na princípoch a dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva zostáva základným pilierom našej angažovanosti na medzinárodnej scéne.“

Súvislosti

Civilné obyvateľstvo nachádzajúce sa v zónach konfliktov sa bežne stáva obeťou cielených alebo plošných útokov. Mnohí pritom prídu o život, iných zrania. Viac ako 70 miliónov ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy v snahe uniknúť pred konfliktmi, násilím a porušovaním ľudských práv. Viac ako 200 miliónov ľudí je odkázaných na humanitárnu pomoc.

EÚ prispieva k celosvetovému rešpektovaniu a dodržiavaniu medzinárodného humanitárneho práva šírením osvety a politickými opatreniami, ako sú dialógy, vyhlásenia a iniciatívy, ako aj financovaním partnerských organizácií s cieľom zabezpečiť prístup k humanitárnej pomoci.

V roku 2017 uvoľnila EÚ viac ako 1,75 miliardy EUR na operácie humanitárnej pomoci vo viac ako 80 krajinách na celom svete.

Ďalšie informácie

Informačný prehľad o medzinárodnom humanitárnom práve

STATEMENT/19/5211

Kontaktné osoby pre médiá:

Pre verejnosť: Europe Direct telefonicky na čísle 00 800 67 89 10 11 alebo e-mailom


Side Bar