Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia - Vyhlásenie

Vyhlásenie vysokej predstaviteľky/podpredsedníčky Komisie Federicy Mogheriniovej a komisára Christosa Stylianidesa k Svetovému humanitárnemu dňu 2016

Brusel 19. august 2016

Svetový humanitárny deň je deň, kedy si pripomíname výročie bombového útoku na sídlo OSN v irackom Bagdade z roku 2003, pri ktorom prišlo o život 22 humanitárnych pracovníkov vrátane osobitného zástupcu OSN v Iraku Sergia Vieiru de Mella.

Vysoká predstaviteľka/podpredsedníčka Komisie Federica Mogheriniová a komisár Christos Stylianides vydali toto vyhlásenie:

Tragické zábery detí zo sýrskeho Aleppa sú bolestným pripomenutím skutočného ľudského utrpenia miliónov osôb na celom svete, ktoré sa ocitli uprostred humanitárnej krízy.

Ako Európska únia sme práve včera opätovne pripomenuli naliehavú potrebu, aby všetky strany konfliktu obnovili prímerie, zabezpečili zrušenie obliehania a umožnili nepretržitý celoštátny prístup humanitárnej pomoci k tým sýrskym občanom, ktorí ho skutočne potrebujú.

Sme v úzkom kontakte s osobitným vyslancom OSN Staffanom de Misturom, pretože chceme podporiť jeho úsilie, ktoré by malo umožniť organizáciám humanitárnej pomoci, aby poskytli životne dôležitú pomoc a vniesli do konfliktu politické riešenie.

A dnes, keď si pripomíname Svetový humanitárny deň, skladáme hold všetkým humanitárnym pracovníkom na celom svete, ktorých poslaním je pomáhať ľuďom v núdzi.

Pripomíname si všetkých tých, ktorí v snahe zachrániť život iným obetovali svoj vlastný. Pripomíname si všetkých tých, ktorí v záujme pomoci obetiam vojen a prírodných katastrof na celom svete nasadzujú vlastné životy.

Od momentu, kedy sa v roku 1997 začali viesť štatistiky, sa obeťami rozsiahlych útokov stalo takmer 4 000 humanitárnych pracovníkov. Viac než tretina z nich tragicky zahynula, čím za svoju službu ľudstvu zaplatili tú najvyššiu daň.

Na ich obetu nesmieme nikdy zabudnúť. Musíme lepšie pochopiť medzinárodné humanitárne právo, lepšie ho dodržiavať a súčasne rešpektovať štyri humanitárne zásady: ľudskosť, neutralita, nestrannosť a nezávislosť. Opätovne potvrdzujeme svoje odhodlanie brániť medzinárodné humanitárne právo a uvedené zásady, ktoré by humanitárnych pracovníkov mali chrániť pri výkone práce a zabezpečiť, aby mali prístup k tým ľuďom, ktorí sa nachádzajú v najväčšej núdzi.

Minulý rok Európska komisia zmobilizovala doposiaľ najväčší rozpočet na humanitárnu pomoc, ktorého cieľom bolo pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú. Počínajúc pomocou obetiam konfliktov v Sýrii a Južnom Sudáne, cez posilňovanie podpory vzdelávania v krízových oblastiach, až po pomoc osobám postihnutým extrémnym klimatickým javom „El Niño“ boli z našej pomoci podporené tie najzraniteľnejšie osoby.

Európska únia je hrdá na to, že je svetovým lídrom v oblasti humanitárnej pomoci a na to, že v roku 2015 pomohla vyše 134 miliónom obetí prírodných a človekom vyvolaných katastrof vo viac než 80 krajinách sveta.“.

 

Ďalšie informácie

MEMO: Európska únia si uctila humanitárnych pracovníkov: http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-16-2802_en.htm

Video: Svetový humanitárny deň – vyhlásenie komisára EÚ Christosa Stylianidesa: https://www.youtube.com/watch?v=0qqJBJrAqD4

Vyhlásenie vysokej predstaviteľky v mene Európskej únie o Sýrii a situácii v Aleppe: http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2016/08/17-declaration-mogherini-on-syria-and-aleppo/

Webová stránka Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre humanitárnu pomoc a civilnú ochranu (ECHO):

http://ec.europa.eu/echo/index_en.htm

Webová stránka Európskeho komisára pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christosa Stylianidesa:

http://ec.europa.eu/commission/2014-2019/stylianides_en

 

 

STATEMENT/16/2801

Kontaktné osoby pre médiá:

Pre verejnosť: Europe Direct telefonicky na čísle 00 800 67 89 10 11 alebo e-mailom


Side Bar