Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska - Oświadczenie

Oświadczenie wysokiej przedstawiciel UE i wiceprzewodniczącej Komisji Federiki Mogherini i komisarza Christosa Stylianidesa w Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej w 2016 r.

Bruksela, 19 sierpnia 2016 r.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej upamiętnia rocznicę zamachu bombowego na placówkę ONZ w Bagdadzie (w Iraku) w 2003 r., w wyniku którego zginęło 22 pracowników pomocy humanitarnej, w tym Sergio Vieira de Mello, specjalny przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ w Iraku.

Wysoka przedstawiciel UE i wiceprzewodnicząca Komisji Federica Mogherini oraz komisarz Christos Stylianides złożyli następujące oświadczenie:

Tragiczne obrazy dzieci z Aleppo w Syrii niestety nazbyt wyraźnie wskazują na prawdziwe ludzkie cierpienia milionów ludzi na całym świecie dotkniętych kryzysami humanitarnymi.

W imieniu Unii Europejskiej zaledwie wczoraj potwierdziliśmy pilną dla wszystkich stron konfliktu potrzebę przywrócenia zwieszenia broni, zagwarantowania zaprzestania wszystkich oblężeń i zapewnienia trwałego dostępu w całym kraju do osób potrzebujących pomocy humanitarnej w Syrii.

Jesteśmy w stałym kontakcie ze specjalnym przedstawicielem ONZ Staffanem de Mistury, aby wspierać wysiłki zmierzające do umożliwienia organizacjom humanitarnym udzielania pomocy ratującej życie oraz doprowadzić do politycznego rozwiązania konfliktu.

Dziś, z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej składamy wyrazy uznania i szacunku wszystkim pracownikom pomocy humanitarnej na całym świecie, którzy niosą pomoc potrzebującym.

Pragniemy upamiętnić tych, którzy oddali swoje życie, aby ocalić życie innych ludzi. Oddajemy cześć osobom, które narażają swoje życie, niosąc pomoc ofiarom wojen i katastrof naturalnych na całym świecie.

Prawie 4000 pracowników pomocy humanitarnej padło ofiarą poważnych ataków od czasu rozpoczęcia prowadzenia rejestrów w 1997 r. Tragiczne jest, że ponad jedna trzecia z nich została zabita, płacąc najwyższą cenę za służbę ludzkości.

Nie możemy zapominać o ich poświęceniu. Musimy wzmocnić nasze zrozumienie i przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego i czterech zasad humanitarnych: humanitaryzmu, neutralności, bezstronności i niezależności. Potwierdzamy nasze zobowiązanie do obrony międzynarodowego prawa humanitarnego i tych zasad, które powinny chronić pracowników pomocy humanitarnej podczas wykonywania przez nich pracy oraz gwarantowania dostępu do osób najbardziej potrzebujących.

W zeszłym roku Komisja Europejska uruchomiła największy w historii budżet na pomoc humanitarną, aby wspierać osoby najbardziej potrzebujące. Nasza pomoc była udzielana osobom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji – począwszy od ofiar konfliktów w Syrii i Sudanie Południowym, poprzez zwiększenie wsparcia na rzecz edukacji w sytuacjach nadzwyczajnych, czy też pomocy poszkodowanym przez ekstremalne zjawisko pogodowe, „El Niño”.

Bycie światowym liderem pomocy humanitarnej i udzielenie wsparcia ponad 134 milionom ofiar klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych przez człowieka w ponad 80 krajach w 2015 r. są powodami do dumy dla Unii Europejskiej.

 

Dodatkowe informacje

NOTATKA PRASOWA: Unia Europejska wyraża uznanie dla pracowników pomocy humanitarnej http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-16-2802_en.htm

Film wideo: Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej – oświadczenie komisarza Christosa Stylianidesa: https://www.youtube.com/watch?v=0qqJBJrAqD4

Oświadczenie Wysokiego Przedstawiciela wydane w imieniu Unii Europejskiej na temat sytuacji w syryjskim Aleppo: http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2016/08/17-declaration-mogherini-on-syria-and-aleppo/

Strona internetowa Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO):

http://ec.europa.eu/echo/index_en.htm

Strona internetowa europejskiego komisarza ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christosa Stylianidesa:

http://ec.europa.eu/commission/2014-2019/stylianides_en

 

 

STATEMENT/16/2801

Kontakty z mediami:

Zapytania od obywateli: Serwis Europe Direct – tel. [ 00 800 67 89 10 11 ] lub e-mail


Side Bar