Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia - Tlačová správa

Tridsať rokov zahraničných výmen v rámci programu Erasmus: Komisia vydáva k výročiu mobilnú aplikáciu

Brusel 13. jún 2017

EÚ dnes oslavuje 30. výročie vzniku programu zahraničných výmen Erasmus, na ktorom sa doposiaľ zúčastnilo 9 miliónov ľudí.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani dnes na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu držia taktovku osláv 30. výročia vzniku programu Erasmus. Pri tejto príležitosti Komisia vydáva novú mobilnú aplikáciu Erasmus+. Aplikácia je určená študentom, účastníkom odbornej prípravy a mládežníckych výmen a jej cieľom je zjednodušiť mladým ľuďom zapojenie do programu Erasmus+.

Predseda Komisie Jean-Claude Juncker uviedol: „Každé euro investované do programu Erasmus+ je investíciou do budúcnosti mladých ľudí, ako aj do budúcnosti európskej myšlienky. Neviem si predstaviť nič, čo by si zaslúžilo naše investície viac, ako tieto vedúce osobnosti zajtrajška. Keďže dnes oslavujeme deväťmiliónteho účastníka programu, mali by sme urobiť všetko pre to, aby bol v budúcnosti program Erasmus+ deväťkrát ambicióznejší.“

Tibor Navracsics, komisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport, v tejto súvislosti uviedol: „Každá výmena v rámci programu Erasmus+ poskytuje obohacujúcu profesionálnu i osobnú životnú skúsenosť. Podobne aj Európa získala vďaka 30 rokom mobility a spolupráce generáciu 9 miliónov ľudí s otvorenou mysľou a podnikavým duchom, ktorí dnes dávajú podobu budúcnosti našej spoločnosti. Vďaka novej aplikácii bude Erasmus+ na dosah ruky a Európa sa priblíži mladej generácii na celom svete.“

Pre program, ktorý v rokoch 2014 až 2020 podporí vyše 4 milióny ľudí pri štúdiu, odbornej príprave a dobrovoľníckej činnosti v zahraničí, predstavuje mobilná aplikácia Erasmus+ výrazný prínos. Aplikácia bude študentov, účastníkov odbornej prípravy a mladých ľudí sprevádzať počas účasti na programe Erasmus+. Tým sa program stane inkluzívnejším a prístupným každému. Komisia je pevne odhodlaná budovať budúcnosť programu Erasmus+ po roku 2020 spolu s generáciou, ktorá sa tohto programu zúčastnila, a tým ho posilniť a zabezpečiť, že osloví ešte viac mladých ľudí.

Mobilná aplikácia Erasmus+ účastníkom umožní:

  • ľahko sledovať priebeh rôznych administratívnych krokov pred pobytom v zahraničí, počas neho i po ňom. Vďaka aplikácii si budú môcť študenti elektronicky dohodnúť s vysielajúcimi, ako aj prijímajúcimi univerzitami plán štúdia a podpísať ho,
  • podeliť sa s ostatnými o obľúbené tipy k integrácii do miestnej komunity a hlasovať o nich, a
  • zlepšiť si jazykové zručnosti prostredníctvom priameho linku na platforme online jazykovej podpory programu Erasmus+ s ponukou online kurzov pod odborným vedením tútora s interaktívnymi konzultáciami v reálnom čase.

Prvá verzia aplikácie je už k dispozícii pre iOS a Android. Aplikácia sa čoskoro rozšíri o nové prvky a bude priebežne aktualizovaná a dostupná aj ďalším skupinám účastníkov programu Erasmus+, vďaka čomu bude nápomocná aj budúcej generácii účastníkov.

Od vzniku pôvodného programu Erasmus v roku 1987 využilo možnosť výmenného pobytu v zahraničí už 9 miliónov ľudí. Predseda Európskeho parlamentu a predseda Komisie odovzdajú na dnešnej oslave v Štrasburgu symbolické ocenenie „deväťmilióntemu účastníkovi“ 33 zástupcom generácie Erasmus+, t. j. jednému z každej zúčastnenej európskej krajiny. Po odovzdávaní ocenení sú na programe diskusie o budúcnosti programu Erasmus+ po roku 2020, na ktorých sa zúčastnia mladí ľudia, účastníci programu Erasmus+, ako aj organizácie, MVO, poslanci Európskeho parlamentu a súčasní a bývalí členovia Európskej komisie vrátane tých, ktorí prispeli k vytvoreniu pôvodného programu Erasmus.

Základné informácie

Od svojho založenia v roku 1987 (s účasťou 11 krajín a 3 200 študentov) poskytol program Erasmus šancu študovať, absolvovať odbornú prípravu, venovať sa dobrovoľníckej činnosti alebo získať profesionálnu skúsenosť v zahraničí, už 9 miliónom ľudí. V roku 2014 vznikol program Erasmus+, v rámci ktorého sa iniciatívy v oblastiach vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu zlúčili do jedného rámca EÚ. V súčasnosti sa na programe zúčastňuje 33 európskych krajín (všetkých 28 členských štátov EÚ a Turecko, bývalá Juhoslovanská republika Macedónsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko) a za necelé tri roky využili program Erasmus+ vyše 2 milióny ľudí.

V záujme zapojenia generácie Erasmus+ do formovania budúcnosti programu otvorila Komisia webovú lokalitu Miesto stretávania generácie Erasmus+, ktorá poskytuje mladým ľuďom a organizáciám možnosť zapojiť sa do diskusií s odborníkmi pre mládež, vzdelávanie a odbornú prípravu, navrhovať témy, identifikovať problémy a prekladať riešenia. Nová aplikácia na túto snahu nadväzuje.

Ďalšie informácie

Vyhlásenie predsedu Junckera

Výročie programu Erasmus+

Video Erasmus+

Kalendár podujatí na oslavu výročia programu Erasmus

IP/17/1574

Kontaktné osoby pre médiá:

Pre verejnosť: Europe Direct telefonicky na čísle 00 800 67 89 10 11 alebo e-mailom


Side Bar