Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise - Tisková zpráva

Třicáté výročí zahraničních výměn v rámci programu Erasmus: Komise vydává mobilní aplikaci

Brusel 13. června 2017

Evropská unie dnes slaví 30 let programu zahraničních výměn Erasmus, jehož se doposud zúčastnilo 9 milionů lidí.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani jsou hlavními aktéry oslav 30. výročí programu Erasmus, které se dnes konají v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Při této příležitosti Komise také vydává novou mobilní aplikaci Erasmus+. Tato aplikace je určena studentům, účastníkům odborného vzdělávání a účastníkům výměnných pobytů mládeže, kterým usnadní zapojení do programu Erasmus+.

Předseda Komise Jean-Claude Juncker řekl: „Každé euro, které investujeme do programu Erasmus+, je investicí do budoucnosti – budoucnosti mladých lidí a naší evropské ideje. Neumím si představit nic, co by si zasloužilo naše investice víc než tito mladí lidé, kteří jsou motorem budoucí Evropy. Slavíme, že máme již 9miliontého účastníka – pojďme být také devětkrát ambicióznější při utváření budoucnosti programu Erasmus+.“

Komisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics dodal: „Každá výměna v rámci programu Erasmus+ přináší obohacující životní zkušenosti, ať profesní či osobní. Stejně tak přineslo 30 let mobility a spolupráce Evropě otevřenou a podnikavou generaci 9 milionů lidí, kteří dnes utvářejí budoucnost naší společnosti. Nová aplikace jim umožní mít program Erasmus+ na dosah ruky, čímž také přiblíží Evropu mladým lidem na celém světě.

Mobilní aplikace Erasmus+ představuje významné zlepšení pro tento program, který bude v letech 2014–2020 pomáhat více než 4 milionům lidí při studiu, odborné přípravě a dobrovolnické činnosti v zahraničí. Bude průvodcem studentů, účastníků odborného vzdělávání a mladých lidí zapojených do programu Erasmus+. Díky tomu bude program inkluzivnější a dostupnější pro všechny. Komise je pevně odhodlána pracovat na budoucnosti programu Erasmus+ i po roce 2020 spolu s generací Erasmus, tak aby byl program posílen a oslovoval ještě širší škálu mladých lidí.

Mobilní aplikace Erasmus+ umožní účastníkům programu:

  • Snadno sledovat postup v rámci různých administrativních kroků před pobytem v zahraničí, během něj i po jeho skončení. Prostřednictvím této aplikace si budou studenti moci také sjednat a podepsat studijní smlouvy s vysílající i přijímací univerzitou on-line,
  • sdílet a hlasovat, pokud jde o doporučení, která pomohou ostatním s integrací do místní komunity, a
  • zlepšit si jazykové dovednosti prostřednictvím přímého odkazu na platformu online jazykové podpory Erasmus+, která nabízí online kurzy se školiteli a interaktivní mentoring.

První verze aplikace pro iOS i Android je již k dispozici. Díky novým funkcím a neustálým aktualizacím se aplikace brzy rozšíří také na další skupiny účastníků programu Erasmus+ a bude pokrývat i budoucí potřeby generace Erasmus+.

Od počátku původního programu Erasmus v roce 1987 využilo zahraničních výměn 9 milionů lidí. V rámci dnešních oslav ve Štrasburku předají předseda Evropského parlamentu a předseda Komise 33 zástupcům generace Erasmus+ (jednomu z každé zúčastněné země Evropy) symbolické ocenění pro „9miliontého účastníka programu Erasmus“. Po slavnostním ceremoniálu bude následovat diskuse o budoucnosti programu Erasmus+ po roce 2020, do níž se zapojí mladí lidé, účastníci a organizace programu Erasmus+, nevládní organizace, poslanci Evropského parlamentu a současní i bývalí členové Evropské komise – včetně těch, kteří se podíleli na vytvoření původního programu Erasmus.

Souvislosti

Program Erasmus umožnil od svého založení v roce 1987 – kdy se jej účastnilo 11 zemí a 3 200 studentů – již 9 milionům lidí možnost studovat, odborně se vzdělávat, působit jako dobrovolníci nebo získat odborné zkušenosti v zahraničí. V roce 2014 byl vytvořen program Erasmus+, který integruje všechny iniciativy v oblasti vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu do jediného unijního rámce. V současnosti se do programu zapojuje 33 evropských zemí (všech 28 členských států EU a dále Turecko, Bývalá jugoslávská republika Makedonie, Norsko, Island a Lichtenštejnsko) a za necelé tři roky využilo programu Erasmus+ více než 2 miliony lidí.

Za účelem zapojení generace Erasmus+ do utváření budoucnosti tohoto programu vytvořila Komise online Místo setkávání generace Erasmus+ (Erasmus+ Generation Online Meeting Point). Tato internetová stránka nabízí mladým lidem a organizacím příležitost zapojit se do diskusí s odborníky na mládež, vzdělávání a odbornou přípravu, vznášet témata, identifikovat problémy a navrhovat jejich řešení. Nová aplikace je doplněním tohoto úsilí.

Další informace

Prohlášení předsedy Komise Junckera

Výročí programu Erasmus+

Video Erasmus+

Kalendář oslav výročí programu Erasmus

IP/17/1574

Kontaktní osoby:

Pro veřejnost: služba Europe Direct , tel 00 800 67 89 10 11 nebo e-mail


Side Bar