Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2013 m. sausio 1 d.

Marselis ir Košicė – 2013-ųjų metų Europos kultūros sostinės

2013 m. Europos kultūros sostinės – Marselis (Prancūzija) ir Košicė (Slovakija). Oficiali kultūrinė programa Marselyje prasidės sausio 12 d., Košicėje – sausio 19 d.

Už švietimą, kultūrą, daugiakalbystę ir jaunimą atsakinga Europos Komisijos narė Androulla Vassiliou pasakė: „Šios akimirkos Marselis ir Košicė laukė ir jai ruošėsi nuo tos dienos, kai buvo išrinkti 2013 m. Europos kultūros sostinėmis. Neabejoju, kad abu miestai pasiūlys žiūrovams nepamirštamas atidarymo šventes. Jos paskelbs prasidėjus nepaprastus metus, gausius kultūros renginių, skirtų ne tik šių miestų ir aplinkinių regionų gyventojams, bet ir atvykusiems iš toli. Europos kultūros sostinių veikla jau daugiau kaip 25 metus yra fantastiškai sėkmingas ES projektas. Šį titulą gavęs miestas naudojasi nepakartojama proga pagyvinti savo kultūrinį gyvenimą ir paskatinti ilgalaikę plėtrą, padaryti didžiulį poveikį turizmui, darbo vietų kūrimui ir miestų atnaujinimui. Abiem 2013 m. kultūros sostinėms linkiu didžiulės sėkmės!“

Provanso Marselyje 2013 m. pradžią skelbs keturi šventiniai renginiai, kurie vyks 2013 m. sausio 12 ir 13 d.: atidarymo ceremonija Marselyje, kurioje dalyvaus Europos Komisijos Pirmininkas José Manuelis Barroso, šiuolaikinio meno parodos atidarymas Provanso Ekse, lobių ieškojimas Provanso Marselyje, o atidarymo savaitę užbaigs fejerverkai Arlyje.

Košicės renginių atidarymas, kuriame dalyvaus Komisijos narė Androulla Vassiliou, vyks sausio 19 ir 20 d. įvairiose miesto vietose, tarp jų Valstybės teatre, Plieno arenoje, „Podiume“, įvairiuose klubuose, restoranuose bei kultūros centruose. Programa „Košicė – 2013 m. Europos kultūros sostinė“ bus siekiama parodyti miestą kaip senųjų Rytų ir Vakarų kelių kryžkelę.

2012 m. rudenį Europos Komisija apdovanojo abi 2013 m. sostines Melinos Mercouri premija (1,5 mln. eurų), kuria pripažįstama jų pasirengimo darbų kokybė ir siekiama padėti vykdyti per atranką prisiimtus įsipareigojimus.

Pagrindiniai faktai

Europos kultūros sostinės renginiai yra tarp aukščiausio lygio Europos kultūros renginių. Išrenkant sostines, atsižvelgiama į kultūrinę programą, kuri turi būti europinio matmens, patraukli Europos lygiu, įtraukti visuomenę ir derėti prie ilgalaikės miesto plėtros.

Miestams tai puiki proga pakeisti įvaizdį, priminti apie save pasauliui, pritraukti daugiau turistų ir kultūros priemonėmis naujai apmąstyti savo plėtrą.

Šio titulo suteikimas daro ilgalaikį poveikį ne tik miesto ir aplinkinių regionų kultūrai, bet ir visuomenei bei ekonomikai. Pavyzdžiui, tyrimai parodė1, kad turistų, mažiausiai vieną naktį nakvojančių mieste, skaičius padidėjo vidutiniškai 12 proc. lyginant su metais, kai miestas dar nebuvo paskelbtas kultūros sostine; 2008 m. Liverpulyje ir 2007 m. Sibiu (Rumunija) turistų skaičius padidėjo net 25 proc.

Šiuo metu galiojančios taisyklės ir sąlygos kultūros sostinės vardui gauti išdėstytos Europos Parlamento ir Ministrų Tarybos 2006 m. sprendime EB Nr. 1622/2006 (1622/2006/EC).

Po Marselio ir Košicės 2013 m. Europos kultūros sostinėmis 2014 m. bus Ryga (Latvija) ir Umeo (Švedija), 2015 m. – Monsas (Belgija) ir Pilzenas (Čekija), 2016 m. – Donostija–San Sebastianas (Ispanija) ir Vroclavas (Lenkija).

Išsamesnė informacija

Marseille-Provence 2013 – Europos kultūros sostinė

Košice 2013 – Europos kultūros sostinė

Europos kultūros sostinės

Androullos Vassiliou svetainė

Androulla Vassiliou tinkle „Twitter“ – @VassiliouEU.

Asmenys ryšiams:

Dennis Abbott, tel. (+32 2) 295 92 58; tinkle Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam, tel. (+32 2) 295 96 67

1 :

Palmer/Rae Associates, European Cities and Capitals of Culture: http://ec.europa.eu/culture/key-documents/doc926_en.htm


Side Bar