Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisijos pranešimas spaudai

Skaitmeninė darbotvarkė. ES finansuojamu projektu siekiama visiems suteikti galimybę naudotis savitarnos terminalais

Briuselis, 2011 m. rugpjūčio 30 d. ES finansuojamu projektu siekiama suteikti daugiau galimybių naudotis savitarnos terminalais, kaip antai viešojo transporto bilietų automatais arba viešosios informacijos kioskais ir bankomatais, Europos neįgaliesiems (t. y. vienam iš 6 europiečių) arba 87 mln. vyresnių nei 65 metų europiečių. Remiantis ES tyrimu, tik 38 % bankomatų (pinigų automatų) visoje Europos Sąjungoje įdiegta skaitymo balsu funkcija klientams su negalia, o tai gerokai mažiau nei JAV (61 %) ir Kanadoje (beveik visi bankomatai). Europos Komisija skyrė 3,41 mln. EUR, t. y. pusę visų lėšų, projektui „ APSIS4All“, kuriuo siekiama sukurti ir išbandyti individualizuotas sąsajas, įskaitant bekontaktes korteles, padėsiančias įveikti pritaikymo trūkumus. Iš pradžių trejus metus nuo 2011 m. rugsėjo bus bandomi bankomatai Barselonoje (Ispanija), o nuo 2012 m. sausio – bilietų automatai Paderborne (Vokietija).

Už skaitmeninę darbotvarkę atsakinga Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes sakė: „Viešųjų savitarnos terminalų galima rasti visur, ir jų vis daugėja. Tačiau daugeliu iš jų asmenims su negalia arba kai kuriems senyviems žmonėms naudotis sudėtinga, tad jie negali gauti teikiamos paslaugos.“

Projektu „APSIS4All“ siekiama sukurti ir realiomis sąlygomis išbandyti naujoviškas individualizuotas sąsajas, kurios leistų pašalinti pritaikymo trūkumus. Per pirmąjį etapą bus surinkti 3 000 naudotojų, kurie išmėgins įvairius automatus, duomenys, kad sąsajos būtų pritaikytos pagal jų poreikius ir pageidavimus. Nuo 2011 m. rugsėjo 1 d. bus išbandomi 65 „La Caixa“ banko bankomatai Barselonoje (Ispanija), o nuo 2012 m. sausio 1 d. – 24 „ Höft & Wessel AG“ firmos bilietų automatai Paderborne (Šiaurės Reino-Vestfalijos žemė, Vokietija).

Šio projekto tikslas – sukurti standartizuotą sistemą, kuri bankomatų sektoriui ir paslaugų teikėjams leistų toliau diegti e. pritaikymo funkcijas. Galiausiai tai padėtų viešaisiais skaitmeniniais terminalais (VST) naudotis didesniam naudotojų skaičiui, įskaitant technologijų neišmanančius žmones, žmones, kuriems sunku skaityti, vietos kalbos nemokančius turistus ar net galbūt akinius namie pamiršusius žmones. Projektas „APSI4All“ bus sutelktas į universalią sąsają ir pažangiausias technologijas, tokias kaip artimojo lauko ryšių technologijos (angl. Near Field Communication, NFC) arba trumpojo nuotolio belaidis ryšys. Pavyzdžiui, gali būti bandoma suprogramuota kortelė, kurioje saugomos naudotojo parinktys. Kai naudotojas laiko kortelę arti bankomato, automatas akimirksniu prisitaiko prie naudotojo poreikių (galbūt pakeičiamas šrifto dydis arba pasirinkta kalba). Kitos galimos sąsajos – mobiliojo telefono pritaikymo funkcijos, kuriomis naudodamasis klientas gali nusipirkti bilietą internetu ir sumokėti automate, kuriame išduodamas bilietas pagal saugos kodą, atsiųstą į jo telefoną.

Pagrindiniai faktai

Europos Sąjungoje veikia šimtai tūkstančių VST, įskaitant viešojo transporto bilietų automatus ir bent 425 tūkst. bankomatų. Rinkoje egzistuoja daugybė jų naudojimą lengvinančių technologinių sprendimų, kaip kad klaviatūros, pasiekiamos besinaudojantiesiems invalidų vežimėliais, etiketės Brailio raštu ant mygtukų arba skaitymo balsu per garsiakalbį funkcija silpnaregiams. Vis dėlto šios esminės funkcijos dažnai paprasčiausiai nėra prieinamos arba nenaudojamos, nes naudoti jas per sudėtinga. Kaip teigiama Europos Komisijos 2010–2020 m. Europos strategijoje dėl negalios, „prieinamumas yra pirminė dalyvavimo socialiniame ir ekonominiame gyvenime sąlyga“.

Projektas „ APSIS4All“ yra bendrai finansuojamas pagal Europos Sąjungos Konkurencingumo ir inovacijų programos IRT dalį.

Daugiau informacijos

Projekto „ APSIS4All“ (Prieinamos individualizuotos paslaugos VST visiems) bandomasis etapas: http://www.apsis4all.eu

Informacija apie projektą: http://ec.europa.eu/information_society/apps/projects/factsheet/index.cfm?project_ref=270977

Tyrimas „E. pritaikymo stebėsena Europoje“:

http://www.eaccessibility-monitoring.eu

Skaitmeninės darbotvarkės interneto svetainė:

http://ec.europa.eu/information_society/digital-agenda/index_en.htm

Neelie Kroes tinklalapis: http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/kroes/

Neelie Kroes paskyra tinkle „Twitter“: http://twitter.com/neeliekroeseu

Asmenys ryšiams:

Jonathan Todd (tel. +32 2 299 41 07)

Linda Cain (tel. +32 2 299 90 19)


Side Bar