Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1352

Brüssel, 20. oktoober 2010

Komisjoni praktikaprogrammi 50. aastapäev

Mis on ühist Maroko kuningas Mohammed VI-l, Mario Montil, Silvana Koch‑Mehrinil ja Barack Obama majandusnõunikul Michael Fromanil? Nad on kõik olnud Euroopa Komisjoni praktikandid. Alates komisjoni praktikaprogrammi algusest 1960. aastal on sellest osa võtnud enam kui 40 000 noort ülikoolilõpetanut. See on vanim ja igal aastal vastu võetud praktikantide arvu poolest ka suurim seda laadi praktikaprogramm maailmas. Praktikandid tegelevad viie kuu jooksul koos komisjoni täistööajaga ametnikega mitmesuguste ülesannete kallal. Mõnest on hiljem saanud Euroopa Komisjoni volinik või Euroopa Parlamendi liige, teisest kuningas või isegi ajakirjanik. Täna toimub Brüsselis komisjoni korraldatud konverents, millega tähistatakse praktikaprogrammi 50. aastapäeva.

Euroopa Komisjoni hariduse, kultuuri, mitmekeelsuse ja noorte volinik Androulla Vassiliou ütles: Aastate jooksul on praktikandid oma dünaamilisuse ja teadmistega komisjoni tohutult panustanud. Paljude jaoks on see kogemus olnud nende tulevase karjääri ja eluaegse Euroopa Liidule pühendumise seisukohalt võtmetähtsusega.”

Programmi esimeses sessioonis aastal 1960 osales kolm praktikanti. 1983. aastaks oli praktikantide arv kasvanud 500ni ning nüüdseks on see juba ligi 1200. Programmi 50 aasta jooksul on kõige rohkem praktikante tulnud Itaaliast (peaaegu 4500) ja kõige vähem Maltalt (umbes 50). Väljastpoolt ELi on tulnud peaaegu 3500 praktikanti. Viimase kümne aasta jooksul on naissoost praktikantide arv (70%) ületanud meesoost praktikantide oma (30%). 2009. aastal oli praktikantide keskmine vanus 26, keskmine praktikant rääkis rohkem kui nelja keelt ja peaaegu kõigil praktikantidel oli ette näidata kaks diplomit.

Kümme endist komisjoni praktikanti

Endiste komisjoni praktikantide hulka kuuluvad näiteks

Dacian Ciolos, põllumajanduse ja maaelu arengu volinik

Hispaania prints Felipe, Hispaania troonipärija

Michael Froman, USA presidendi Barack Obama assistent ja rahvusliku julgeoleku asenõunik rahvusvaheliste majandussuhete alal

Silvana Koch-Mehrin, Euroopa Parlamendi asepresident ja Saksa Vabade Demokraatide Partei (FDP) juht Euroopa Parlamendis

Manuel Marín, endine komisjoni asepresident

Maroko kuningas Mohammed VI

Mario Monti, komisjoni endine siseturu- ja konkurentsivolinik

Christine Ockrent, Belgia ajakirjanik, endine ajakirja L’Express peatoimetaja, telekanalite France 2 ja France 3 saatejuht

Odile Quintin, endine hariduse ja kultuuri peadirektor Euroopa Komisjonis

Viviane Reding, Euroopa Komisjoni asepresident, õigusküsimuste, põhiõiguste ja kodakondsuse volinik

Programmi 50. aastapäeva tähistamiseks korraldab komisjon Brüsselis (Charlemagne’i hoones) konverentsi, mis keskendub praktikaprogrammi minevikule, olevikule ja tulevikuarengutele. Oma loo räägivad eri põlvkondadest ja rahvustest praktikandid ning ettekandeid peavad ka komisjoni talituste (eelkõige personaliosakonna) esindajad. Praktikaamet esitleb videot praktika sotsiaalsetest, kultuurilistest ja tööalastest eelistest.

Kuidas saada komisjoni praktikale?

Praktikaprogramm on mõeldud kõigile ülikoolilõpetanutele üle kogu maailma. Ligi 90% praktikantidest tuleb ELi liikmesriikidest. Konkurents on karm, kuna aastas esitatakse enam kui 14 000 taotlust ja praktikakohti on vaid 1200. Aastas toimub kaks viiekuulist praktikasessiooni, mis algavad 1. märtsil ja 1. oktoobril. Taotlused tuleb esitada seitse kuud enne sessiooni algust praktikaameti kodulehel. Väljavalitud praktikandid saavad stipendiumi (1067 eurot kuus) ja neile hüvitatakse sõidukulud. Praktikabüroo korraldab ka eriprogrammi, et meelitada osalema romadest kandidaate (10 praktikanti aastas) ja Hiinast pärit tõlke (10 tõlki aastas).

Programmi juhib praktikabüroo, mille aastaeelarve oli 2009. aastal 7 miljonit eurot.

Komisjoni praktikaprogramm on hariduse ja kultuuri peadirektoraadi osa. Komisjon kavatseb luua endistest praktikantidest koosneva hea tahte saadikute võrgu, et aidata levitada Euroopa ideid ja väärtusi.

Lisateave:

Komisjoni praktikabüroo http://ec.europa.eu/stages/

Endiste praktikantide (1960–2010) kogemusi:

http://www.traineeship-anniversary.eu/en/testimonials

Konverentsi veebileht: http://www.traineeship-anniversary.eu/.


Side Bar