Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE DA IT SV CS HU BG RO

IP/09/1411

Bruksela, dnia 5 października 2009 r.

Zmiany klimatu: UE, MTV oraz Backstreet Boys mobilizują młodzież przed konferencją Narodów Zjednoczonych w Kopenhadze

Komisja Europejska oraz MTV Networks International ogłosiły dzisiaj, kto wystąpi na trzecim finałowym koncercie w ramach kampanii „Play to Stop – Europe for Climate”. Będzie to Backstreet Boys. W dniu 7 grudnia w Kopenhadze grupa ta zagra koncert dla setek młodych ludzi, co zbiegnie się z otwarciem konferencji Narodów Zjednoczonych (NZ) w sprawie zmian klimatu.

„Mam nadzieję, że światowi liderzy osiągną sprawiedliwe i ambitne ogólnoświatowe porozumienie, które wprowadzi nas na ścieżkę zrównoważonego rozwoju. Mamy taki obowiązek wobec naszych dzieci i przyszłych pokoleń” powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margot Wallström.

Rozpoczęta w lipcu 2009 r. kampania „Play to Stop – Europe for Climate” organizowana jest w 11 państwach członkowskich UE i obejmuje spoty telewizyjne, przekazy wideo w formie webcastów, gry i inne formy przekazu dotyczące przeciwdziałania zmianom klimatu jak również trzy koncerty z udziałem pierwszoplanowych międzynarodowych artystów.

Po koncercie Moby'ego w Sztokholmie, który miał miejsce 20 sierpnia i Editors w Budapeszcie 19 września, na trzecim i ostatnim koncercie z cyklu „Play to Stop” wystąpią Backstreet Boys. Kampania ma na celu podniesienie wśród młodych ludzi świadomości niebezpieczeństw wynikających ze zmian klimatu oraz znaczenia działań podejmowanych przez Unię Europejską w okresie poprzedzającym konferencję NZ w sprawie zmian klimatu.

„Skutki zmian klimatu odczują wszystkie kraje, a najbardziej dotkną one przyszłe pokolenia” powiedział Antonio Campo Dall'Orto wiceprezes zarządu Music Brands for MTV Networks International. „Z tego powodu tak zasadnicze znaczenie dla MTV ma informowanie o naglącym charakterze tego problemu oraz o sposobach walki z zachowaniami, które potęgują zmiany klimatu. Jesteśmy dumni, że możemy pomóc UE w jej działaniach na rzecz środowiska naturalnego poprzez kampanię „Play to Stop – Europe for Climate”.

W ramach tej kampanii młodych ludzi zachęca się do wymiany opinii nt. zmian klimatu oraz sposobów ochrony środowiska za pośrednictwem strony internetowej „Play to Stop” www.mtvplay4climate.eu .

Kontekst: Działania UE w zakresie zmian klimatu

Celem grudniowej konferencji NZ w Kopenhadze jest zawarcie nowego ogólnoświatowego porozumienia w sprawie zmian klimatu, które zastąpi wygasający w 2012 r. Protokół z Kioto. Podjęcie działań na wczesnym etapie jest niezbędne: destabilizacja klimatu stała się już rzeczywistością, a wszelkie opóźnienia w osiągnięciu porozumienia nieuchronnie opóźnią globalne działania w tym zakresie i pogłębią skutki zmian klimatu oraz zwiększą koszty tych działań.

Unia Europejska odgrywa już teraz wiodącą rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatu na poziomie ogólnoświatowym. W grudniu 2008 r. UE przyjęła zintegrowany pakiet działań w obszarze energii i zmian klimatu, zawierający ambitne cele, które mają zostać zrealizowane do 2020 r. Działania te mają skierować Europę na właściwe tory – ku przyjaznej dla środowiska przyszłości z gospodarką niskoemisyjną i racjonalnym zużyciem energii. Cele te mają zostać osiągnięte dzięki:

  • zmniejszeniu ilości gazów cieplarnianych o 20 proc. (a nawet 30 proc. w przypadku zawarcia odpowiedniego porozumienia międzynarodowego)

  • zmniejszeniu o 20 proc. zużycia energii dzięki zwiększonej efektywności energetycznej

  • zwiększeniu do 20 proc. udziału energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii.

Kampania „Play to Stop – Europe for Climate” prowadzona jest w Bułgarii, Danii, Francji, Niemczech, Polsce, Republice Czeskiej, Rumunii, Szwecji, na Węgrzech, we Włoszech i w Zjednoczonym Królestwie. Tych 11 państw jest reprezentowanych przez ambasadorów ze świata rozrywki, którzy promują wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Będą nimi: bułgarska tenisistka Magdalena Maleeva, czeska piosenkarka Aneta Langerová, duńska piosenkarka Anna David, francuski aktor Paslac Légitimus, aktor z Niemiec Tobias Schenke, węgierski mistrz aerobiku Attila Katus, włoska gwiazda telewizyjna Paola Maugeri, polski prezenter telewizyjny Michał Piróg oraz Serban Miron Copot - rumuński działacz zajmujący się klimatem.


Side Bar