investEU

Przegląd projektów

Filtruj wg

Energetikum – Żywe laboratorium

Instytut badawczy Energetikum austriackiego Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Burgenlandzie jest najnowocześniejszą placówką eksperymentalną. Badacze prowadzą badania nad pracami budowlanymi, uwzględniając zachowanie użytkowników. Celem tych badań jest znalezienie sposobów na maksymalizację komfortu przy jednoczesnym zminimalizowaniu zużycia energii w budynkach.

Read more about Energetikum – Żywe laboratorium Czytaj dalej >

Systemy do obsługi płytek krzemowych

Dzięki pożyczce w ramach unijnego planu inwestycyjnego dla Europy przedsiębiorstwo mechatronic systemtechnik z Villach w austriackiej Karyntii może w dalszym ciągu rozwijać się, opracowując nowe maszyny. Od blisko 20 lat przedsiębiorstwo dostarcza specjalistyczne systemy klientom w sektorze półprzewodników. To właśnie wyróżnia je na tle szybko rosnącego rynku.

Read more about Systemy do obsługi płytek krzemowych Czytaj dalej >

Innowacje dla wszystkich

W ramach projektu InnoCámaras hiszpańskie izby handlowe zapewniają finansowanie dla MŚP i osób samozatrudnionych, które chcą zwiększyć poziom innowacji w swoich przedsiębiorstwach. Beneficjenci otrzymują dotację, doradztwo i zaproszenia na wydarzenia, na których mogą wymieniać doświadczenia oraz pogłębiać swoją wiedzę.

Read more about Innowacje dla wszystkich Czytaj dalej >

Odnowione dzielnice

Unijne dotacje i prywatne inwestycje umożliwiły miastu Santa Coloma de Gramenet w Katalonii odnowę dzielnic w Serra d’en Mena. Modernizacja obejmuje budowę obiektu wielofunkcyjnego z centrum handlowym, biblioteką i żłobkiem. Jest to przykład tego, w jaki sposób miejskie dzielnice mogą stać się bardziej przyjazne i zrównoważone pod względem gospodarczym i środowiskowym.

Read more about Odnowione dzielnice Czytaj dalej >

Muzeum lotnictwa w Szolnoku

RepTár, interaktywne muzeum lotnictwa w Szolnoku na Węgrzech, którego budowa została ukończona przy wsparciu z funduszy unijnych, obejmuje przestrzeń wystawową, w której zobaczyć można unikatowe eksponaty lotnicze. Inwestycja umożliwiła również rewitalizację wcześniej zaniedbanej okolicy, w której dziś otwierane są nowe sklepy i kawiarnie.

Read more about Muzeum lotnictwa w Szolnoku Czytaj dalej >

Hodowla świń rasy Mangalica w gospodarstwie Zsóki Fekete

Po ukończeniu studiów na wydziale nauk o żywności Zsóka Fekete dzięki wsparciu z funduszy UE założyła własne gospodarstwo na Węgrzech. Zamierzała hodować i sprzedawać zwierzęta gospodarskie, uprawiać zboża i warzywa oraz produkować własne wyroby z mięsa węgierskiej rasy świń Mangalica. Od tego czasu jej produkty zdobyły wiele prestiżowych nagród.

Read more about Hodowla świń rasy Mangalica w gospodarstwie Zsóki Fekete Czytaj dalej >

Nowy rodzaj testu alergicznego

Dzięki finansowaniu unijnemu firma SenzaGen opracowała test alergiczny. Pozwala on zbadać, bez konieczności przeprowadzania badań na zwierzętach, czy substancje chemiczne, z którymi mamy styczność na co dzień, wywołują alergie. Do tej pory nie istniały metody pozwalające na zbadanie, czy substancje chemiczne wywołują alergie dróg oddechowych. Alergie wziewne to coraz poważniejszy problem. Prawie 10 pro. Szwedów i 4 proc. Europejczyków cierpi na astmę. Częściowo wynika to z faktu, że alergię i astmę mogą wywoływać...

Read more about Nowy rodzaj testu alergicznego Czytaj dalej >

Najbardziej ekologiczny akumulator na świecie

Producent akumulatorów Northvolt planuje zaprojektować najbardziej ekologiczny akumulator na świecie, korzystając z energii hydroelektrycznej pochodzącej z północnej Szwecji.

Dzięki środkom finansowym UE Northvolt może zbudować ośrodek badawczo-rozwojowy Northvolt Labs, gdzie opracowywane i testowane będą akumulatory. Kolejnym etapem będzie produkcja masowa w fabryce w szwedzkim mieście Skellefteå. Ośrodek badawczy przyczyni się do powstania 400 miejsc pracy.

Read more about Najbardziej ekologiczny akumulator na świecie Czytaj dalej >

Integracja przez pracę

Edukacja i praca umożliwiają imigrantom integrację z fińskim społeczeństwem. Celem projektu Social Impact Bond (SIB) jest ułatwienie 2,5 tys. imigrantów znalezienia pracy oraz zapewnienie sektorom, w których panuje niedobór siły roboczej, potrzebnych pracowników. Dzięki realizacji projektu SIB w latach 2016–2019 Finlandia powinna zaoszczędzić 28 mln euro do końca 2022 r. Nastąpi to dzięki obniżeniu wydatków na opiekę społeczną i integrację oraz wzroście dochodów podatkowych.

Read more about Integracja przez pracę Czytaj dalej >

Inwestycja w przyszłość ludzi

UE wspiera finansowo stowarzyszenie Comme Chez Nous, które oferuje mieszkania interwencyjne, opiekę zdrowotną i szkolenia osobom potrzebującym w Walonii (Belgia). Pomaga im to wyjść z kryzysowej sytuacji i stopniowo zacząć pełnić bardziej aktywną rolę w społeczeństwie. W 2018 r. 1037 osób skorzystało z pomocy i porad stowarzyszenia.

Read more about Inwestycja w przyszłość ludzi Czytaj dalej >

Pages