investEU

Přehled projektů

Filtrovat podle:

„Superpotravina“ z Laponska

Společnost Arctic Warriors se rozhodla využít přírodního bohatství Laponska, konkrétně místních rostlin k produkci „superpotravin“ (tzv. „superfoods“), které mají velice příznivé účinky na lidské zdraví. Jedná se o rostliny, jako je například rozchodnice růžová, děhel lesní ale i kopřiva. Využívané byliny se získávají buď z volné přírody, nebo od místních drobných zemědělců.  Každoročně tak společnost zajišťuje práci 9 zemědělcům a 10 sběračům bylin. Díky podpoře z EU vyvíjí podnik nové produkty a začíná je...

Read more about „Superpotravina“ z Laponska Číst dále >

Střediska Ohjaamo – komplexní a účinná pomoc mladým lidem

Střediska Ohjaamo poskytují ve Finsku lidem mladším 30 let poradenství týkající se práce nebo odborné přípravy a široké spektrum souvisejících služeb. Cílem je zvýšit zaměstnanost mladých lidí a zabránit tomu, aby se mladí odcizili společnosti, ve které žijí. To má obrovský význam, protože zhruba 25 000 lidí ve věku 20–24 let ve Finsku nepracuje ani nestuduje. Střediska jsou koordinována v rámci projektu Kohtaamo, který je součástí finského programu záruk pro mladé lidi.

Read more about Střediska Ohjaamo – komplexní a účinná pomoc mladým lidem Číst dále >

Pomoc pro pacienty postižené demencí

Počet pacientů postižených demencí je v současné době v Německu asi 1,6 milionu. Většina z nich si přeje zůstat co možná nejdéle doma. Vědci z Technické univerzity Chemnitz (Saská Kamenice) se jim snaží toto přání splnit. Díky financování z prostředků EU vyvíjejí systém AUXILIA, který pomáhá pacientům, jejich blízkým i pečovatelům.

Read more about Pomoc pro pacienty postižené demencí Číst dále >

Centrum pro mezigenerační setkávání

Objekt bývalé továrny z 60. let minulého století o rozloze 19 000 m² v obci Mallersdorf-Pfaffenberg nedaleko Řezna od roku 2002, kdy zde skončil provoz, neudržitelně chátral. Obec se ale rozhodla to tak nenechat a s pomocí finančních prostředků z EU přeměnila bývalou výrobní halu na komunitní centrum pro místní obyvatele bez rozdílu věku.

Read more about Centrum pro mezigenerační setkávání Číst dále >

Dotykové grafické displeje

Nezaměstnanost osob se zrakovým postižením dosahuje v Evropě 75 %. Častým důvodem bývá, že nemají přístup k digitálním informacím na pracovišti. Tuto situaci by mohly změnit dotykové grafické displeje Tactonom, které zrakově postiženým digitální obsah zpřístupňují. Unie do vývoje této technologie a jejího uvedení na trh investuje.

Read more about Dotykové grafické displeje Číst dále >

Alternativy k antibiotikům

Rezistence vůči antibiotikům je každý rok příčínou úmrtí 25 000 lidí v Evropě. Francouzská společnost Pherecydes Pharma vytvořila v zájmu řešení tohoto problému přírodní alternativy k antiantibiotikům. Využívají bakteriofágy – viry, které infikují bakterie. Díky finančním prostředkům ze strany EU mohla společnost otevřít nový závod, kde může tento nový druh léčivého přípravku vyrábět.

Read more about Alternativy k antibiotikům Číst dále >

Boj proti rakovině u dětí

Biotechnologická firma Apeiron Biologics z Rakouska vyvíjí léčivé přípravky na léčbu nádorových onemocnění. Zvláštní pozornost věnuje jejich vzácným formám, které postihují především děti. Půjčka od EU pomohla firmě výzkum rozšířit a vyvinout nové způsoby boje proti tomuto onemocnění.

Read more about Boj proti rakovině u dětí Číst dále >

Integraci výrazně pomáhá práce

Vzdělávání a práce umožňují přistěhovalcům se začlenit do finské společnosti. Cílem projektu Social Impact Bond je pomoci 2 500 přistěhovalců najít si zaměstnání a odvětvím ekonomiky, která se potýkají s nedostatkem pracovních sil, najít pracovníky, které potřebují. Projekt probíhá v období 2016–19 a státu by měl ušetřit 28 milionů eur do konce roku 2022, jelikož se sníží výdaje na sociální péči a integraci a zvýší se daňové příjmy.

Read more about Integraci výrazně pomáhá práce Číst dále >

PLOCAN: brána k mořím a oceánům

Oceánská plošina Kanárských ostrovů (PLOCAN) je plovoucí laboratoř pro vývoj vyspělých námořních technologií. Nachází se u východního pobřeží ostrova Gran Canaria a je centrem několika výzkumných projektů, které se zabývají různými obory od mořské biologie po konstrukci vozidel.

Read more about PLOCAN: brána k mořím a oceánům Číst dále >

Součástky pohánějící turbíny

Společnost Turbocam România byla založena v roce 2008 a sídlí ve městě Sântana de Mureş v rumunské župě Mureş. Vyrábí náhradní díly a technologicky vyspělé komponenty pro generátory, turbíny a kompresory, které se používají v automobilovém průmyslu, energetice a letectví. Společnost, jež se původně věnovala pouze vývozu součástek, mohla díky finančním prostředkům z EU zahájit prodej integrovaných jednotek na mezinárodním trhu s turbínami.

Read more about Součástky pohánějící turbíny Číst dále >

Pages