investEU
Sdílet

Farma pro chov mangalic Zsóky Feketeové

Mladá podnikatelka chová prasata a věnuje se výrobě potravin z jejich masa

O projektu

Zsóka Feketová, absolventka oboru potravinářství, si v Maďarsku za pomoci finančních prostředků EU založila vlastní farmu. Rozhodla se chovat a prodávat prasata, pěstovat zeleninu a další plodiny a vyrábět produkty ze zpracovaného masa prasat typicky maďarské odrůdy mangalica. Její produkty již získaly řadu prestižních ocenění.

Superstar pig breeder

Young Hungarian farmer’s products gain wide recognition
Mangalica pig breeder Zsóka Fekete

Zsóka Fekete’s story has attracted a lot of attention. At just 26, she decided to leave her life in Budapest, where she worked at a multinational company. A successful application for an EU young farmers grant enabled her to establish her own farm near her home town of Hajdúböszörmény in rural Hungary. She hasn’t looked back since.

She breeds mangalica pigs, a traditional Hungarian breed, and uses their meat to make award-winning food products. The pigs are fed with her home-made natural feed.

Zsóka’s dedication is helping to make her products – which she sells fortnightly at Budapest’s Lehel Market – more and more popular.

Od zemědělce až ke spotřebiteli – příběh mladé chovatelky prasat

Zsóka Feketeová studovala potravinářství. Už v dětství snila o tom, že založí farmu a bude chovat mangalice. S pomocí finančních prostředků EU se jí tento sen splnil. Původně měla 20 chovných samic. Nyní jich má přes 40 a téměř 350 mangalic. Zsóka chová a prodává prasata, pěstuje zeleninu a další plodiny a maso mangalic zpracovává a vyrábí z nich produkty.

Farma je teď rodinným podnikem. Zsóčin otec je agronom. Stará se o krmivo pro zvířata. Její matka připravuje žádosti o financování a její sourozenci pomáhají s prodejem.

Farma získala řadu ocenění. Zsóka se každoročně účastní maďarského festlivalu mangalic. Od roku 2013 na něm několikrát získala cenu v kategorii „Produkt“.

Fakta a čísla
  • Vybudování vlastní farmy s prasaty odrůdy mangalica (40 chovných samic, 350 mangalic)
  • Vytvoření 1 pracovního místa na plny úvazek
  • Ocenění, např. cena župy Hajdú-Bihar za výrobek vysoké kvality a celá řada cen na maďarském festivalu mangalic
Koordinátor:
Zsóka Feketeová, mladá farmářka
Finanční prostředky EU:
EUR 68 590
Partneři:
N/A
Místo:
Maďarsko, Hajdúböszörmény
Časový rámec:
2011 - 2015
ECAS Login