investEU
Zdieľajte

Najekologickejšia batéria na svete

S pomocou vodnej energie Northvolt vyrába batérie do elektrických áut

O tomto projekte

Výrobca batérií Northvolt plánuje vyvinúť najekologickejšiu batériu na svete s využitím energie z vodnej elektrárne v severnom Švédsku. Vďaka finančným prostriedkom z EÚ môže Northvolt postaviť vývojové centrum Northvolt Labs, kde bude prebiehať vývoj a testovanie batérií, skôr než sa začne ich sériová výroba v továrni v meste Skellefteå. Vývojové centrum vytvorí 400 pracovných miest.

Ekologickejšia doprava pre zdravšiu budúcnosť

Odhaduje sa, že v roku 2015 vplyvom znečisteného ovzdušia predčasne zomrelo 400 000 Európanov, z toho 7 000 vo Švédsku. Keďže znečistenie z veľkej časti spôsobujú autá, ekologickejšia doprava by mala tento problém výrazne zmierniť.

Európsky dopravný priemysel sa posúva smerom k elektrifikácii a dopyt po elektrických autách stále rastie. Podporou Northvoltu a jeho snahy uviesť do roku 2020 na trh najekologickejšiu batériu pre elektrické autá na svete môže EÚ pomôcť uspokojiť tento dopyt.

S pomocou úveru EÚ vo výške 52,5 milióna EUR môže Northvolt vyrobiť najekologickejšiu batériu do elektrických áut na svete. Firma bude tiež vyrábať batérie do prenosných zariadení, na skladovanie energie a na priemyselné účely.

Výroba bude trvalo udržateľná, s minimálnou uhlíkovou stopou. Továreň v meste Skellefteå bude využívať vodnú energiu a zvyškové teplo sa bude ukladať a používať v miestnej elektrickej sieti. Suroviny do batérií sa budú získavať zo spoľahlivých a bezpečných zdrojov.

Cieľom Northvoltu je výroba viac ako 400 000 autobatérií ročne od roku 2024. Podpora EÚ teda urýchli prechod od fosílnych palív k obnoviteľnej energii a tiež vytvorí pracovné miesta a zvýši konkurencieschopnosť Európy v tejto oblasti.

„Európa má šancu stať sa lídrom v oblasti elektromobility, pretože sa viac ako ktorýkoľvek iný región podieľa na tvorbe politiky, ktorá vedie k vytvoreniu spoločnosti s nulovými emisiami oxidu uhličitého,“ hovorí výkonný riaditeľ Northvoltu Peter Carlsson.

Fakty a čísla
  • centrum Northvolt Labs v meste Västerås vytvorí 400 pracovných miest
  • továreň v meste Skellefteå vytvorí okolo 2 500 pracovných miest
  • Northvolt pri výrobe batérií produkuje len minimálne množstvo emisií oxidu uhličitého a prebytočné teplo z továrne sa od roku 2024 bude skladovať a využívať v elektrizačnej sústave mesta Skellefteå
  • továreň v meste Skellefteå ročne dodá 400 000 batérií do elektrických áut
  • bude tiež vyrábať batérie do prenosných zariadení, na skladovanie energie a na priemyselné účely
Koordinátor:
Peter Carlsson, výkonný riaditeľ
Partneri:
ABB, Scania, Stena, BMW, Skellefteå Kraft
Miesto:
Švédsko , Stockholm, Västerås a Skellefteå
Časový rámec:
2018 - 2018
ECAS Login