investEU
Sdílet

Macro Array Diagnostics studuje alergie

Vývoj nové metody alergologického testování ve vídeňském startupu

O projektu

Vídeňský startup Macro Array Diagnostics vyvíjí revoluční metody diagnostiky alergií:  Allergy Explorer (ALEX) je prvním testem na světě, který rychle a spolehlivě zjišťuje reakci až na 300 alergenů současně. Z pouhé jedné kapky krevní plazmy nebo séra lze získat komplexní analýzu. Startup obdržel finanční prostředky z EU.

Allergies: a growing public health problem

The World Health Organisation considers allergies to be among the most serious health problems of the 21st century. This is backed up by statistical evidence from Austria, where a growing number of people suffer from allergies. Whereas in 2012 only 1 in 4 Austrians was affected, by 2017 this had risen to 37% of the population, and the trend continues.

“Our ongoing goal is to help all those suffering from allergies,” says Christian Harwanegg, CEO and founder of Viennese allergy diagnostic developer Macro Array Diagnostics. “Conventional diagnostic tests are expensive and often unpleasant for the patient because several diagnostic steps are necessary. With our faster and more effective test method, we want to change this. And we will further develop our technology so that even more people can benefit from it.”

Dokonalejší diagnostika zlepšuje kvalitu života alergiků

Macro Array Diagnostics vyvinul multiparametrový test na alergie, díky němuž lze v rámci jediné laboratorní zkoušky vyšetřit téměř 100 % celosvětově relevantních alergenů. Konvenční alergologické testy umožňují současné vyšetření pouze omezeného počtu alergenních látek. 

Nová testovací metoda poskytuje alergikům komplexní informace o jejich senzitivitě vůči alergenům a lékařům používajícím ALEX umožňuje zahájit rychleji a cíleněji léčbu.   

Macro Array Diagnostics GmbH byla jedinou rakouskou společností zabývající se výzkumem v oblasti biologie, která svým projektem přesvědčila výběrovou komisi programu EU Horizont 2020 a získala finanční prostředky v rámci nástroje EIR pro malé a střední podniky – fáze 2. Tyto dodatečné zdroje budou použity k zintenzivnění práce na dalším vývoji této revoluční diagnostiky.

Nová pracovní místa z finančních prostředků EU

„Skutečnost, že nám byly přiděleny finanční prostředky z EU, považujeme za vyznamenání pro naši jedinečnou diagnostickou metodu i náš vysoce motivovaný tým. Podpora ze strany EU výrazně urychlí další rozvoj této technologie. Díky ní se nám podaří rychleji oslovit nové zákaznické segmenty a vytvořit další pracovní místa,“ uvádí nadšeně  ředitel a zakladatel firmy Christian Harwanegg.

V rámci programu EU Horizont 2020 je na celoevropský výzkum a inovace vyčleněno v období 2014–2020 téměř 75 miliard eur. Hlavními cíli programu jsou excelence ve výzkumných a podnikatelských činnostech, více inovativních produktů a služeb a zjednodušený regulační rámec.

Fakta a čísla
  • založen v roce 2016
  • v současnosti zaměstnává 15 osob
  • výzkum a vývoj probíhá ve Vídni
  • vstup na trh v září 2017
  • příjemcem finančních prostředků z EU ve výši 2,5 milionu eur na další vývoj revoluční technologie alergologické diagnostiky
Koordinátor:
Christian Harwanegg
Finanční prostředky EU:
EUR 2 500 000
Partneři:
N/A
Místo:
Rakousko, Vídeň
Časový rámec:
2018 - 2020
ECAS Login