investEU
Sdílet

Platforma firmy Odilo propaguje zájem o čtení elektronických knih

Poskytování digitálního obsahu jako veřejná služba

O projektu

Odilo je španělská firma, která se specializuje na poskytování digitálního obsahu, který vydávají podniky a orgány veřejné správy, především knihovnám, vzdělávacím institucím a organizacím cestovního ruchu. Platformu již využívá mnoho institucí. Poskytují zde své dokumenty v elektronické podobě, což veřejnosti umožňuje se s nimi snadněji seznámit a rozšířit si své znalosti. Cílem je propagace e-čtení.

Children take up reading via the cloud

Odilo arrives in Extremadura thanks to EU funds

El País, one of Spain’s leading newspapers, has published an article about Odilo, the start-up launched in 2011 to provide books via cloud technology. Thanks to an agreement with the Extremadura regional government and EU funds, Odilo will make its educational platform available to all of Extremadura’s public schools.

Pupils will be able to access around 8,000 digital publications, including written and audio books. Using digital content cuts expenditure on books for the schools by 30-60%. Primary school children were the first to test the platform and their experience was very positive.

The initiative shows how financing from the Investment Plan for Europe combined with EU regional development funds can drive forward practical application of innovative projects.

A tale of entrepreneurship and innovation

Odilo transformed into leading digital content provider
Rodrigo Rodríguez, Odilo founder

Born in Cartagena, Spain in 1982, Rodrigo Rodríguez specialises in telecommunications and cloud computing. He worked for BT in London as head of projects and new product launches for Europe, the Middle East and Africa. But he’s an entrepreneur at heart and was looking for something more.

So he founded Odilo, using cloud computing to digitally transform libraries by making content more accessible and ensuring universal access to books and culture. His technology also combats online piracy using a new concept: the digital library loan.

Despite teething troubles, his hard work got him his first customers, enabling him to obtain EU funding. Use of his platform has grown by 300% and his portfolio of services has expanded, with creation of a platform for the field of education. Odilo has also developed the world’s first smart cultural city at Opatija, Croatia, with free access to reading materials for everyone in the town.

Lepší dostupnost digitálního obsahu podporuje zájem o čtení

Z nejnovější zprávy Programu pro mezinárodní hodnocení žáků (PISA) vyplývá, že španělští žáci dosahují v úrovni čtení 496 bodů z 1000. Podle odborníků lze tyto výsledky zlepšit.

Pro firmu Odilo tak digitální obsah představuje nejen spotřebitelský produkt, ale také veřejnou službu. Proto se rozhodli dodávat digitální obsah do knihoven ve Španělsku a dalších zemích, například v Chile. Po spuštění online platformy dali k dispozici dokumenty v elektronickém formátu.

Díky grantu EU ve výši 1 milion EUR mohla firma Odilo nabídnout své služby vzdělávacímu sektoru. Žáci a studenti středních škol si tak mohou knihy a časopisy nabízené firmou stahovat a číst na svých e-čtečkách. Podporuje se tak společné čtení a šetří se i rodinný rozpočet.

Fakta a čísla
  • Odilo spolupracuje s více než 800 vydavatelstvími a dává tak k dispozici více než 1 300 000 elektronických dokumentů ve 40 jazycích
  • Vroce 2016 strávili uživatelé čtením materiálů z platformy firmy Odilo více než 5 milionů hodin
  • Zakladatelé společnosti si uvědomili, že snadnější přístup k digitálnímu obsahu odrazuje od kulturního pirátství
  • Firma Odilo byla založena v Cartageně ve španělském regionu Murcia, kde sídlí i její vývojářský tým, a doposud poskytla pracovní místa celkem 13 čerstvým absolventům místní univerzity
Koordinátor:
Rodrigo Rodríguez Lopez, CEO
Finanční prostředky EU:
EUR 1 000 000
Partneři:
Akce: Actualízate 2017
Místo:
Španělsko
Časový rámec:
2015 - 2017
ECAS Login