investEU
Sdílet

Grand hotel Hydrama

Proměna historické budovy skladu tabáku na hotel

O projektu

Tabákové sklady Hermanna Spierera z roku 1924 byly symbolem města Drama od dob, kdy bylo toto severořecké město centrem výroby tabáku. Po období 1974–2016, kdy budova ležela ladem, se jí ujal podnikatel Manolis Ledakis a přeměnil ji v luxusní hotel. Stala se tak znovu součástí každodenního života města.

Přeměna nepoužívaného skladu na luxusní hotel

Budovu Spiererových tabákových skladů navrhl rakouský architekt Konrad von Vilas pro švýcarského obchodníka s tabákem Hermanna Spierera. Objekt o rozloze 7 500m² s impozantními halami pro zpracování tabáku a prostory pro jeho sušení se řadí k památkám rané meziválečné industriální architektury.

Na transformaci skladů na hotel bylo vyčleněno 15 milionů EUR z národního strategického referenčního rámce (2007–2013), konkrétně z programu Konkurenceschopnost a podnikání. Uvedená částka zahrnuje vnitrostátní příspěvek ve výši 1,2 milionů EUR a finanční prostředky z rozpočtu EU ve výši 6,8 milionu EUR. Zbytek prostředků bylo zajištěno ze soukromých zdrojů a půjčky od Řecké investiční banky v rámci finančního nástroje EU JESSICA.

„Přes veškeré potíže a překážky, s nimiž jsme se během přípravy projektu a výstavby setkali, se nám podařilo dílo dokončit a hotel je teď ozdobou města i celého regionu. Stal se navíc turistickou atrakcí pro návštěvníky z Řecka i ze zahraničí,“ uvádí jeho majitel Manolis Ledakis.

Fakta a čísla
  • 55 stálých pracovních míst
  • 16 000 hostů ročně
  • Figuruje na seznamu budov Ministerstva pro životní prostředí, územního plánovaní a veřejných prací a na seznamu památek Ministerstva kultury.
  • Součástí sítě podobných historických památek v Řecku i Evropě – cílem této spolupráce je rozvoj interkulturního dialogu mezi zeměmi
Koordinátor:
Ministerstvo financí a rozvoje
Finanční prostředky EU:
EUR 1 900 000
Partneři:
TACHYDOMI S.A.
Místo:
Řecko, Drama
Časový rámec:
2006 - 2016
ECAS Login