investEU
Sdílet

EU investuje do čisté energie

Švédská větrná elektrárna dodává energii z obnovitelných zdrojů 40 000 odběratelů

O projektu

Výstavbu větrné elektrárny Långmarken ve švédském Värmlandu společně financovaly Evropská investiční banka, investiční společnost Mirova a firma specializující se na větrnou energii Eolus. Elektrárnu tvoří 8 turbín, které budou v následujících letech dodávat energii z obnovitelných zdrojů 40 000 odběratelů. Dojde tak nejen ke snížení emisí oxidu uhličitého, ale zároveň budou vytvořeny i nové pracovní příležitosti.

Zelená větrná energie od švédského jezera Vänern

Ve Švédsku došlo od roku 2000 k prudkému nárůstu investic do větrné energie. Jedním z nejnovějších projektů je větrná elektrárna Långmarken, jejíž provoz byl zahájen v červnu 2017.

Elektrárna se nachází v regionu Värmland na břehu jezera Vänern, které je největším jezerem v EU. V této oblasti je vítr dostatečně silný, aby mohl elektrárnu pohánět.

8 větrných turbín bude vyrábět přibližně 80 milionů kilowatthodin elektřiny za rok, což pokryje spotřebu 40 000 obyvatel.

Větrná elektrárna Långmarken přispívá k dosažení unijních i švédských cílů v oblasti produkce energie z obnovitelných zdrojů a snížení emisí oxidu uhličitého. Její výstavba byla financována Evropskou investiční bankou, investiční společností Mirova a firmou specializující se na větrnou energii Eolus.

Fakta a čísla
  • větrná elektrárna Långmarken je prvním projektem ve Švédsku, který je financován Evropskou investiční bankou (EIB) v rámci Evropského fondu pro strategické investice
  • 6 z 8 turbín elektrárny zakoupily EIB a společnost Mirova prostřednictvím investičního fondu pro obnovitelnou energii Mirova-Eurofideme 3
  • Långmarken se nachází na břehu jezera Vänern, největšího v EU, které je díky pravidelnému silnému větru ideálním místem pro umístění turbín
  • větrná elektrárna bude vyrábět 80 milionů kilowatthodin elektřiny ročně, což pokryje spotřebu 40 000 obyvatel
Koordinátor:
Mirova
Partneři:
Eolus, Mirova
Místo:
Švédsko, Kristinehamn, Värmland
Časový rámec:
2016 - 2018
ECAS Login