investEU
Dalīties

Ēberliņu dravas 350-kārtīgā izaugsme

Ēberliņu ģimene ar Eiropas Savienības atbalstu no vienas bišu saimes izaudzējusi eksportējošu uzņēmumu

Par šo projektu

27 gadus vecs jaunietis ar akadēmisko maģistra grādu jauno mediju mākslā — Krists Ēberliņš izklausās pēc mazticama kandidāta uz dravnieka amatu, taču jau piecus gadus viņš vada ģimenes bišu dravu Saldus novada Nīgrandē. Ar Eiropas Savienības atbalstu iegādātās iekārtas ļāva Ēberliņu dravai izaugt līdz pat 350 bišu saimēm, radīt jaunus, augstvērtīgus produktus un attīstīt eksportu. Turklāt Ēberliņu ģimenes biznesa plāni ar to nebūt nebeidzas — padomā ir vēl ražošanas telpu modernizācija un jaunu darbaroku piesaiste. 

No laikmetīgās mākslas pie bitēm

Apis mellifera — šāds nosaukums tika dots Krista Ēberliņa, Liepājas Universitātes Jauno mediju mākslas programmas maģistra diplomdarbam. Tas ir arī medus bišu latīniskais nosaukums. Ar bitēm Krists sācis strādāt jau pamatskolā, pakāpeniski kļūstot par vadošo spēku savā ģimenes dravā, kuras pirmsākumi meklējami jau 19. gadsimta vidū. 

“Ar bitēm kopš 1857. gada” — tā skan Ēberliņu dravas sauklis. Ap to laiku Pricis Ēberliņš, Krista vecvecvecvectēvs, noķēra savu pirmo meža bišu spietu un sāka lauksaimnieka  gaitas. Taču pēc padomju okupācijas saimniecības darbu nācās atjaunot no nulles, un pirmo jaunā darbības cēliena bišu saimi ģimenei 1999. gadā uzdāvināja kaimiņš.  

Intensīva Ēberliņu dravas modernizācija sākusies 2011. gadā, kad ģimene saņēmusi Eiropas Savienības atbalstu savam pirmajam projektam. Kā pirmā iegādāta jaudīga medus sviede — būtisks uzlabojums kopš Ēberliņu iepriekšējās, veclaicīgās, ar roku darbināmās iekārtas. Modernizēti arī stropi nu jau 350 saimju lielajam ganāmpulkam. Tie labi uztur siltumu, palīdz vieglāk apkopt bites, kā arī ir labi pamanāmi Nīgrandes, Nīkrāces un Zaņas pagasta laukos un mežmalās. Vēlāk ar Eiropas Savienības atbalstu sagādāta arī fasēšanas iekārta un tehnika bišu maizes — dabiska vitamīnu un aminoskābju koncentrāta — ražošanai. Tieši ar bišu maizi aizsākās Ēberliņu dravas produktu eksports uz Eiropas Savienības valstīm.  

Tuvākajos gados Ēberliņu ģimene plāno ieguldīt ražošanas telpu modernizācijā un arvien lielākā darbības paplašināšanā, piesaistot vietējo darbaspēku. Savukārt no bišu kopšanas pāri paliekošais laiks un enerģija tiek ieguldīta sabiedrības izglītošanā — Krists skolēnu un pieaugušo ekskursantu grupām labprāt stāsta par bišu dzīvi, augu apputeksnēšanu un medus labajām īpašībām. “Mums jābūt bitēm ļoti pateicīgiem,” uzsver Krists, stāstot par šiem videi, lauksaimniecībai un cilvēkam tik svarīgajiem kukaiņiem.

Fakti un skaitļi

Ēberliņu drava faktos un skaitļos:

  • viens no lielākajiem medus un bišu maizes ražotājiem Dienvidkurzemē
  • 350 saimju liels bišu ganāmpulks, kas gadā ievāc aptuveni 9 tonnas medus
  • uzņem aptuveni 180 skolnieku un tūristu gadā, izglītojot gan par medus ieguvi, gan bišu nozīmi ekosistēmā un lauksaimniecībā
  • ražo medu ne tikai pārtikai, bet arī pirts rituāliem, kā arī bišu maizi, ziedputekšņus un vaska sveces

 

Koordinators:
Krists Ēberliņš, Eberlin apiary beekeeper
ES finansējums:
EUR 1 556
Partneri:
N/A
Atrašanās vieta:
Latvija, Nīgrande
Laikposms:
2011 - 2017
ECAS Login