investEU
Sdílet

Dominó: keramika budoucnosti

3. generace podnikatelů oživuje tradiční průmyslové odvětví

O projektu

Dominó je rodinná firma z města Condeixa-a-Nova nedaleko portugalské Coimbry. Už třetí generace se zde je výrobě keramiky. Firma byla založena v roce 1988. Vyrábí podlahové a nástěnné dlaždice pro stavební a dekorační účely. Od roku 2009 se Dominó těžce potýká s důsledky hospodářské krize. Avšak bez snížení mezd nebo propouštění je stále úspěšné: Soustředilo se na vývoz a kvalifikovanou pracovní sílu.

Carlos Moedas highlights Dominó as a European success story

Commissioner visits tile company which rode out the crisis
Head of Condeixa-a-Nova city council Nuno Moita da Costa, European Commissioner for Research, Science and Innovation Carlos Moedas and Dominó chairman João José Xavier

European Commissioner for Research, Science and Innovation Carlos Moedas has visited tile company Dominó, in Condeixa-a-Nova, Portugal. The EU sees the firm as an outstanding example of the use of European investment in the country.

After a tour of the factory, Moedas said, “The crisis has shown that Brussels needs to take centre stage again, so that people understand what Europe does and doesn’t do.” He added that Portugal “puts European funds to good use”.

The event was also attended by Dominó chairman João José Xavier and head of Condeixa-a-Nova city council Nuno Moita da Costa.

Funding opportunities for Portuguese firms

Dominó becomes a European success story

Ceramics firm Dominó, from Condeixa-a-Nova, Portugal, has used EU funding well. European support has enabled it to develop new strategies, restructure its product range and get ahead of the curve on international markets.

Economically weaker Member States have benefited most from EU investment. In Portugal, nine agreements with financial intermediaries under the Investment Plan for Europe had been approved by July 2017. These provide a total of €795 million for 1,500 small and medium-sized enterprises and start-ups.

“By investing in higher-risk areas, the EU is showing other public and private investors opportunities to gain access to sectors that are less sought-after because of their innovative nature, or that have longer return-on-investment cycles”, says Catarina Dantas Machado, economic and financial affairs advisor at the European Commission representation in Portugal.

In the photo below: #investEU event in Condeixa-a-Nova, the hometown of Dominó.

Young boss keeps his nerve to revitalise ceramics firm

Dominó overcomes adversity caused by Portugal’s economic crisis
João José Xavier, Chairman of the Board at Dominó, Indústrias Cerâmicas

Portuguese firm Dominó has been in ceramics for three generations. CEO João José Xavier took over the running of the family business from his father before he was even 30. One of his first challenges was to overcome adverse conditions caused by Portugal’s economic and financial crisis, but this never dented his belief that things would pick up. Dominó received EU financial support to revitalise the business and help it find new export markets. The firm made it through the crisis without any lay-offs or pay cuts (the only cuts involved administration). “We received EU funding to make us more competitive. That enabled us to operate in a market as demanding as that of Europe, where the very best in the world of ceramics operate in great numbers. I think the crisis was an opportunity for restructuring and innovation,” says João José Xavier.

Keramické výroby, které spojují technologii a tradici

Dominó je malý podnik, který překonal současné ekonomické problémy Portugalska a expandoval díky investicím do vývozu a technologií. Při výrobě nástěnných a podlahových dlaždic kombinuje tradice a výzkum a spoléhá se na specializované pracovníky.

V podniku pracuje asi 200 lidí. V místě svého působení je významným zaměstnavatelem. 65 % produkce se prodává v 60 zemích na celém světě, takže podnik přispívá také k růstu portugalského vývozu.

Další věcí, na kterou podnik klade důraz, je design. Ke spolupráci získal architekty a designéry z celého světa, takže jeho produkce se vyznačuje vysokou kvalitou a estetickou originalitou.

Fakta a čísla

Dominó:

  • Zaměstnává přibližně 200 pracovníků
  • Vyváží 65 % svých výrobků
  • Prodává 60 zemích na 5 kontinentech
  • Produkuje 14 000 m² keramických výrobků denně
Koordinátor:
João José Xavier (generální ředitel)
Partneři:
N/A
Místo:
Portugalsko, Condeixa, regiona Coimbra
Časový rámec:
2015 - 2016
ECAS Login