investEU
Sdílet

IT analýza od společnosti Critical Materials

Inovativní technologie zvyšují výkon složitých strojních zařízení

O projektu

Společnost Critical Materials rozvíjí řešení v oblasti informačních technologií pro analýzu strukturálních prvků složitých strojů jako letadel a větrných turbín. Na tomto základě poskytuje návrhy a diagnostiku ke zlepšení výkonu, snížení nákladů na údržbu a prevenci nehod. Společnost byla založena v roce 2009 a má sídlo v portugalském Guimarãesi.

EU funding provides springboard for Portuguese companies

Critical Materials attracts customers across the globe
Gustavo Rodrigues Dias, CEO, Critical Materials

Recognised by the European Commission as an example of best practice in use of EU funding, Critical Materials is moving into new markets abroad. The firm, founded at Portugal’s University of Minho, already exports its IT solutions to countries in Europe, Latin America, Asia and the Middle East. Its customers are in sectors such as aeronautics, aerospace, energy and infrastructure.

Critical Materials’ most recent project was carried out for the Pakistan Air Force and included the sale of its flagship product, PRODDIA.

“For companies like Critical Materials with relatively long return-on-investment cycles, that EU support is key”, explains CEO Gustavo Rodrigues Dias.

Guimarães on course for EU investment

Local authority fosters business-friendly environment
Ricardo Costa, Member of Guimarães City Council

In September 2017, the value of transactions approved in Portugal under the EU’s Investment Plan for Europe totalled €1.9 billion. This sum could generate €5.4 billion in investment. Companies in Guimarães have already benefited, the most recent example being Critical Materials, which was founded by two researchers from the University of Minho.

“The EU is of unparalleled importance for the country, particularly Guimarães. European funding has played a crucial role from a research perspective by providing financing and certainty about the future,” argues Guimarães city councillor Ricardo Costa. He believes that “Guimarães is very strong in terms of businesses and offers a favourable environment for entrepreneurs, with a perfect triangle of local authorities, companies and academia.”

Studium na univerzitě vyústilo k vytvoření IT systémů pro odvětví špičkových technologií

Společnost Critical Materials je příkladem úspěšného převodu know-how na trh. Její zakládající tým získal své dovednosti a znalosti na severoportugalské univerzitě Universidade de Minho. Skládá se z týmu vědců a inženýrů, kteří vyvíjejí IT řešení pro různá odvětví, např. letecký a kosmický průmysl, energetika a infrastruktura.

Díky finančním prostředkům EU se společnost Critical Materials zkonsolidovala a vyvinula nový software, hardware a marketingové strategie. Jejím hlavním produktem je řídicí systém PRODDIA pro sledování stavu struktur. Poskytuje informace o stavu materiálu a strukturální celistvosti rozhodujících součástí v letadlech, větrných elektrárnách a dalších složitějších strojních zařízeních.

Fakta a čísla
  • 25 zaměstnanců
  • Obrat 1 milion eur v roce 2016
  • Působí v Portugalsku, Brazílii a Spojeném království
  • Plánuje přijetí dalších zaměstnanců a zvýšení investic
Koordinátor:
Gustavo Rodrigues Dias (generální ředitel)
Partneři:
CurtissWright, AugustaWestland, Alenia Aeronautica, Embraer, PIEP, CleanSky
Místo:
Portugalsko, Guimarães
Časový rámec:
2016 - 2020
ECAS Login