investEU
Sdílet

Letecké muzeum v Szolnoku

Interaktivní muzeum vlilo chátrající čtvrti novou krev do žil

O projektu

V interaktivním leteckém muzeu RepTár v Szolnoku, které vzniklo za finanční účasti EU, se skrývají exponáty, díky nimž návštěvníci poznají jedny z nejunikátnějších kapitol z dějin letectví. Díky investici rovněž ožila opomíjená část města, když se v blízkosti muzea začaly objevovat nové obchody a kavárny.

RepTár – aviation museum and EU pilot project

Combined museum and theme park offers new tourist experience
#investEU installation at RepTár Aviation Musuem in Szolnok

The RepTár aviation museum was named ‘Tourist Attraction of the Year’ by national tourism experts in 2016 – the year it opened. It received significant EU funding and played a big part in regenerating a previously run-down area of the city of Szolnok, Hungary. The museum’s popularity has helped to increase the city’s attractiveness to tourists.

A press event organised by the European Commission Representation in Hungary was held at RepTár on 14 November 2017. Journalists were able to admire retired and restored aircraft, including historic warplanes, helicopters and engine models.

At the event it was underlined that in 2014-20, the EU is devoting HUF 1,300 billion (over €4 billion) to local and regional development. Of this, HUF 15 billion (around €48 million) goes to Szolnok. Another HUF 54 billion (€172 million) is spent on development of transport, education and infrastructure in Jász-Nagykun-Szolnok county, of which Szolnok is the seat.

Szolnocké muzeum letectví – historická letadla a budoucnost pro zanedbanou čtvrť

Interaktivní letecké muzeum RepTár v maďarském Szolnoku přivítalo první návštěvníky v roce 2016. Pochlubit se může vnitřními výstavními prostorami o rozloze více než 4,500 m² a celkovou plochou zhruba 60,000 m², takže z hlediska cestovního ruchu jde o velmi významnou atrakci. Už několik měsíců po zahájení provozu přivítalo svého 10 000. návštěvníka a v témže roce získala ocenění „Turistická atrakce roku“.

RepTár znamenal také významný impulz pro rozvoj města. EU do vybudování muzea v zanedbané lokalitě města nedaleko železničních budov investovala téměř 6,5 milionů eur. Investice má pozitivní dopad na celé město: přinesla vznik nových obchodů, kaváren a dalších služeb.

Fakta a čísla
  • 4 500 m² interiérové výstavní plochy
  • celková plocha 60 000 m²
  • téměř 6,5 milionů eur z finančních prostředků EU
Koordinátor:
RepTár Szolnok Nonprofit Ltd.
Finanční prostředky EU:
EUR 6 500 000
Partneři:
Szolnoki Városfejlesztő Nonprofit Zrt.
Místo:
Maďarsko, Szolnok
Časový rámec:
2012 - 2016
ECAS Login