Eiropas gads attīstībai

Eiropas gads attīstībai

stāsts

Ekvadora: izglītība, kas pielāgota skolu pametušiem skolēniem

Marija Paukara ir 17 gadus veca jauniete no Ekvadoras, kurai bija jāpamet skola, lai strādātu un palīdzētu mātei uzturēt ģimeni. Viņa dzīvo Kotopaksi provincē Andu kalnos. Tikko kā pabeigusi pamatskolu, viņa 13 gadu vecumā sāka strādāt pārtikas veikalā.  Kopš tā laika viņa vairs nelolo sapņus par nākotni. Iespējams, kādu dienu viņa spēs pamest darbu veikalā un dabūt labāku darbu, bet viņa zina, ka šī perspektīva ir ļoti tāla, un iespēju to īstenot ir ļoti maz.

Pedro Kinjoness ir vēl viens Ekvadoras jaunietis, kuram bija jāpamet skola. No bērna kājas viņš dzīvo Guajakilā, valsts svarīgākajā ostas pilsētā. Viņa vecāki uz turieni pārcēlās labāka darba meklējumos. Viņa tēvs strādāja par celtnieku, bet māte audzināja piecus bērnus. Pedro zina, ka, ja viņš nemācīsies, viņam nebūs nākotnes. Viņš meklē darbu, bet viņš ir tikai knapi kā pabeidzis pamatskolu. Bez augstskolas diploma viņš saņem atteikumu vienmēr, kad piesakās darbam.

Marija un Pedro ir mēģinājuši iestāties vairākās skolās, bet atbilde vienmēr bijusi viena un tā pati:  “Jūs pārsniedzat paredzēto vecumu par vairākiem gadiem, mēs nevaram jūs pieņemt”.  Viņi abi nevēlas iestāties cita veida izglītības iestādēs, jo viņi vienmēr ir vēlējušies apmeklēt normālu skolu ar klasesbiedriem, skolotājiem, pārtraukumiem, laboratorijām, sporta laukumiem un bibliotēku.  Tomēr viņiem tādas iespējas nebija, jo skolas un koledžas vienmēr bija domātas cilvēkiem, kuri nav pametuši skolu vai kuri skolā neko daudz nav iekavējuši. 

Tomēr šodien tūkstošiem Ekvadoras jauniešu, kuri pametuši mācības trīs un vairāk gadus, var atgriezties skolā, pateicoties pielāgotai izglītības programmai, kuru ieviesusi Ekvadoras izglītības ministrija. 

Šī programma ļauj skolēniem mācības, kas parasti ilgst trīs gadus, pabeigt tikai 11 mēnešos. Skolēniem katru dienu ir jāierodas skolā. Viņi saņem mācību materiālus un vajadzīgos tekstus, un skolotāji ir attiecīgi sagatavoti, lai izmantotu metodiku, kur mācību procesa centrā ir skolēns.  Pabeiguši šo programmu, jaunieši var iestāties jebkurā iestādē, lai tur turpinātu studijas līdz bakalaura diploma saņemšanai.

Projektam, kuru ar ES finansiālu atbalstu vadīja Attīstības un pašpārvaldes centrs (Centro de Desarrollo y Autogestión - DYA), bija izšķiroša loma šīs programmas izstrādē un īstenošanā.  Centrs sniedza tehnisku palīdzību Izglītības ministrijai, lai varētu izglītot tādus jauniešus kā Marija un Pedro, lai mobilizētu vietējās personas par labu preventīviem pasākumiem, kas ļautu izskaust bērnu darbu, un ieviestu izglītojošus pakalpojumus, kas varētu kalpot par modeli, kā palīdzēt jauniešiem un pusaudžiem, kas iekavējuši mācības. Izglītības ministrija 2014. gadā pārņēma šo izglītības projektu, ko izstrādāja centrs, un kopš tā laika tā sniedz tehnisku palīdzību, lai varētu mācīties 50 000 pusaudži un jaunieši vecumā no 15 līdz 21 gadam.

Skolēni, kuriem ir jāstrādā, zaudē daudz vairāk nekā iegūst. Lai cīnītos pret bērnu un pusaudžu darbu, ir jāgarantē vispārēja izglītības pieejamība.  Tas ir tas, ko varam mācīties no Ekvadoras, bet pierādījums tam, ka šī cīņa nav velta, ir izglītības programma, kas ir pielāgota jauniešiem, kuri ir pametuši skolu.  Šī programma viņiem ļaus cerēt uz labāku dzīvi, īstenot savus mērķus un pilnībā izmantot savas tiesības uz izglītību.

Par partneri

Eiropas Savienība

ES ir vēl nebijusi ekonomiska un politiska partnerība starp 28 Eiropas valstīm, kas kopā aizņem lielāko kontinenta daļu. Vairāk...

Skolās, kur mēģināju pieteikties, man paziņoja: “Tu esi krietni vecāks par likumā paredzēto vecumu, mēs nevaram tevi pieņemt. ”

- Marija Paukara
Ekvadora

Pielāgotas izglītības programmas, lai nepieļautu bērnu un pusaudžu darbu

  • Turpat 30 % Ekvadoras pusaudžu un jauniešu ļoti atpaliek mācībās.
  • ES 2007./2013. gadā atvēlēja 75 milj. eiro divām sektora budžeta atbalsta programmām, kas atbalsta desmit gadu izglītības plānu.
  • Kopš 2012. gada Attīstības un pašpārvaldes centrs vada projektu: “Ieguldām bērnos: Ekvadora bez bērnu darba”
  • Programma ir palīdzējusi Ekvadorai izveidot nacionālo izglītojošās integrācijas stratēģiju.
  • Pielāgota izglītības programma ir vissvarīgākā iniciatīva, kas īstenota pēdējo desmit gadu laikā cīņai pret atpalicību mācībās.
  • Kopš 2006. gada Attīstības un pašpārvaldes centrs strādā, lai nepieļautu bērnu un jauniešu darbu.

Avots:ES delegācija Ekvadorā