Europos vystomojo bendradarbiavimo metai

Europos vystomojo bendradarbiavimo metai

pasakojimas

Kova už moterų teises Belize

Dangriga galėtų patekti ant kelionių žurnalo viršelio. Atogrąžų rojus pietų Belize, kuriame galima ilsėtis saulės atokaitoje, mėgautis palmėms ir žalsvai melsvos spalvos vandenimis. Tačiau daugelis gali nežinoti, kad tai taip pat rajonas, kuriame didžiausias paauglių nėštumo atvejų skaičius šalyje, ŽIV paplitęs labiau negu kur kitur Centrinėje Amerikoje, o smurtas ir skurdas – kasdienybė.

Paauglių mergaičių ir moterų grupė renkasi į pagrindinę mažo vienaaukščio pastato patalpą ir ratu sustato kėdes rengdamosi organizacijos POWA (angl. „Productive Organization for Women in Action“) susitikimui. Organizacija veikia Dangrigoje nuo 2003 m.

„Būti moterimi šioje bendruomenėje nėra lengva, – pasakoja devyniolikmetė India. – Esame pagrindinis aistrų objektas. Čia dažnai pamatysi vyresnio amžiaus vyrų, tykančių jaunesnių, pažeidžiamų mergaičių.“

Šalia jos sėdinčiai Kenimai tik 15 metų, tačiau ši problema jai ne naujiena: „Vyrai iš pradžių bando patraukti tavo dėmesį nedideliais dalykais – pasisiūlo nupirkti alaus ar pietus už tai, kad galėtų palaikyti tavo ranką ar galbūt net paliesti krūtį... Tada jie griebiasi „sunkiosios artilerijos“ – siūlosi sumokėti mokestį už tavo mokslą, tavo motinos būsto nuomą, pasirūpinti namų sąskaitomis... Mūsų padėtyje atsisakyti tokiais atvejais išties nelengva.“

Jaunos mergaitės Dangrigoje atsiduria tokiame pasaulyje, kuriame iš jų nelaukiama savarankiškumo ir kuriame jų pačių motinos jaučia neturinčios kitos išeities, kaip pastūmėti jas priimti šiuos pasiūlymus, kad išgelbėtų šeimą ir parūpintų duonos ant stalo. Tai, kad Belize labai paplitęs ŽIV, patvirtina šį faktą, nes ŽIV paplitimo tarp jaunų mergaičių ir senų vyrų lygiai yra didžiausi. Daugelis iš jų patys to nežinodami platina virusą. Paauglių nėštumas yra pagrindinė mokyklos nebaigimo priežastis, o seksualinė prievarta – vienas iš tų dalykų, apie kuriuos žino visi, bet pranešti nesiryžta beveik niekas.

POWA koordinatorė Michele Irving paaiškina: „Siekiame didinti mergaičių savigarbą, rūpinamės, kad jos nemestų mokyklos, mokome jas apie saugumą ir bandome apsaugoti nuo pavojų. Dirbame su mergaitėmis, kurioms gresia pavojus. Bandome joms padėti skirdamos stipendijas mokslams ir suteikdamos praktinių įgūdžių, kad jos pačios galėtų užsitikrinti pajamas ir tapti ekonomiškai nepriklausomos. Visa tai darome tam, kad jos netaptų siaubingo piktnaudžiavimo galia aukomis.“

POWA iniciatyvas nuo 2006 m. remia UNICEF ir Europos Sąjunga. Vadovaujant Michelei Irving, POWA vykdo popamokines programas, skirtas pažeidžiamiems vaikams, raštingumo ir mokyklos baigimo programas, skirtas moterims, ŽIV prevencijos ir  stigmatizavimo bei diskriminacijos mažinimo programą ir atlieka didžiulį galių suteikimo moterims ir mergaitėms darbą.

„Mes nemanome, kad žinome, kaip išspręsti žmonių problemas. Mes sukuriame erdvę, kurioje jie gali įgyti pasitikėjimo, kad pakeistų savo gyvenimą“, – paaiškina Michele. Seksualinė prievarta yra toks paplitęs dalykas, kad motinos, kurių dauguma tikriausiai irgi yra ją patyrusios, dažnai nusprendžia tiesiog užmerkti akis. „Jos jums lieps pamiršti ir niekada to nebeminėti“, – sušnabžda viena iš mergaičių.

„Tačiau dabar, kai mokytojas klasėje sušnabžda ką nors nešvankaus mums į ausį ar kai vyrai bando mus paliesti, apie tai šaukiame, tam prieštaraujame, apie tai pranešame“, – tvirtai teigia Kenima.

„Niekas man neįrodys, kad viskas gerai, – tęsia Michele. – Mane įkvepia pavyzdžiai, kai gyvenimas pasikeitė. Žinau, kad negaliu išgelbėti pasaulio, bet galiu išgelbėti vieną, dvi, tris iš šių mergaičių ir padėti po truputį, pasirūpindama, kad nors diena būtų geresnė, suteikdama joms galimybių keisti savo gyvenimą.“

Iš tiesų keisdamos mergaičių gyvenimą POWA ir Michele pasiekia daug daugiau. Jos nutraukia tylą, keičia galios dinamiką ir pateikia pavyzdžius, kuriais gali sekti kitos mergaitės, kad taptų rūpestingomis, globojančiomis ir savo jėgomis pasitikinčiomis moterimis.

Apie partnerius

Europos Sąjunga

Europos Sąjunga yra unikali ekonominė ir politinė 28 Europos šalių partnerystė. Kartu šios šalys užima didžiąją žemyno dalį. Daugiau…

Mes nemanome, kad žinome, kaip išspręsti žmonių problemas. Mes sukuriame erdvę, kurioje jie gali įgyti pasitikėjimo, kad pakeistų savo gyvenimą.

- POWA koordinatorė Michele Irving.
Belizas

POWA yra bendruomeninė organizacija, 2003 m. įkurta Belizo Dangrigos mieste.

  • ŽIV paplitimo lygis Belize yra 2,5 %; apskaičiuota, kad jo paveiktas ir pažeidžiamas yra 1 iš 10 vaikų Belize.
  • Toledo rajone daugiausia smurto prieš vaikus atvejų šalyje – 81,4 %.
  • POWA jaunimo skyriaus dėmesio centre yra mergaitės, pažeidžiamos dėl tokių dalykų kaip ŽIV ir smurtas dėl lyties.
  • Narės apmokomos tokiais klausimais kaip ŽIV ir AIDS, lytinė ir reprodukcinė sveikata, ryšiai su bendruomene, savigarba ir derybų įgūdžiai.
  • POWA ir UNICEF santykiuose daugiausia dėmesio skiriama paramai vaikams raštingumo, mitybos ir švietimo ŽIV klausimais srityse.

Šaltinis –Delegacija Jamaikoje, Belize, Bahamose, Terkso ir Kaikoso Salose bei Kaimanų Salose ir UNICEF.