Europos vystomojo bendradarbiavimo metai

Europos vystomojo bendradarbiavimo metai

pasakojimas

Triūsdami mokyklos darže Komorų vaikai mokosi kurti geresnę ateitį

Pradinės mokyklos mokytojas Abdou Chamou apgailestauja, kad dauguma jo gimtojo kaimo Ados (esančio Komorų salyno Anžuano saloje) jaunuolių neturi nei darbo, nei jokio kito pragyvenimo šaltinio. Taip yra iš esmės todėl, kad saloje trūksta ekonominės veiklos.

Daugiau kaip 90 % kaimo gyventojų pagrindinė veikla yra šeimyninis žemės ūkis. Prieš penkiolika metų užsiimti žemės ūkiu čia buvo lengviau: laukai duodavo gražų derlių, o Ada tiekdavo vandenį visai savo regiono daliai. Tačiau dabar padėtis vis sunkėja, visų pirma todėl, kad dėl miškų nykimo suintensyvėjo erozija, išseko upės, dirvožemis tapo nebe toks derlingas. Jaunimo susidomėjimas šiuo regionu vis mažėja.

Jau beveik 3 metus Komorų NVO „Dahari“ („Tvarumas“) padeda Ados ūkininkams uždirbti daugiau. Abdou džiaugiasi, kad skirtingai nei kitų, ankstesnių, projektų atveju, šįkart pastebima nauja dinamika: „Dahari“ specialistai visą savaitę lieka kaime ir jau pažįsta visus gyventojus. Jie taip pat supažindina valstiečius su ekologiškais ūkininkavimo būdais ir pagerintų rūšių kultūromis. Kaimo gyventojai pastebi, kad specialistai padėjo atkurti žemės derlingumą ir labai padėjo padidinti produktyvumą.

Siekdama sutvirtinti atsiradusį abipusį pasitikėjimą, „Dahari“ pasamdė du kaimo žmones – Ismaëlį ir Sossoną, kad jie mokytų Ados valstiečius.

Abdou jau dalyvavo kai kuriuose iš surengtų mokymų ir kalba apie glaudų bendradarbiavimą su „Dahari“:

„Šiais mokslo metais „Dahari“ pasiūlė pradinėje mokykloje imtis naujos iniciatyvos – pasinaudojus finansine Europos Sąjungos parama užveisti mokyklos daržą. Taip pat būtų teikiama ir techninė pagalba – ją teiktų vietos NVO „Maeecha“, veikianti švietimo srityje. Vykdant projektą vaikai nuo mažumės mokomi žemdirbystės, kad išaugtų gerais ūkininkais. Daržas taip pat padeda gauti mokyklos veiklai reikalingų pajamų. Niekas mokykloje neabejojo, kad šis projektas bus naudingas ir svarbus. Mokyti vaikus žemdirbystės svarbu jų ateičiai, o kadangi daržo sklypas yra mokyklos teritorijoje, rengti praktinius užsiėmimus nėra sudėtinga.“

Per nuolatinius praktinius užsiėmimus mokyklos darže vaikai išmoko auginti pomidorus, salotas, kopūstus, svogūnus, baklažanus. Kiekvieną savaitę Abdou juos mokė sėti, laistyti, ravėti ir galiausiai nuimti derlių.

Šiandien darže jau auga antras derlius, pasodinta ir bananmedžių, o Abdou džiaugiasi mokyklos daržo nauda. Jis didžiuojasi matydamas, kaip vaikai domisi žemdirbyste, ir sako esąs laimingas, kad sugebėjo sukurti mokyklai finansavimo šaltinį.

„Esame labai patenkinti tuo, kad mokyklos daržas vaikams taip patinka. Be to, pardavę produktus, už gautus pinigus galėjome aptverti mokyklą tvora“, – priduria Abdou.

Daug kas giria Abdou už laiką, kurį jis mokyklos darže skiria vaikams. Kai kurie tėvai net tvirtino, kad vaikai juos pamokė naujų žemdirbystės būdų.

Mokytojas patenkintas tuo, kokią įtaką daržas daro kaimui ir vaikams:

„Šiandien žvelgdamas į pradinukus matau švytinčius ir susidomėjusius vaikų veidus. Didžiuojuosi tuo, kad prisidėjau prie švietimo plėtros savo kaime. “

Apie partnerius

Europos Sąjunga

Europos Sąjunga yra unikali ekonominė ir politinė 28 Europos šalių partnerystė. Kartu šios šalys užima didžiąją žemyno dalį. Daugiau…

Esame labai patenkinti tuo, kad mokyklos daržas vaikams taip patinka. Be to, pardavę produktus, už gautus pinigus galėjome aptverti mokyklą tvora.

- Ados kaimo pradinės mokyklos mokytojas Abdou Chamou, Anžuano sala, Komorai
Komorai

Mokyklos daržo projektą remia Europos Sąjunga pagal Komorų salyno Anžuano salos Ados kaimui skirtą programą.

  • Komorai kenčia nuo miškų nykimo – dėl to didėja erozija, mažėja dirvožemio derlingumas, džiūsta upės ir mažėja biologinė įvairovė.
  • 80 % Anžuano salos gyventojų gyvena iš žemdirbystės arba žvejybos.
  • ES remiamas Ados mokyklos daržas užveistas 2014 m. vykdant NVO „Dahari“ žemdirbystės skatinimo projektą.
  • „Dahari“ padeda vietos bendruomenėms vystyti žemdirbystę ir tvariai valdyti gamtos išteklius.
  • Kol kas mokyklos daržai užveisti trijuose Anžuano kaimuose: Adoje, Outsoje ir Ouzinyje.

Šaltinis –Europos Sąjungos delegacija Mauricijaus Respublikoje Komorų Sąjungai ir Seišelių Respublikai.