Euroopa Liidu tööhõive ja majanduskasvu strateegia keskmes on innovatsioon.
ELi liikmesriike kutsutakse üles investeerima 2020. aastaks 3% oma SKPst teadus- ja arendustegevusse (1% riiklik rahastamine, 2% erasektori investeeringud), mille tulemusena loodaks eeldatavalt 3,7 miljonit uut töökohta ning ELi SKP suureneks aastas peaaegu 800 miljardit eurot.
ELi juhtalgatuse „Innovaatiline liit” English (en) raames koondatakse Euroopa jõupingutused ja koostöö kolmandate riikidega meie ajajärgu suurte ülesannete lahendamiseks järgmistes valdkondades: energeetika, toiduohutus, kliimamuutus ja elanikkonna vananemine. Selleks kasutatakse avaliku sektori sekkumist, et stimuleerida erasektorit ning kõrvaldada heade ideede turuletoomist takistavad kitsaskohad, sh puudulik rahastamine, teadustöö ja turgude killustatus, riigihangete vähene kasutamine uuenduslike toodete ja teenuste saamiseks ning liiga aeglane standardite kehtestamine.
EL teeb samuti tööd selle nimel, et luua ühtne Euroopa teadusruum English (en) , kus teadustöötajad saavad töötada kogu ELis ning kus toetatakse ja tõhustatakse piiriülest koostööd.
2014. aasta jaanuaris käivitas EL oma viimase 7-aastase teadusprogrammi Horisont 2020 English (en) , mille raames eraldatakse peaaegu 80 miljardit eurot ELi vahendeid aastani 2020 – s.o lisaks era- ja riiklikele investeeringutele, mida see summa täiendavalt kaasab. Niimoodi koondatakse kogu teadusuuringute ja innovatsiooni rahastamine ühte integreeritud programmi.
Selle eesmärgid on järgmised:
Programmiga Horisont 2020 püütakse: