- Zadzwoń do nas pod numer 00 800 6 7 8 9 10 11
- Skorzystaj z innych form kontaktu telefonicznego
- Napisz do nas, korzystając z formularza
- Spotkaj się z nami w lokalnym biurze UE
UE uzupełnia krajowe polityki zdrowotne, wspierając władze lokalne w krajach UE w osiąganiu wspólnych celów, łączeniu zasobów i stawianiu czoła wspólnym wyzwaniom. Oprócz tworzenia ogólnounijnych przepisów i norm dotyczących produktów i usług zdrowotnych Unia udostępnia również środki finansowe na projekty w dziedzinie zdrowia w całej UE.
Polityka zdrowotna UE kładzie przede wszystkim nacisk na ochronę i poprawę zdrowia, zapewnienie wszystkim Europejczykom równego dostępu do nowoczesnej i skutecznej opieki zdrowotnej oraz koordynację reagowania na wszelkie poważne zagrożenia dla zdrowia dotyczące więcej niż jednego kraju UE. Zapobieganie chorobom i ich zwalcznie są ważnymi elementami unijnej polityki w dziedzinie zdrowia publicznego. Profilaktyka chorób obejmuje wiele obszarów działania, takich jak szczepienia, zwalczanie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe, walka z rakiem i odpowiedzialne znakowanie środków spożywczych.
Działania rządów krajowych w obszarze zdrowia są wspierane przez dwie specjalne agencje. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ocenia i monitoruje pojawiające się zagrożenia chorobami w celu skoordynowanego reagowania na nie. Natomiast Europejska Agencja Leków zarządza naukową oceną jakości, bezpieczeństwa i skuteczności wszystkich produktów leczniczych w UE.
Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego jest wydawana bezpłatnie i umożliwia uzyskanie opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w kraju UE, Islandii, Lichtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Warunki i koszt takiej opieki są dla posiadaczy karty takie same jak dla obywateli odwiedzanego kraju.
Szczepionki chronią nas przed chorobami. Tymczasem szeroko rozpowszechniane nieprawdziwe informacje doprowadziły do tego, że wielu rodziców powątpiewa w korzyści płynące ze szczepień. Dowiedz się, w jaki sposób UE odbudowuje zaufanie społeczeństwa do szczepionek oraz jak dba o to, by były one bezpieczne i dostępne w całej Europie.