Pasirūpinti sveikatos priežiūros sistema ir užtikrinti sveikatos priežiūros paslaugų teikimą turi nacionalinės vyriausybės. ES vaidmuo yra papildyti nacionalinę politiką:
ES sveikatos politika, kuri įgyvendinama laikantis Sveikatos strategijos, dėmesys telkiamas į:
Sveikata turi poveikio ir ekonominiam klestėjimui (žr. politikos dokumentą Investicijos į sveikatą).
Konkretūs ES veiksmai
ES remia ligų prevencijos veiklą, pavyzdžiui:
Europos Sąjunga padeda nacionalinėms vyriausybėms geriau pasirengti tokiems atvejams, kai daugiau kaip vienoje šalyje kyla grėsmė sveikatai, ir geriau koordinuoti atsakomuosius veiksmus. Šiuo tikslu ji, pavyzdžiui, sudaro sąlygas skiepus ir kitus medicinos reikmenis pirkti drauge.
Stokholme įsikūręs Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras vertina naujas grėsmes, kad ES galėtų greitai į jas reaguoti. Šis centras telkia žinias apie esamas bei naujas grėsmes ir bendradarbiauja su atitinkamomis valstybių narių organizacijomis siekdamas Europos masto ligų priežiūros.
Europos Sąjungoje visi vaistai, kuriuos norima teikti rinkai, turi būti patvirtinti nacionaliniu arba ES lygmeniu. Ar ES parduodami vaistai saugūs, stebima per visą jų gyvavimo ciklą. Jei pasirodo, kad jie pavojingi, nedelsiant imamasi veiksmų – nustojama jais prekiauti arba panaikinamas leidimas prekiauti.
Šioje sistemoje dalyvauja Europos Komisija, nacionalinės institucijos ir Londone įsikūrusi Europos vaistų agentūra (EMA). EMA padeda nacionalinėms reguliavimo institucijoms koordinuodama vaistų kokybės, saugos ir veiksmingumo mokslinį vertinimą.
Kad gerintų Europos sveikatos priežiūrą, 2014–2020 m. pasitelkusi mokslinių tyrimų programą Horizontas 2020 ES ketina moksliniams tyrimams išleisti beveik 7,5 mlrd. eurų.
ES padeda, kai vykti gydytis į užsienį yra paprasčiau arba būtina, pavyzdžiui:kai artimiausia ligoninė yra už sienos arba kai tam tikros gydymo paslaugos teikiamos tik užsienyje.
ES piliečių teisės gydytis kitose ES šalyse apibrėžtos ES teisės aktuose, kuriais reglamentuojamos pacientų teisės į sveikatos priežiūrą, kai su ja susijusi daugiau kaip viena ES šalis, (tarpvalstybinės sveikatos priežiūros paslaugos). Dėl šių teisės aktų:
Europos sveikatos draudimo kortelę (EHIC) turintiems keliautojams paprasčiau naudotis teise į sveikatos priežiūrą, jei jie suserga užsienyje.
ES glaudžiai bendradarbiauja su tokiais strateginiais partneriais, kaip Pasaulio sveikatos organizacija, kad gerintų sveikatos priežiūrą visame pasaulyje pasitelkusi mokslinius tyrimus, pagalbą vystymuisi, sudarydama daugiau galimybių gauti vaistų ir t. t.