Pašovanie cigariet, falšovanie euromincí, obchádzanie dovozných ciel na topánky a oblečenie, dotácie na pestovanie neexistujúcich pomarančov – to všetko sú príklady podvodov, ktoré pripravujú európskych daňovníkov o nemalé sumy.
Hlavný orgán EÚ, ktorým bojuje proti týmto aktivitám, je Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF).
Oznámenie podozrenia z podvodu úradu OLAF
Colné orgány krajín EÚ, ako aj niektorých krajín mimo EÚ, vykonávajú v spolupráci s úradom OLAF (a inými agentúrami EÚ) pravidelné spoločné operácie na zastavenie pašovania a podvodov v niektorých vysoko rizikových oblastiach a na identifikovaných trasách.
Jedným z príkladov je medzinárodná operácia z októbra 2014, počas ktorej sa colným orgánom podarilo zhabať viac ako 1,2 mil. falzifikátov a 130 mil. kusov cigariet. Operácia pod krycím názvom REPLICA bola zameraná na dovoz falšovaného tovaru vrátane cigariet, parfumov, náhradných dielov pre bicykle a automobily, hračiek, módnych doplnkov a spotrebnej elektroniky po mori.
Obchádzanie platenia spotrebných daní a ciel za cigarety, väčšinou formou pašovania, je jedným z hlavných typov podvodov v EÚ. Úrad OLAF dostáva oznámenia od partnerských organizácií o podozrivých pohyboch nákladných plavidiel. Tieto oznámenia konzultuje s vnútroštátnymi spravodajskými službami, aby získal hĺbkové poznatky o metódach pašovania.
Napríklad v rokoch 2012 – 2014 spoločné operácie úradu OLAF a národných agentúr zamerané na sledovanie plavidiel viedli k zaisteniu:
Od zavedenia eura v roku 2002 spôsobilo falšovanie tejto meny finančnú škodu vo výške najmenej 500 mil. EUR.
Nástroje EÚ na riešenie tohto problému:
Opatrenia na boj proti podvodom v EÚ stále narážajú na prekážky spôsobené rozdielmi medzi pravidlami a postupmi v členských štátoch, ktoré majú za následok rozdielnu úroveň ochrany verejných finančných prostriedkov.
S cieľom riešiť tieto otázky členské štáty v súčasnosti rokujú o novej smernici o ochrane finančných záujmov EÚ prostredníctvom trestného práva, ktorá by vo väčšej miere zjednotila vymedzenie trestných činov a sankcií.
Táto smernica by poskytla právny základ pre fungovanie navrhovanej Európskej prokuratúry, o ktorej v súčasnosti diskutujú vlády krajín EÚ.
Jej vytvorenie by malo viesť k zlepšeniu vyšetrovania a stíhania trestných činov, ktoré poškodzujú rozpočet EÚ. Cieľom je zabezpečiť účinné presadzovanie právnych predpisov naprieč EÚ. Komplexnosť mnohých druhov rozsiahlych podvodov spôsobuje, že sa často týkajú viacerých krajín a teda prekračujú súdnu právomoc jednej krajiny.