ES šalys yra atsakingos už savo švietimo ir mokymo sistemas, bet ES joms padeda nustatyti bendrus tikslus ir dalytis gerąja patirtimi.
Naujoji programa Erasmus+ skirta kovoti su jaunimo nedarbu – stengiamasi gerinti jaunuolių įgūdžius ir įsidarbinimo galimybes.
ES jaunimo strategija skatinamos lygios galimybės jaunimui švietimo ir užimtumo srityje, jaunimas taip pat skatinamas aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime.
„Europass“ – tai dokumentų rinkinys, padedantis kandidatams nurodyti savo įgūdžius ir kvalifikaciją standartiniu europiniu formatu. Darbdaviai gali lengviau suprasti, kokią kvalifikaciją turi užsienietis, o darbuotojams paprasčiau ieškotis darbo užsienyje.
Dėl Europos kvalifikacijų sandaros paprasčiau palyginti skirtingą nacionalinę kvalifikaciją susiejant egzaminus ir išsilavinimo lygius į bendrą informacinę sistemą. Ji skirta tam, kad europiečiams būtų paprasčiau studijuoti ir dirbti užsienyje.
Dalyvaudamos vadinamajame Kopenhagos procese Europos šalys (įskaitant visas ES šalis), profesinės sąjungos ir darbdaviai bendradarbiauja, siekdami tobulinti profesinį mokymą. Taip sukurta Europos kreditų sistema ir kokybės užtikrinimo tinklas, padedantys žmonėms dirbti ir mokytis užsienyje.
Bolonijos procesu ir Europos aukštojo mokslo erdve siekiama, kad pereiti iš vienos Europos švietimo sistemos į kitą būtų paprasčiau. Tuo tikslu skatinamas abipusis studijų laikotarpių pripažinimas, palyginamos kvalifikacijos bei vienodi kokybės standartai.
EIT skirtas suteikti geriausioms Europos aukštojo mokslo įstaigoms, mokslinių tyrimų centrams bei įmonėms galimybę bendradarbiauti sprendžiant svarbiausias socialines problemas.
Pagal Marijos Sklodovskos Kiuri programą remiamas visų mokslinių disciplinų mokslininkų profesinis tobulėjimas ir mokymas, ypač padedant jiems studijuoti ir dirbti įvairiose šalyse bei sektoriuose.