Metinis Europos Sąjungos biudžetas yra 145 mlrd. eurų (2015 m. duomenys). Nors suma neabejotinai didelė, ji sudaro tik apie 1 % ES šalių metinio BVP.
Biudžeto ribos nustatomos ilgalaikiame biudžete.
ES lėšos skiriamos toms sritims, kuriose sutelkti išteklius prasminga ir naudinga visai Europai, pavyzdžiui, jų skiriama:
Sprendimas dėl metinio biudžeto, kurio ribos nustatytos ilgalaikiame biudžete, priimamas demokratiškai, laikantis toliau aprašytos tvarkos.
Kas atsitinka po to, kai biudžeto lėšos išleidžiamos?
Didžiausia ES biudžeto dalis skiriama ekonomikos augimui ir darbo vietų kūrimui remti. Daug lėšų skiriama žemės ūkiui ir kaimo plėtrai.
Pagrindinės išlaidų sritys (2015 m.)
Pažangiam ir integraciniam augimui ES numatyta 46 % biudžeto lėšų, kurios suskirstytos taip:
41 % lėšų skirtas patikimai saugių maisto produktų gamybai, naujoviškam ūkininkavimui ir veiksmingam bei tausiam žemės ir miškų naudojimui.
Kiek lėšų skiriama pagal kurias ES biudžeto išlaidų kategorijas? (2015 m. duomenys)
Europos Sąjungoje
Kai kurios programos ir jų 2015 m. biudžetas:
2015 m. ES biudžetas pagal finansinės programos biudžeto eilutes
Už ES ribų
Kaip svarbi pasaulinė partnerė, ES turi tam tikrų įsipareigojimų jai nepriklausančių šalių atžvilgiu. Šie įsipareigojimai:
ES nepriklausančios šalys, gaunančios pagalbą iš ES biudžeto, skirstomos į 3 pagrindines grupes:
2015 m. programų pavyzdžiai:
Apie 94 % biudžeto lėšų skiriama veiklai vietoje finansuoti ES šalyse ir kitur. Iš biudžeto vienokiu ar kitokiu būdu gauna naudos kiekvienas iš 508 mln. europiečių. Jis padeda milijonams studentų, tūkstančiams mokslininkų, daugybei miestų, regionų ir NVO.
Apie 6 % biudžeto. Tai apima visų institucijų (daugiausia Europos Komisijos, Parlamento ir ES Tarybos) administravimo, įskaitant informacijos vertimą raštu ir žodžiu į visas oficialiąsias ES kalbas, išlaidas.
Vykdydama reformą didžiausia institucija Europos Komisija kasmet sumažina darbuotojų skaičių 1 % ir kartu didina darbo valandų skaičių. Galiausiai darbuotojų skaičius bus sumažintas 5 %.